Jump to content

Photo

Debitmetru de aer

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 Atlantis

Atlantis

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Masina:Opel Astra G 1,7 TD SEDAN , motor X17DTL

Posted 18 July 2006 - 11:11 PM

Salut..

Am si eu un Astra 1,7 TD SEDANE din 2001 si de o vreme se tot aprinde pentru perioade scurte (1 min) pe bord ,,martorul,, ce indica debitmetru de aer...toti mecanicii mi-au zis sa-l schimb ca asta e boala lor.
Zis si facut..am facut sacrificii si azi mi-am luat unul nou Bosh cu garantie. L-am montat si la vre-o 10 km parcursi tot se mai aprinde vre-o 10 sec. dupa care se stinge.
Ce sa inteleg din asta?..am luat ,,tapa,,?..adica sa aibe alceva si am luat debitmetru degeaba?..are cineva vre-o idee?

Mersi mult.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 tudor

tudor

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,379 posts
  • Masina:Astra H 1.3 CDTI

Posted 19 July 2006 - 05:21 AM

Prima recomandare ar fi sa te duci la cei care l-au montat sa iti puna testerul pe ea. Este posibil sa fie altceva.......

Cum au ajuns la concluzia ca e debitmetrul?.......Au pus testerul? daca nu sa-l puna la ala se vede.

La ce service l-ai montat?

Boala cu debitmetrele se trage de faptul ca multa ,nu isi schimba filtrul de aer la timp.....si atunci intra parf in el......decalibrandul

Editeaza si tu te rog locatia sa stim si noi de unde esti. Mersi

#3 evo

evo

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 81 posts

Posted 19 July 2006 - 03:54 PM

IN afara de martorul ala aprins ai sesizat ca masina trage mai prost? Sau ca sa pun altfel intrebarea dupa schimbarea debitmetrului masina tragea mai bine?

#4 Atlantis

Atlantis

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 19 July 2006 - 06:31 PM

-Sunt din Timisoara
-concluzia ca e debitmetru au tras-o toti mecanicii pe care i-am intrebat inclusiv cei de la tester (OPEL)
-debitmetru l-am cumparat de la un magazin mare si sunt sigur ca e original BOSH (nu am vrut unul reconditionat)
-l-am montat singur si am schimbat si filtru de aer...sa fim seriosi..se schimba extrem de simplu !!
-nu stiu cum mergea inainte deoarece am cumparat masina recent.
-cind se aprinde martorul sincer nu simt nici o diferenta.
Ce sa fie?..ca ma dispera cind se aprinde ala.

Mersi mult

Edited by Atlantis, 19 July 2006 - 06:32 PM.

#5 tudor

tudor

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,379 posts

Posted 19 July 2006 - 08:30 PM

Iti recomand inca un drum la tester...... e posibil sa trebuiasca sa mai umble la ceva pe acolo.

Numai deschide topicuri pe acelasi subiect

#6 Atlantis

Atlantis

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 20 July 2006 - 12:52 AM

ca sa fiu mai exact despre martorul din imagine este vorba...sper ca nu am primit informatii gresite!!

Attached Files

• Attached File  mil.jpg   3.07KB   187 downloads

Edited by Atlantis, 20 July 2006 - 12:56 AM.

#7 tudor

tudor

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,379 posts

Posted 20 July 2006 - 04:34 AM

Din cate stiu eu ala se poate aprinde si de la Catalizat....defapt el semnaleaza pincipala eroare ca fiind la catalizator......poate ca o consecinta de la debitmetru sa fie catalizator.....asta e o posibilitate...

Cel mai bine te duci la un tester sa iti verifice parametrii in care lucreaza debitmetru. si eventual cu ocazia asta iti poate detecta eroarea de unde vine

#8 evo

evo

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 81 posts

Posted 20 July 2006 - 12:13 PM

Apropo nu stiu cum ti-au testat tie debitmetrul dar din cate stiu eu debitemtru se verifica daca functioneaza bine in mers. Se fac loguri si citrea parametrilor acestuia in viteza a 3-a si accelaratie la podea...cel putin asa e la VW.

#9 Atlantis

Atlantis

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 20 July 2006 - 11:45 PM

Sigur i-ti zic ca se poate si cu ea pe loc in stand..si da un cod de erroare ceva cu sapte sute si ceva parca...nu mai stiu exact..din care toti au tras concluzia ca e debitmetru.
Ok acum..l-am schimbat acum si masina parca trage mai bine ca si inainte de schimbare dar obsesia mea e de ce se tot aprinde martorul ala (prezentat mai sus) din cind in cind...nu prea vreau sa ma duc la reprezentanta ca acolo e ,,jaf la drumul mare,,.
Stie cineva din Timisoara cine face test motor la Astra?..trebuie sa existe si alte variante!!...cred ca o sa-i intreb pe taxistii cu Opel ca ei in totdeauna cauta ieftin si bun :D

#10 catabosss

catabosss

Astra Junior

• Seller
  • PipPip
  • 67 posts
  • Masina:G dti 2001

Posted 21 July 2006 - 06:56 PM

Atlantis spune-mi si mie te rog cat a costat debitmetrul original Bosch?
Din cate stiu eu semnul ala semnifica sonda Lambda care pe astra 1,7 dti nu exista.
Mie la tester mi s-a spus ca debitmetrul este cam obosit si atat, dar eu simt ca masina nu trage deloc in plaja de turatii 1000-1500 rot/min si e chiar incomoda in oras unde avem acc si frane dese.
Vreau sa schimb si eu debitmetrul cu unul original.

#11 Visse

Visse

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 28 posts

Posted 21 July 2006 - 07:11 PM

Pai pana la 1800 ture nici sa nu te astepti sa traga cine stie ce , de abia de la turatia aia se deschide valva EGR ce comanda turbina .Din cate stiu cand se defecteaza debitmetrul , masina nu mai trage , nu mai are vlaga si se pare ca si consumul creste , cel ami simplu de verificat , se scoate mufa la debitmetru iar daca cu mufa scoasa masina te lipeste de perne , inseamna ca il ai defect [ debitmetrul ]

#12 Atlantis

Atlantis

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 21 July 2006 - 10:54 PM

Atlantis spune-mi si mie te rog cat a costat debitmetrul original Bosch?
Din cate stiu eu semnul ala semnifica sonda Lambda care pe astra 1,7 dti nu exista.
Mie la tester mi s-a spus ca debitmetrul este cam obosit si atat, dar eu simt ca masina nu trage deloc in plaja de turatii 1000-1500 rot/min si e chiar incomoda in oras unde avem acc si frane dese.
Vreau sa schimb si eu debitmetrul cu unul original.

5900 e original si 4800 e italian ..si apropo..cit a costat un test motor la tine?

#13 catabosss

catabosss

Astra Junior

• Seller
  • PipPip
  • 67 posts
  • Masina:G dti 2001

Posted 22 July 2006 - 12:19 AM

Am facut testul motor la Di Bas si a costat 80 ron, dar nu a stat nici macar sa se incalzeasca bine motorul la temperatura de functionare.
Rezultatul "debitmetrul cam obosit, dar mai merge".

#14 Daniel

Daniel

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 40 posts
  • Masina:Astra G

Posted 28 July 2006 - 04:02 PM

daca atunci cand iti apare chestia aia masina merge ok, poate fi si de la o bujie incandescenta
daca nu, atunci pot fi: debitmetru, furtune de pe circuitul de turbo fisurate, furtune de la vacum iesite sau fisurate.

incerca sa le iei prin eliminare

#15 Atlantis

Atlantis

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 30 July 2006 - 01:43 AM

Am fost la reprezentanta si am facut un test motor..m-a costat 60 RON si mi-au gasit vacumul blocat. Mi-au rezolvat problema pe loc apoi au mai facut un test si nu au mai gasit nimic. Martorul tot se mai aprinde si tind sa cred ca e de la vre-o bujie. Oricum am fisurat putin si un furtunas de la returul de la injectoare ca umezeste pe acolo putin..o sa schimb si bujiile si furtunele si sper sa nu mai ma semnalizeze la bord..