Jump to content

Photo

schimbare bec faza scurta

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 paunas

paunas

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 324 posts
  • Masina:Astra Classic HB 1.4L Twinport 90 CP - Silver Lightning

Posted 07 November 2009 - 08:00 AM

Mi s-a ars becul de la faza scurta pe partea stanga . Imi poate spune cineva cum as putea sa il inlocuiesc pentru ca nu as vrea sa ajung in servicepentru atata lucru

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 kristyan999

kristyan999

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Masina:opel astra 1.6 benzina

Posted 07 November 2009 - 09:02 AM

becul se scoate destul de usor prin spatele farului....ar trebui sa reusesti ca si eu am schimbat si n-a fost greu deloc

#3 sabinilie

sabinilie

Astra Fanatic

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Masina:Astra G Z17DTL, Family, Electric, Beauty, Adria, Drumuri Grele, Climatronic, Alarma

Posted 07 November 2009 - 01:51 PM

Salut,

Schimbarea becului se face asa:
- in spatele farului, bagand mana pe langa motor, ar trebui sa ai un plastic negru ca un T. Acest plastic se roteste, pentru a trece in pozitia "desfacut". Ai grija sa invarti "complet" - pana la blocare
- tragi cu grija spre tine soclul becului (pe care tocmai l-ai rotit). Ai grija sa nu atingi becul de nimic sau sa-l spargi. Daca ai grija, se poate.
- se inlocuieste becul cu unul nou. Este recomandat sa NU atingi becul cu mana (grasime care se depune). Foloseste o carpa moale si ff curata.
- se reintroduce cu mai multa grija si se reteste invers soclul de plastic negru, pentru a prinde clema in pozitia "inchis.

Poti sa cauti si in manualul Astra G. Sunt convins ca o sa gasesti poze, instructiuni si parca era si un tabel frumos cu ce tip de becuri se inlocuiesc pe fiecare far (pentru faza scurta sigur este H7).

Success.

Later Edit: Pagina 88 din manualul de reparatii este extraordinar de utila.
2 print-screen-uri sunt foarte relevante.

Attached Files

Edited by sabinilie, 07 November 2009 - 01:58 PM.

#4 paunas

paunas

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 324 posts
  • Masina:Astra Classic HB 1.4L Twinport 90 CP - Silver Lightning

Posted 07 November 2009 - 07:17 PM

ce becuri pentru faza scurta recomandati , la un pret bun
am trecut azi prin carrefour , am vrut sa-mi iau niste becuri philips x-treme power dar erau la 70 ron bucata ; mi se pare un pret cam mare
o alternativa la aceste becuri dar la un pret mai accesibil care ar fi ?

#5 kristyan999

kristyan999

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Masina:opel astra 1.6 benzina

Posted 07 November 2009 - 07:43 PM

tot philips am cumparat si eu dar a fost 40 de lei bucata din benzinarie petrom
bafta

#6 ELSER

ELSER

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 327 posts
  • Masina:opel astra g z16se

Posted 07 November 2009 - 08:15 PM

pentru faza scurta trebuie H7 iar in benzinarie sunt scumpe in general.in magazin auto este mai ieftin

#7 sabinilie

sabinilie

Astra Fanatic

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Masina:Astra G Z17DTL, Family, Electric, Beauty, Adria, Drumuri Grele, Climatronic, Alarma

Posted 08 November 2009 - 12:31 AM

Din pacate, nu stiu de ce lumea NU foloseste cautarea. :unsure: Probabil din lene? :mda:
Toate aceste lucruri au fost discutate si rediscutate. Si nici nu este un subiect pe marginea caruia sa se poata discuta atat, din simplu motiv ca nu sunt prea multe de spus :pardon: (cum ar fi o discutie despre o turbina, despre o segmentare etc).

Sa incerc eu sa fac un rezumat, desi NU prea este problema mea si NU ar trebui sa fac eu cautarea:
  • Tot un topic al tau - Becuri necesare. De ce n-ai continuat acolo? :huh:
  • Ceva preturi (ce e drept, cam vechi - ian 2009) - Schimb becuri. Foarte util pentru a vedea diferentele de pret.
  • Cel mai documentat, 5 pagini ce se tot discuta din 2006 - Becuri Halogen
    Acest ultim topic contine numeroase trimiteri catre Philips si alti producatori, diverse comparatii intre becuri, facute de profesionisti sau doar de simplii useri. Daca inca sunt intrebari, dupa citirea celor 5 pagini, va invit sa faceti un reply

In concluzie:
- pretul becurilor difera enorm, insa si calitatea difera. Fiindca e vorba de siguranta voastra, eu nu as face economii aici. Eu personal nu m-am zgarcit la pret si sunt foarte multumit ca am facut asta. Am XTreme Power (Philips) si cred ca este la limita a ceea ce poate halogenul. :up:
- lasati carrefour-ul sa vanda cele necesare vietii de zi cu zi (mancare, detergenti etc) si pentru piese mergeti la un magazin specializat. Benzinariile sunt intotdeauna mai scumpe, dar sunt extraordinare in caz de urgenta.

Edited by sabinilie, 08 November 2009 - 12:39 AM.

#8 danicapra

danicapra

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Masina:astra clasic 1.4 twinport

Posted 21 November 2009 - 09:00 AM

se pare ca becul de la faza scurta din stanga cedeaza primul, la fel am patit si eu.

becul se cumpara mai bine de la magazie de piese auto ca sunt preturi "umane"
Am dat 22 lei -10% reducere, deci 20 lei de la TIM CICLOP din Timisoara

I

#9 tazyx

tazyx

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Masina:Astra G Classic Caravan - 1.7CDTi - 80 cai - Z17DTL

Posted 27 April 2011 - 09:22 PM

Mi s-a ars becul de la faza scurta pe partea stanga . Imi poate spune cineva cum as putea sa il inlocuiesc pentru ca nu as vrea sa ajung in servicepentru atata lucru

Salut,

Ca sfat cumpara 2 becuri la fel, mai devreme sau mai tirziu se va arde si celalalt si e bine sa ai de schimb 1 bec - mai ales pe faza scurta.
Difera procesul de fabricatie si caracteristicile ... de aceea e bine sa le schimbi pe amindoua odata.
La mine s-a ars primul dupa 5 ani, celalalt la citeva luni dupa primul, noroc ca am cumparat 2 bucati.
La fel si pentru becurile de frina, lanterne, etc. Cumpara cite 2 sa ai de rezerva.

#10 gherasimmarian

gherasimmarian

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 167 posts
  • Masina:OPEL ASTRA G 1.6

Posted 27 April 2011 - 10:09 PM

cumpara XTreme Power (Philips) sunt cele mai bune si de 3 ori lumina mai multa ..... cat tine depinde unu ma tinut 9 luni si am cumparat altu lam inlocuit altu il am de 1 an jumate si e ok. nu stiu daca e un factor care sa influienteze arderea becului daca e pe stanga sau pe dreapta !!
oricum de obicei cand se arde un bec daca a tinut vreo 2 ani schimbale pe amandoua chiar de nu e ars va ceda si celalalt cat de curand si te va lasa cand o sa ai mai multa nevoie de el
bafta

#11 danny_nt

danny_nt

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 154 posts
  • Masina:Opel Astra G 1.7 DTI -Y17DT

Posted 12 June 2011 - 06:51 PM

Asta deja e teoria chibritului...cu becurile. Daca se arde unul ar trebui schimbate si cele din stopuri eventual.
Eu iau tot felul de becuri nu ma intereseaza ce marca sunt sa lumineze masina sa vad pe unde merg. Am si becuri la 6 lei(H7) si culmea ca ma tin de aproape un an.
Ce rost ar avea sa dau de 12 ori mai mult cand tot aia face?
Am vreo 4 de schimb prin masina(am luat odata o gramada), cand se arde il schimb pe loc chiar daca sunt noaptea in mijocul campului.
Am fost anul trecut sa-mi iau stergatoare meseriase din magazin de piese opel si dupa 2 ploi se facuse lamela de cauciuc praf, m-am dus si am dat 5 lei pe 2 bucati chinezesti, inca le mai am. Foarte multe chestii contrafacute pe care dai bani ca pe cele de firma...macar asa n-am pretentii.
PS. Chiar se arde stangul mai repede ca dreptul, procentajul e aproape de 2 la 1, deci nu vad rostul sa le schimbi pe amandoua odata, le schimbi pe fiecare cand se arde si aia e. Bafta.

Edited by danny_nt, 12 June 2011 - 06:53 PM.

#12 TUD

TUD

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 82 posts
  • Masina:Opel Astra Classic II 1.4 Twinport

Posted 19 September 2011 - 11:02 AM

Bun comentariu!
Si mie mi s-a ars azi. Ma duc sa caut sa-l schimb.