Jump to content

Photo

Schimbare distributie 1.7 Cdti !

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 zanzeus1

zanzeus1

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Masina:opel astra F 1.7D an 1996

Posted 06 October 2009 - 05:36 PM

salutare tuturor!
De o saptamana sunt posesorul unui Astra 1.7 cdti si as dori sa imi schimb distributia!
Daca e careva din Timisoara care stie un service ?....si daca e o operatie complicata si e de ajuns ca ofera 2 ani garantie pe lucrare si cam ce firma ar trebui sa fie cureaua si rolele?
Va multumesc anticipat
P.S. cam care ar fi costurile manopera si piese?

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Poate gasesti ceva interesant aici:

#2 guliver

guliver

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 320 posts
  • Masina:astra H , 1,7 cdti,101cp- 2005 black saphire

Posted 07 October 2009 - 03:18 PM

Daca vrei sa ai garantie 2 ani cum ai zis tu trebuie ca piesele si manopera sa le cumperi de la acelasi service.....eventual un dealer opel......acolo iti vor pune piese de origine ( GM)...costa cam mult dar ai garantie...
Mai poti sa le cumperi tu ( cureaua si rolele) si sa ti le monteze cineva care se pricepe....
Sfatul meu este sa gasesti totusi pe cineva priceput....mie mi-au umblat de 3 ori la distributie pana au nimerit-o... :ceuameni:

#3 al3xmoto

al3xmoto

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 121 posts
  • Masina:Astra H 1.7 cdti Elegance

Posted 27 November 2009 - 11:24 PM

salutare tuturor!
De o saptamana sunt posesorul unui Astra 1.7 cdti si as dori sa imi schimb distributia!
Daca e careva din Timisoara care stie un service ?....si daca e o operatie complicata si e de ajuns ca ofera 2 ani garantie pe lucrare si cam ce firma ar trebui sa fie cureaua si rolele?
Va multumesc anticipat
P.S. cam care ar fi costurile manopera si piese?

Eu unu , am cumparat piesele separat >Rola intinzatoare + Rola ghidare INA si curea Bosch toate Germany<

M-a costat in jur de 470 ron + montajul 250 ron (dar nu stau in timisoara)

#4 shokaliptiku

shokaliptiku

Astra Junior

• Seller
  • PipPip
  • 67 posts
  • Masina:opel astra h estate

Posted 10 December 2009 - 07:07 PM

o distributie pentru astra H 1.7 cdti
pleaca de la 400 RON si ajunge undeva la 1200 1400RON la dealer opel

te sfatuiesc sa cumperi kitul de distriburie din acelasi loc unde se poate si monta
de ce ? pentru ca la modelele 2005 2006 una din role .. cred ca aia intinzatoare difera
si ca sa nu ajungi in postura de a lasa masina in service .. de a alerga la magazinul de unde ai luat kitul ... etc
preferabil sa le faci in acelasi loc !

ca firme ... atat timp cat ti se da garantie 1-1/2-2 an/i sau 60 mii km, firma ar trebui sa te intereseze mai putin ...
totusi INA, FEBI, CONTI .. cam astea sunt ... dar nu sunt si singurele

succes !!

#5 rash

rash

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Masina:opel astra 17 cdti

Posted 16 January 2010 - 11:52 AM

eu am schimbat distributia si cureaua de transmisie si am un tacanit foarte ciudat in zona rollelor ce pate fi?

#6 dandana

dandana

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Masina:ASTRA H 1.7cdti

Posted 18 March 2010 - 07:48 PM

Azi am schimbat distributia (role INA, curea CONTITEC si curea alternator GATES) m-a costat 609 lei, din care 230 lei manopera. :clapping5jp:

#7 leoroka

leoroka

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Interests:Poli Timisoara, Opel
  • Masina:Astra H, Z17DTH

Posted 21 May 2010 - 09:36 PM

Am schimbat si eu distributia zilele astea la Szeged in Ungaria. M-a costat 1200 de lei (cu 100 de lei reducere din pretul inital).
Ce stiti despre pompa de apa? Trebuie schimbata la 200 de mii de kilometri? Cei de acolo mi-au recomandat sa o schimb.

#8 LISSANDER

LISSANDER

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Masina:OPEL ASTRA H 1,7 CDTI 74 kw

Posted 22 January 2011 - 01:59 PM

Multă sănătate tuturor!
Este primul meu post pe acest forum.

Posed (fică-mea) un Astra H 1,7 CDTI, motorul ISUZU de 100 de cai şi aş vrea să-i schimb cureaua de distribuţie. Nedumerirea mea pleacă de la faptul că īn AUTODATA este menţionat că această curea are 131 de dinţi, iar programele pe care le au dealerii de piese auto indică 129 de dinţi (129x25). Puteţi să-mi spuneţi care este indicaţia corectă?
Mulţumesc mult!

PS Menţionez că maşina este fabricată īn 2005 şi are īncă cureaua de la primul montaj originală ISUZU.

#9 alexx1402

alexx1402

Astra Fan

• Elite Members
  • PipPipPip
  • 468 posts
  • Masina:Astra H sw 1.9CDTI z19dt-120hp

Posted 23 January 2011 - 02:20 PM

Pentru 1.7cdti, cod motor Z17DTH, cureaua are 129 dinti.
Va recomand sa schimbati tot ce tine de distributie, aici ma refer la role. Rolele sunt cele care cedeaza in 90% din cazuri, nu cureaua.

#10 LISSANDER

LISSANDER

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 24 January 2011 - 08:28 AM

Mulţumesc pentru răspuns. Şi pentru sfaturi! Totuşi, īn manualul Haynes pentru maşina mea (A6 2,5 TDI) scrie că rolele de tensionare se schimbă la fiecare al doilea schimb al curelei.

#11 alexx1402

alexx1402

Astra Fan

• Elite Members
  • PipPipPip
  • 468 posts
  • Masina:Astra H sw 1.9CDTI z19dt-120hp

Posted 24 January 2011 - 12:43 PM

Nu stiu cum e la Audi, dar la Opel se inlocuiesc toate odata.

#12 LISSANDER

LISSANDER

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 31 January 2011 - 09:25 AM

Am reuşit să schimb cureaua de distribuţie. Într-adevăr are 129 de dinţi. Am pus GATES.
M-a surprins starea tehnică a curelei vechi. Adică perfectă, cu acea curea, fără niciun dubiu se mai putea merge minim 30 mii km. Şi inscripţionarea de pe ea (ISUZU 129x25) era perfect vizibilă. O altă bilă albă pentru japonezi este apărătoarea de protecţie a curelei care este atât de bine lucrată încât în acel spaţiu nici aerul nu intră, nicidecum praful sau eventuale pietricele aruncate de roata din dreapta. Tot ce este sub acea apărătoare era perfect curat, iar reperele de aliniere sunt logic şi intuitiv amplasate încât e greu să faci erori la montaj.

Edited by LISSANDER, 31 January 2011 - 09:26 AM.

#13 lolo

lolo

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Masina:Astra H 1.7 CDTI

Posted 12 May 2011 - 01:27 PM

Va salut !
La cati km trebuie schimbata distributia?

#14 LISSANDER

LISSANDER

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 13 posts

Posted 13 May 2011 - 12:16 PM

La 120 de mii. Scrie şi-n cartea ei (la mine manualul maşinii e īn italiană) acest lucru.
Eu am schimbat-o la 122.000 km dar, aşa cum am spus, se mai putea merge cu acea curea liniştit īncă un an.

#15 StrangerX

StrangerX

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Masina:Astra H Z17DTH

Posted 30 May 2011 - 02:10 AM

Salutare, primul schimb de curea se face la 120 000km, cel de al doilea la 200 000km (eu asa stiu daca gresesc rog pe cineva sa ma corecteze). Ma apropii cu pasi rapizi de 200 000 (185 000) si ma gandesc ca in maxim 5000 - 10 000km sa ii schimb distributia sa nu o las sa ajunga la 200 000. In urmatorii ani cred ca o sa prind si al treilea schimb de curea ca proprietar al acestei masini :)

O intrebare imi pot permite si eu, Cum ajung unii sa schimbe distributia la 75 000km cand in carte scrie clar ca prima oara e la 120 000km apoi la 200 000km?