Jump to content

Photo

Montare boxe cat mai potrivite pentru H

• Please log in to reply
230 replies to this topic

#31 Relu

Relu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted 24 May 2006 - 04:39 PM

Attached File  P3174252.JPG   87.8KB   568 downloadsAttached File  P3174263.JPG   78.24KB   511 downloadsAttached File  P3174271.JPG   103.43KB   632 downloadsAttached File  P3184299.JPG   99.11KB   556 downloads

usile sunt goale.nu sunt antifonate.

Toate usile sunt goale. Prin antifonare se urmaresc 2 lucruri: 1- reducerea cit mai mult a vibratiilor usii, 2- crearea unei incinte din acea usa prin astuparea gaurilor.

Daca difuzoarele sunt montate pe panourile usilor, e acru pentru ca sunt din plastic si rigidizarea se poate face intr-o foarte mica masura.

Daca difuzoarele sunt puse pe structura de tabla e foarte bine pentru ca se poate pune folie speciala pentru antifonare, cu care se si astupa decupajele. Ideal e ca difuzoarele sa se monteze pe inele din MDF. La instalatiile modeste se pot folosi inele din plastic fara probleme.

Voi atasa niste poze cu o antifonare buna a unei usi "prietenoase"

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#32 radvlescv

radvlescv

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 416 posts

Posted 24 May 2006 - 05:56 PM

Interesant. Problema mea cu sistemul de pe Astra e alta. 95% din timp ascult muzica in surdina, fiindca nu-mi place sa ma deranjeze din conversatie sau din firul gandurilor proprii: tocmai aici mi se pare ca lasa de dorit. La volume mari e ok, bass si de toate, nu-mi trebuie mai mult. Dar in surdina rezultatul este cel al unor casti de walkman puse pe masa: o bolboroseala confuza de inalte din care nu se mai intelege nimic, si care ma face sa-l inchid. Mai degraba decat volume mari, mi-ar placea bass la volume mici... dar ceva imi spune ca e aceeasi problema, a lipsei de putere, nu? <_<
Oricum, HU-ul nu-l schimb (decat poate cu unul resoftat ^_^ )

#33 Relu

Relu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted 24 May 2006 - 08:32 PM

De resoftat nu vad cum ai putea... Insa problema ascultatului la volum mic se rezolva cu "loudness".
Pe vremuri se numea corector fiziologic, si asta pentru ca pe linga faptul ca in mers avem un important zgomot de fond care e exact in zona joasa ( si fac ca sunetele din zona respectiva a difuzoarelor sa se perceapa mult diminuate in intensitate ), urechea umana percepe frecventele diferit in raport cu presiunea. Adica la volume mici percepem mai bine mediile in defavoarea inaltelor si joaselor. Loudness-ul tocmai asta face, adica amplifica joasele si inaltele. La aparatele mai "destepte", se dezactiveaza automat la volume ridicate.
Nu stiu daca aparatul tau are aceasta functie. Daca o are, foloseste-o cu incredere. Daca din pacate ai masina cu motor diesel, va fi mult mai delicat....

#34 radvlescv

radvlescv

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 416 posts

Posted 25 May 2006 - 07:14 AM

E vorba tot de CD30 MP3 si la mine, deci nici vorba de loudness. Nu cred ca are de unde sa mai scoata niste joase... (Chestia cu resoftatul e alta discutie, se poate face in service pentru imbunatatirea receptiei radio dar nu schimba caracteristicile de baza ale aparatului.)

#35 Dee

Dee

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,651 posts

Posted 25 May 2006 - 08:33 AM

radvlescv- la volum mediu si mic bass-ul nu e rotund deloc si nu se simte. Este destul de greu sa obtii un bass profund cu ce avem noi stock pe masina. Iar in secolul asta, pe o asemenea masina, se pui boxe dual cone din carton mi se pare penibil. Si hai treaca mearga..dar de ce nu mi se ofera un sistem hi fi optional ca la Renault (Cabasse) VW sau Alfa....Mi se ofera CD 70 Navi si CDC 40 care sunt okay dar nu sunt sigur de faptul ca nu au cine stie ce difuzoare sau setari.

#36 Relu

Relu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted 25 May 2006 - 08:38 AM

E vorba tot de CD30 MP3 si la mine, deci nici vorba de loudness. Nu cred ca are de unde sa mai scoata niste joase... (Chestia cu resoftatul e alta discutie, se poate face in service pentru imbunatatirea receptiei radio dar nu schimba caracteristicile de baza ale aparatului.)

In cazul asta, solutia e destul de delicata pentru ca trebuiesc niste difuzoare care sa "coboare" cit mai bine in volumul usii tale. Ori asta -in ciuda a ceea ce zic unii cum ca deduci din specificatii-, nu se poate obtine decit incercind mai multe modele pina gasesti pe cele carora le "convine" mai mult acel volum din usa. Evident dupa o pregatire a usii cum am aratat mai devreme.
Specificatiile sunt si ele utile intr-o oarecare masura, insa testul este de baza.

#37 Dee

Dee

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,651 posts

Posted 25 May 2006 - 08:59 AM

Eu sunt hotarat 100% sa fac schimbarea. Sa vedem cand pot veni la tine sa ma sfatuiesti ce si cum eventual sa te uiti la usa....Asa doar vorbim discutii. Vin..te uiti la ele ..imi stabilesti un pret aproximativ si imi recomanzi 1 tip de boxe si daca pretul e in plafonul meu le punem pe loc daca nu ai promisiunea ferma de montaj si achizitionare boxe (eventual platesc boxele beforehand).

Edited by Dee, 25 May 2006 - 09:02 AM.

#38 Relu

Relu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted 25 May 2006 - 09:30 AM

Cel mai intzelept e sa vedem intii ce-i acolo.
Te astept cu un tel in prealabil sa facem o fereastra in program.

Edited by VIPER, 25 May 2006 - 11:30 AM.

#39 Sauron

Sauron

Astra Fan

• Banned
  • PipPipPip
  • 305 posts

Posted 25 May 2006 - 09:50 AM

Eu am o singura teama: "greierii". Din motivul acesta eu mi-am comandat alarma din fabrica. Din cauza ca aceasta operatiune necesita desfacerea usilor ma tem sa nu apara "greieri" dupa aceea. Pana acum masina mea este impecabila, nu am nici celebrul scartait de volan sau scartaitul scaunelor si as vrea sa ramana asa ^_^

#40 Dee

Dee

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,651 posts

Posted 25 May 2006 - 09:59 AM

dupa cum vezi in poze se monteaza o izolatie speciala si oamenii au lucrat pe masini mult mai complicate decat ale noastre.(vezi R32) Montajul lor va fi chiar mai bun decat cel din fabrica la boxe. Si eu am avut temerea asta dar totusi ma duc la profesionisti nu in prin Vitan la vreun centru de montat alarme made in taiwan.

#41 VIPER

VIPER

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,725 posts
  • Masina:Ford Mondeo

Posted 25 May 2006 - 11:07 AM

Cred ca R32-ul a fost mic pe langa cele lucrate inaintea lui :D NU pot sa nu ma gandesc la Impreza lui Radu (Relu stie ce zic)...

@Dee: am ascultat pe Vectra aceea adusa de 2Door mai demult la intalnire, sistemul Opera. Se auzea superb. Nu stiu insa cum se aude pe Astra... Iarasi ne lovim de forma usilor...

#42 Relu

Relu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted 25 May 2006 - 11:15 AM

Nu vreau sa fiu gresit inteles, insa fara antifonare cistigul la instalarea difuzoarelor noi va fi numai in zona medii-inalte. Pentru bas trebuiesc obligatoriu lucrate usile.

Prepararea usilor este cea mai importanta lucrare la o sonorizare auto.

Edited by VIPER, 25 May 2006 - 11:29 AM.

#43 jaymz

jaymz

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 120 posts
  • Interests:Computers, cars

Posted 25 May 2006 - 12:18 PM

Intervin si eu cu o intrebare, daca se poate: la mine la melodii cu bass mai pronuntat, difuzorul de pe portiera dreapta scoate un zbarnait urat chiar si la volum mediu. Aceasta e legata de boxa si deci s-ar rezolva inlocuind boxele cu unele de calitate superioara, sau poate fi si de la semnalul trimis din statie pe acel canal, caz in care nu prea vad ce pot face decat sa schimb tot :( ?
P.S. Am CD30 MP3

Edited by jaymz, 25 May 2006 - 12:21 PM.

#44 Cristi74ptp

Cristi74ptp

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 194 posts

Posted 25 May 2006 - 12:29 PM

prima data verifica daca suruburile sunt strinse bine ;) .. la mine le desfaceai cu mana

#45 jaymz

jaymz

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 120 posts
  • Interests:Computers, cars

Posted 25 May 2006 - 12:47 PM

OT: Am fost si in service, au desfacut si au spus ca nu au ce sa-i faca :blink: ... tipic pentru service-urile de la noi. De inlocuit au spus ca nu o inlocuiesc pentru ca e diferenta prea mica (din punctul lor de vedere) fata de cea din stanga.
Eu le-as schimba insa pe ambele cu alte boxe de calitate superioara, pentru ca aici clar lasa de dorit astea stock. Insa vreau sa ma asigur ca asta imi va rezolva problema, pentru ca din ce spunea si Relu de fidelitatea sistemului audio, poate fi mult mai complicat.