Jump to content

Photo

Consum ulei

• Please log in to reply
60 replies to this topic

#46 Dragos

Dragos

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,854 posts
  • Masina:Opel Astra H 1.9 cdti

Posted 26 February 2007 - 01:23 PM

Au fost masini care au venit cu uleiul la minim si se aprindea becul. Cand masina e noua pana la 3000 km nici nu prea ai cum sa verifici uleiul ca nu se vede ca e curat. Pe langa astea exista si o problema la unele masini la senzorul de nivel ulei. Incerc sa pun niste info aici daca le mai gasesc.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#47 vulupe

vulupe

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,802 posts

Posted 26 February 2007 - 02:18 PM

Hai ca am ajuns sa scriu ei eu aici :D Deh, nu puteam sa scap.
La ~11.000 Km, s-a aprins becul de verificare nivel ulei. Nu mi-a afisat nimic pe ecran ci doar s-a aprins martorul in bord, adica asta: Posted Image.
Am cautat prin super market-uri ulei dar GM nu am gasit pe nicaieri. Pana la urma am fost la Augsburg Militari de unde am luat 1L ulei GM, 5W-30, adica asta:
Posted Image
Pret: 349.000 ROL cu TVA.
Am pus ~450-500 ml si acum e foarte aproape de max, pe joja. Cred ca 400 erau suficienti, de fapt. So, ma inscriu in parametrii standard, se pare. Observatie: dupa ce am completat am vazut ca temperatura nu mai depaseste 87 grade. Inainte ajungea pe la 94 frecvent (si chiar 98) - e drept ca intre timp s-a si racit afara :unsure: .

#48 D"Astra

D"Astra

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 778 posts
  • Masina:Astra H 1.9cdti

Posted 27 February 2007 - 10:37 AM

Am patit-o si eu pe la 5000km.S-a aprins martorul,am sunat la Opel Assistance,i-am intrebat daca sa completez si au zis sa nu.M-au urcat pe platforma(Acr) pana la G&P Iasi si au completat nivelul(cam 500-600ml).
Acum am 24kkm(9 kkm de la revizia de 15000) si nu am mai avut probleme,desi am mers destul de tare.
Parerea mea e ca motorul "papa" ceva ulei in rodaj,asta coroborat cu un nivel destul de scazut cu care masina vine din fabrica.

#49 grinch

grinch

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 280 posts
  • Masina:Astra H 1.3 cdti

Posted 01 March 2007 - 09:48 AM

Zilele trecute am fost si eu la service cu gandul sa fac o completare la ulei, caci dupa mine cota la verificare era cam scazuta..dar m-au sfatuit sa nu completez ca cica este destul si ca masina merge si cu 2L si apoi apare avertizorul..
Totusi ceva ma nelinisteste...gandul ca nivelul la indicator era sub jumatate :D

Edited by grinch, 01 March 2007 - 09:51 AM.

#50 alllexandru

alllexandru

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,449 posts
  • Interests:afaceri
  • Masina:Astra H 1.9 cdti

Posted 01 March 2007 - 11:48 PM

Am mai scris aici dar spun din nou:
La 14.300 km mi s-a aprins becul de ulei si am completat 300 gr.Mai mult decat onorabil mi se pare
Acum am peste 28.000 si nu am mai vazut bec aprins.

#51 vulupe

vulupe

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,802 posts

Posted 02 March 2007 - 10:19 AM

dar m-au sfatuit sa nu completez ca cica este destul si ca masina merge si cu 2L

Eu unul, in locul tau, le-as cere sa-mi dea asa ceva in scris. Mi se pare cea mai mare prostie de pana acum. Si daca-ti moare motorul si te duci la ei, cine crezi ca va fi de vina? Ai citit manualul? Cum sa mearga cu 2l ulei? Poate ca merge dar numai pana la cimitirul de masini :ceuameni2qv:
Pe bune, mergi la ei si cere in scris afirmatia de mai sus. Fa-i un scan si posteaza si aici, sa avem de cine rade :P Si, dupa mine, mergi si completeaza uleiul, daca nu e OK pe joja.

#52 claz

claz

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Masina:Opel Zafira 1,8 140CP

Posted 02 March 2007 - 02:09 PM

Consumul de ulei este normal in rodaj pentru motoare diesel.
In timp ce segmentii pistoanelor (ungere, radere, foc) au imbinarile aliniate la 120 de grade in cazul motoarelor otto, la diesel asamblarea se face aliniind perfect imbinarile. Asta conduce la o uzura mai mica, dar si la un consum de ulei mai mare la regimuri de functionare fortate. La vw de exemplu, pentru motoarele diesel este considerat in limite acceptabile un consum de 1L ulei / 1.000 km.
Repet: asta numai in rodaj.
In cazul motoarelor (nu conteaza carburantul) la care este obligatorie revizia la 1.000 - 1.500 km, uleiul are proprietati corosive. Finisajul componentelor in miscare nu este complet, iar tipul acesta de ulei contribuie la rodaj. A nu se tine in motor mai mult decat perioada specificata.
Scuze pentru postul lung, dar am considerat ca nu deranjez daca lamurim cateva aspecte. :)

#53 vulupe

vulupe

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,802 posts

Posted 02 March 2007 - 02:19 PM

Nu ai deranjat absolut deloc, ba chiar te rugam sa mai vii cu astfel de posturi documentate :up: .

#54 mihaiC

mihaiC

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 726 posts
  • Masina:Opel Astra H Caravan Essentia 1,9CDTI 120CP/ Dec.2005D

Posted 11 May 2007 - 05:06 PM

Incercati sa credeti ca au aparut motoare mult mai performante (si nu mai ganditi ca "bunicii" de la service)!
@claz aici nu e cazul! eu am schimbat prima data uleiul la 24k km (consumat cam 1/2 joja!) masina nu a fost menajata (medii peste 90km/h, viteze peste 200km/h la mai putin de 1000km facuti) inca: motorul la peste 20k km a intrat in consumul de carburant ca la carte! (si sa nu uitam VW pe care-l stii e depasit!).

#55 wallaby

wallaby

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 180 posts
  • Interests:fast cars & very quiet computers
  • Masina:Astra AH CDTi 16V 200CP via DTUK Green Box, neagra, pe 225/40R18

Posted 14 May 2007 - 09:14 AM

Am aproape 8,000km acum, verific uleiul saptamanal si pana acum nu am remarcat o scadere a nivelului. De cate ori am verificat era la jumate.
Credeti-ma, nu-s unul d'ala de-si menajeaza masina... Ba i-am mai bagat si otrava d'aia verde sub capota :D
Totusi, voi continua sa fiu cu ochii pe joja aia...

#56 dude

dude

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 74 posts

Posted 16 May 2007 - 09:55 AM

Am o nelamurire. Am observat ca joja este elastica cand este impinsa pana la capat sta inclinata ceea ce faca ca la "citirea" nivelului uleiului sa ai un nivel pe o parte si alt nivel pe partea cealalta. Voi cum masurati de fapt?

#57 Grieg

Grieg

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
  • Masina:Astra H Caravan 1,9 cdti 150 cp - Enjoy+, Moonland

Posted 27 September 2007 - 03:27 PM

Am 5000 de km si mi s-a aprins beculetul cand eram in drum spre Sinaia. Am luat de la service IATSA Campina 1 litru de ulei VW 5W30 (nu aveau GM) si am completat cam jumatate de litru. Nu am mai telefonat la niciun service sau dealer. Vazusem pe forum ca ar trebui completat cand e in rodaj cu 5W30, dar acum aud ca la Erebus se completeaza cu 0W30. Am facut rau ca am pus VW si 5W30?
Mentionez ca mi-a crescut dupa completare consumul de combustibil la ralanti de la 0,6-o,7% la 0,9%. :-?

#58 axl666

axl666

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 14 posts
  • Masina:Opel Astra G, 1.7 dti

Posted 19 January 2008 - 08:58 AM

Am 5000 de km si mi s-a aprins beculetul cand eram in drum spre Sinaia. Am luat de la service IATSA Campina 1 litru de ulei VW 5W30 (nu aveau GM) si am completat cam jumatate de litru. Nu am mai telefonat la niciun service sau dealer. Vazusem pe forum ca ar trebui completat cand e in rodaj cu 5W30, dar acum aud ca la Erebus se completeaza cu 0W30. Am facut rau ca am pus VW si 5W30?
Mentionez ca mi-a crescut dupa completare consumul de combustibil la ralanti de la 0,6-o,7% la 0,9%. :-?

Vezi sa nu fi pus ulei pt VW din ala special pentru PD (pump-dusse). La unele motoare TDI de la VW, au ca tehnologie de fabricatie celebra PD (pompa injector), si nu rampa comuna cum sunt la toti ceilalti producatori de automobile. Si sunt uleiuri speciale pt. acest tip de motor care au indicativul PD marcat pe bidon pe langa indicii cunoscuti 0W30, 5W30....

#59 Zaheyu

Zaheyu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 123 posts
  • Masina:Astra Classic 1.7 cdti

Posted 19 January 2008 - 03:28 PM

Uleiul GM este "low friction" sau ceva de genul asta tocmai pt consum. Daca ala de VW nu e asa "low friction" ar fi un motiv.

#60 vmm

vmm

Astra Addicted

• Seller
  • PipPipPipPip
  • 612 posts
  • Masina:Astra H Caravan Z17DTH

Posted 07 February 2008 - 12:14 PM

referitor la uleiul 5W-30 OPEL (fabricat GM) mi se pare un ulei destul de bun, desi daca ma uit in cartea Astrei mele imi arata ca un 5W-40 acopera completa plaja de la -20 pana evident spre +40 si cum nemtzii nu au la GM si acest indice de vascozitate, prefer intotdeauna un Castrol semi-sintetic :D

General Motors NU FABRICA ULEI!. Isi pune sigla pe un ulei fabricat de ... altcineva :D