Jump to content

Photo

Rulment roata fata cu ABS

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Insan3k

Insan3k

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Masina:Opel Astra G 1.6 16V - 2001 - Hatchback - Z16XE

Posted 05 July 2009 - 01:58 PM

Salut!
Am si eu o nelamurire, trebuie sa schimb un rulment la o roata din fata, si sunt curios, care este diferenta dintre un rulment GM ~1000Ron si unul de la alti producatori, ex. FAG 377RON. Inteleg, ca piesa GM e normal sa coste mai mult... dar parca e cam mare diferenta.
Probabil calitatea o fi mai scazuta la alti producatori, dar, cum se traduce asta? :)
Adica, este posibil sa iau unu ieftin si dupa un an sa incepa sa huruie si sa trebuiasca sa il schimb iar? Sau Doamne fereste sa se rupa rulmentul in mers sa zboare roata? :)
Va dati seama ca prefer sa dau 377ron in loc de 1000ron, dar este safe? :)

A! Mai am o nelamurire :)
La viteze de peste 100km/h incepe sa imi vibreze volanul - nu de fiecare data la aceeasi viteza, uneori vibreaza la 100 altedati incepe la 120 - Vibrarea volanului poate sa apara din cauza rulmentului defect?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

Edited by Insan3k, 05 July 2009 - 02:05 PM.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 ELSER

ELSER

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 327 posts
  • Masina:opel astra g z16se

Posted 05 July 2009 - 03:07 PM

trepidatiile, daca nu inceteaza dupa schimbarea rulmentului inseamna k e alta cauza logic ,intra pe autoa.ro si mai ai nisye variante de rulmenti la 500 si 570 ron

#3 Fedayn

Fedayn

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Masina:Opel Astra G 1.7 CDTI

Posted 06 July 2009 - 10:45 AM

Diferenta de bani este de calitate.ala e rulment de la general motors adica smecher (chiar daca sunt cam in faliment baietii) si celalalt este unul de import probabil.Si eu trebuie sa il schimb pe cel din dreapta si inca caut unul mai ieftin.In legatura cu trepidarea de la volan cand ai facut ultima echilibrare de roti si cati ani au anvelopele si daca le-ai schimbat de curand sau nu,e foarte important ;) .numa bine

#4 denied

denied

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Masina:Astra 1,7

Posted 06 July 2009 - 11:05 AM

Eu am schimbat anul trecut la Astra G al meu rulmentul de pe fata dreapta, am facut de atunci cu el aproape 30.000 km si nu am nicio problema. Am pus rulment FAG din cate imi amintesc, sau ceva pe acolo. Anul asta am schimbat si rulmentul de pe stanga fata, am pus tot ceva ieftin, cred ca tot FAG sau ceva similar si pana acum sunt foarte multumit de rezultat. De mentionat ca nu merg intotdeauna pe drumuri bune. Din ce mi-a zis mecanicul, rulmentii astia, fiind incapsulati, nu e nicio problema cu ei, indiferent de care ar fi, decat daca au fisuri si iese vaselina. Pe ultimul rulment am dat in jur de 400 RON (daca am voie, spun si de unde).

#5 Insan3k

Insan3k

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 48 posts

Posted 06 July 2009 - 05:08 PM

Multumesc de raspunsuri, in special lui Denied ca a venit cu fapte concrete :)

Am sa ma duc azi sa imi iau rulment, si oi vedea pe urma daca se duce si trepidatia volanului.

Geometria am facut-o acum doua luni si cauciucurile tot atunci le-am luat si am si echilibrat rotile pentru ca am schimbat si jantele, doar ca sunt mai late putin cauciucurile - 205 fata de 195 cat aveam initial

Edited by Insan3k, 06 July 2009 - 05:09 PM.

#6 denied

denied

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Masina:Astra 1,7

Posted 06 July 2009 - 05:22 PM

Pai daca sunt anvelope mai late ar trebui sa fie mai stabila, deci sa nu tremure. Din cate imi amintesc, simteam si eu un usor tremurat al volanului, cand aveam rulmentul dus, dar nu cine stie ce. Oricum, legat de rulment, ma indoiesc ca unul GM original ar tine cu mult mai mult decat unul ieftin. Daca unul original te tine cu 5000 km mai mult, nu merita pretul, mai bine dai mai putin de jumatate pe unul ieftin si il schimbi cu 5000 mai devreme (kilometrii sunt la intamplare).

#7 Insan3k

Insan3k

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 48 posts

Posted 09 July 2009 - 10:07 PM

Gata! Am schimbat rulmentul :)
Am cumparat rulment SKF, 350 ron - erau si putin mai ieftine, dar vanzatorul m-a sfatuit sa iau de la firma asta.

Am aflat care este problema cu vibratiile volanului la viteze de peste 100 km/h... tija (parca asa ii zice) de la planetara este indoita si de aceea imi vibreaza volanul..
Ma gandeam sa ma duc pe la dezmembrari sa caut una sau o planetara cu totul, dar cam sunt la pamant cu banii, asa ca intreb pe aici, ma poate ajuta cineva cu o planetara sau cu o tija pentru planetara? :)

@denided ai dreptate, sunt slabe sansele ca un rulment GM sa tina de doua ori si ceva mai mult decat unul de la alt producator, pentru ca la urma urmei, cu banii care ii dau pe unul GM, cumpar doi rulmenti de producator, achit manopera si raman si cu bani de un suc :)

Multumesc de raspunsuri inca odata ;)

#8 B-34-CAS

B-34-CAS

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Interests:pescuit&auto
  • Masina:ASTRA G 1.4 TWINPORT 4U ALPINE&ULTIMATE AUDIO

Posted 10 July 2009 - 06:43 PM

salutare,haideti sa va spun cum e treaba cu rulmenti de astra-din cate stiu rulmentul de astra de fata il produce doar SKF-ul ceilati sunt ambalatori ,asa ca pe masina ,din fabrica este skf ,iar daca il iei pe original doar cutia este GM ,rulmentul este skf,daca iei timken in cutie este tot skf,
P.S -cand schimbi rulmentul sa ne spui daca este skf cel de pe masina.

#9 gigionas

gigionas

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Masina:Opel Astra G 1.7 CDTI, Z17DTL

Posted 14 July 2009 - 10:34 AM

Am schimbat si eu. Cel vechi scos era SKF si am pus unul parca PDK scria pe cutie , dar nu m-am uitat pe el sa vad ce scrie. Am dat pe el 480 lei. Si eu am tremurat la volan la 120 Km pana pe la 140 cand incepe sa se mai linisteasca, dar eu nu am echilibrat niciodata rotile recunosc.

#10 bogdankirk

bogdankirk

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Masina:Astra 1.6 16V

Posted 15 July 2010 - 09:52 PM

Trebuie sa imi schimb si eu rulmentii pe fata. Este nevoie de vreo presa speciala tinand cont ca ei vin cu tot cu butuc, pentru ca as vrea sa o fac singur.

#11 tirnaveni

tirnaveni

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 671 posts
  • Masina:opel astra g 17 dti astra H 1,7CDTI

Posted 16 July 2010 - 07:59 PM

nu-i nevoie de presa ci de chei in stea restul este usor.

#12 firstlieutenant

firstlieutenant

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:opel astra 1.7 dti motor y17dt

Posted 24 July 2010 - 07:04 AM

salut, am si eu o problema cu rulmentul pe fata dreapta (am un opel astra caravan 1686 cmc 2001), imi huruie , iar cand iau viraj stanga se amplfica ingrozitor zgomotul. am ridicat-o pe cric , dat a III a sa se invart roata si uruia, am facut la fel si cu roata stanga, ygomotul era mai mic, dar totusi era cava. m-am interesat in galati si braila de rulmenti fata, am gasit fel de fel de dstribuitori si firme prod de rulmenti, pana am ajuns la zetec si mi-a spus ca toti rulmentii sunt SKF difera doar ambalajul. am luat cu 385 ron un rulment. acum nu stiu ca sa fac, sa schimb si celalalt rulment? m-a cam usurat da bani. mi-e sa nu se amplifice uzura si sa dau in altceva.

#13 George.V

George.V

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 261 posts

Posted 24 July 2010 - 03:38 PM

nue nevoie sa schimbi si celalalt rulment- ala are inca vaselina

#14 stavro_2007

stavro_2007

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:astra caravan 2001

Posted 26 July 2010 - 03:58 PM

sal astra bebe,am si eu o masina la fel ca si tine si decurand am avut si eu aceiasi problema ca si tine tot p partea dreapta imi uruia si l-am schimbat cu unul la mana a 2 si ma costat 150.Rulmentul l-am schimbat cu totul pt ca avea un fir care era de la abs si a trebuit sa il schimb cu tot cu butuc.

#15 elman

elman

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Masina:Astra g

Posted 06 December 2010 - 10:23 AM

Salut!
Am si eu o nelamurire, trebuie sa schimb un rulment la o roata din fata, si sunt curios, care este diferenta dintre un rulment GM ~1000Ron si unul de la alti producatori, ex. FAG 377RON. Inteleg, ca piesa GM e normal sa coste mai mult... dar parca e cam mare diferenta.
Probabil calitatea o fi mai scazuta la alti producatori, dar, cum se traduce asta? :)
Adica, este posibil sa iau unu ieftin si dupa un an sa incepa sa huruie si sa trebuiasca sa il schimb iar? Sau Doamne fereste sa se rupa rulmentul in mers sa zboare roata? :)
Va dati seama ca prefer sa dau 377ron in loc de 1000ron, dar este safe? :)

A! Mai am o nelamurire :)
La viteze de peste 100km/h incepe sa imi vibreze volanul - nu de fiecare data la aceeasi viteza, uneori vibreaza la 100 altedati incepe la 120 - Vibrarea volanului poate sa apara din cauza rulmentului defect?

Multumesc anticipat pentru ajutor!

1. Probabil ca rulmentul produs de FAG n-o sa tina 10 ani, o sa te tina 3-4 ani.
2. Volanul vibreaza pentru ca nu sunt echilibrate rotile sau sunt depuneri de pamant in partea interioara a jantei(daca ai umblat prin noroi). Si eu am patit la fel.