Jump to content

Photo

sonda de benzina nu mai indica corect

• Please log in to reply
49 replies to this topic

#31 oanavali

oanavali

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Masina:opel astra f cabrio bertone,an" 97,motor1,6i

Posted 27 January 2010 - 07:52 PM

salut,mecanicul mia spus ca trebuie schimbat litrometrul,si da exact atat am calculat si eu consumul aprox22% :o si stiu ca este enorm acesta find si motivul pt care am mers la service,am bagat sapt trecuta fix 43 l,iar astazi inainte de a scrie pe forum aveam pe bord 191 km parcursi, resetez km la fiecare alimentare.e imposibil un asa consum la astra ca nu i jeep :(( ms oricum de rasp si cred ca cel mai bine ar fi sa mai incerc la alt service,daca stiti vreun service sau mecanic bun din tm va rog sa mi spuneti si mie :hi: ,oricum benzina nu mai bag si sunt curioasa cat merge asa,daca intradevar consuma atat imi iau bicicleta :LMAO:

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#32 LOCOmotive

LOCOmotive

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 623 posts
  • Masina:ASTRA F CARAVAN, '97,-X16SZR-

Posted 27 January 2010 - 07:55 PM

Am postat in acelasi timp. Verifica ce consum ai cum ti-am zis mai sus. Nu pot sa cred ca arde 20%!

#33 oanavali

oanavali

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 January 2010 - 08:18 PM

sigur nu imi indica bine,e enorm de mult,si e super ideea ta dar deocamdata o sa iau 5 l in sticla si astept sa raman fara benzina,apoi o sa fac plin pe plin

ms mult,va anunt cand am ramas fara benzina:D

#34 LOCOmotive

LOCOmotive

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 623 posts
  • Masina:ASTRA F CARAVAN, '97,-X16SZR-

Posted 27 January 2010 - 08:18 PM

Nu e bine pentru pompa de benzina sa mergi pana se opreste. Se raceste prin transfer termic catre combustibil,iar daca lipseste...

#35 synapse

synapse

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,608 posts
  • Masina:Astra F Sedan 1993 X16SZ+GPL

Posted 27 January 2010 - 08:44 PM

nu inteleg de ce vrei sa astepti sa ramai fara...deoarece consumul incepe dupa ce faci plinul pana la urmatorul plin.iar cu sticla nu e nimic cert.mai ales cu atat de putin,poti avea erori foarte mari.daca tu dupa ceas faci consumul,m-am linistit.mai mult de 13-14 nu are voie.chiar si asa nu te vad eu pe tine schimband la 6000 de ture :P pune-te sa faci plinul si revino la noi cu un consum de 10.chiar te rugam. :)

#36 wheelman2009

wheelman2009

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 416 posts
  • Masina:opel astra F GT C16NZ

Posted 27 January 2010 - 10:16 PM

@lomcotive faza cu litrometrul si mecanicul CFR-ist a fost tare =)) oricum sunt multi CFR-isti care se dau mecanici auto.
@oanavali verificarea consumului se face asa cum a spus si @locomotive, nu trebuie sa astepti ca sa golesti rezervorul ci pur si simplu te duci il umpli ochi apoi mergi 100 de km si il umpli din nou si cantitatea pe care o bagi reprezinta cantitatea consumata in cei 100 de km si asta e o metoda foarte simpla si mai ales exacta. Acum cu privire la "litrometru" cred ca nenea ala CFR-ist :D se refera in limbajul lui de lemn la ceasul din bord, dar mai mult ca sigur nu e ala de vina pentru ca in general cand nu-ti mai indica bine este vinovata sonda de nivel benzina din rezervor. Asa ca asteptam sa ne spui exact ce consum ai si dupa aia mai vorbim.

Edited by wheelman2009, 27 January 2010 - 10:23 PM.

#37 oanavali

oanavali

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 6 posts

Posted 27 January 2010 - 10:22 PM

pai sticla era sa mi ajunga pana la benzinarie:D,mersi oricum pt ajutor,m am mai linistit si am mai inteles si eu ce se afla pe sub masina citind azi o multime de topic uri de pe forum.o sa fac plinul maine si revin pe week end. :hi: :Praying:

#38 Voodoo

Voodoo

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts
  • Masina:C14NZ "92

Posted 03 February 2010 - 10:20 PM

Pai ori ceasu ori sonda e de vina? Am dat asta vara sonda afara sa verific sita .. vizibil arata bine (sonda). Ce ar putea sa se strice la plutitor? Merge reparat sau nou?

#39 simiovidiu

simiovidiu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Masina:Astra F '95 1.4, nz

Posted 04 February 2010 - 12:56 PM

ar putea sa intre benzina in el si sa nu mai pluteasca cum trebuie

#40 Voodoo

Voodoo

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts

Posted 04 February 2010 - 06:46 PM

nu intra benzina, nu e gaurit

#41 traian_dnc

traian_dnc

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:astra f caravan x16sz

Posted 12 February 2010 - 08:44 PM

Daca e consumul exagerat de mare e bine sa verifici sonda lambda care dirijeaza prin intermediul calculatorului injectia de benzina.

#42 Voodoo

Voodoo

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 157 posts

Posted 12 February 2010 - 08:48 PM

am facut testul agrafa 0 erori consumul e bun, discutia e despre alceva.
offtopic: merge montat sonda de benzina de de 1.6 pe 1.4? e vreo diferenta intre ele?

#43 V0L0

V0L0

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Interests:********
  • Masina:Opel Astra Caravan '97 1,6 X16XEL

Posted 09 November 2010 - 07:50 PM

Va salut si eu
Mi-am luat si eu o astara caravan x16xel '97 si printre altele am observat ca indicatorul de benzina nu indica corect in sensul ca in momentul in care pun contactul urca la 3/4 si acolo se intepeneste ori eu nu cred ca am mai mult de 10 -12 l in rezervor. Dupa carte am inteles ca ar putea fi nu stiu ce regulator de tensiune care se afla in spatele ceasurilor dar nu ma risc sa il demontez pana nu mai aflu si alte pareri. A mai patit cineva asa ?
Va rog un raspuns

#44 liviu herea

liviu herea

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Masina:opel astra 1.4

Posted 04 January 2011 - 12:51 PM

De cand am cumparat masina, indicatorul de benzina nu imi arata corect nivelul de umplere.Arata aproximativ corect pana la nivelul 25. De cate ori fac plinul, cel putin o data pe luna, acul nu sare mai mult de linia situata intre 25 si 50, adica indica rezervorul pe trei sferturi plin.
Va multumesc pentru atenti si astept sfaturile voastre.

aceasi problema am avuto si eu verifica masa de la motor sus linga capocul curelei de distributie la mine era ca o depunere pe capacul curbutori parca asa ii zice

Edited by liviu herea, 04 January 2011 - 12:51 PM.

#45 adrianmesca

adrianmesca

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Masina:opel astra f

Posted 05 February 2011 - 02:26 PM

stie cineva cati litri de benzina sunt cand se aprinde becul?

Edited by bizu19, 05 February 2011 - 05:20 PM.
"2. Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza: - scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa..."