Jump to content

Photo

Schimbare/dat jos motoras - rezervor lichid spalare parbriz Astra H

• Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 comisarul

comisarul

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Masina:Opel Astra H

Posted 30 August 2010 - 12:12 PM

Daca aveti probleme cu motorul sau rezervor lichid spalare parbriz si luneta si nu stiti cum sa le dati jos va spun eu cum.

Pentru aceasta nu este necesar sa fie dat jos nimic de pe masina daca aveti o rampa sau garaj cu canal . Daca nu aveti asa ceva e mai complicat, dar merge si cu masina suspendata pe partea stanga.

Rezervorul de lichid este situat in stanga fata si este prins in doua suruburi. Unul este imediat sub capota (sub grila de platic de unde se introduce lichid) se deschide cu cheie de 10 si unul este jos in stanga si aveti nevoie de un clicket cu prelungitor si cap de 10 . Mai este prins cu un mic colier. Rezervorul este destul de lung are cam 50 cm.Mai are si firele electrice care vin de sus in motoras si doua conducte prin care pleaca lichidul , sunt pe partea stanga jos.

Dupa ce desfaceti cele de mai sus el se scoate prin partea de jos a masinii .

Rezervorul are atasat pe stanga lui motorasul. Aceste este prins de el printr-un colier infitp in rezervor pe spate si in partea de jos este bagat printr-o prelungire (platic) in rezervor. Pe acolo isi trage lichidul . In parti are doua iesiri prin care lichidul pleaca spre geamuri .

Problema mea era ca prin partea de jos a motorasului imi pierdea lichid deoarece se rupsese platicul prin care isi tragea lichidul din rezervor .

Succes.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 Luciano

Luciano

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 532 posts
  • Masina: Astra H 1.7DTH 101 hp

Posted 28 November 2010 - 06:00 PM

Foarte util, unde este colierul de care ziceai şi surubul de jos este usor vizibil? era fain daca faceai niste poze, si au am probleme cu vasul, nu pot niciodata sa-l umplu si nu stiu pe unde curge, am sa incerc sa-l dau jos cum ai zis, sper sa pot. Multumesc mult.

Edited by Luciano, 28 November 2010 - 06:03 PM.

#3 al3xmoto

al3xmoto

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 121 posts
  • Masina:Astra H 1.7 cdti Elegance

Posted 02 December 2010 - 09:45 PM

Niste poze ar fi sfinte :D

#4 Tbi

Tbi

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 238 posts
  • Masina:Opel Astra H Estate 1.6 Twinport

Posted 17 January 2013 - 10:55 AM

Pompa de spalare(motorasul)se poate scoate si prin bara.Adica:scoateti grila aia neagra din bara de pe partea soferului si aveti acces la motoras.Si eu l-am schimbat.E foarte simplu.
Colierul care tine pompa e din plastic.Are o tata mica, care e infipta in rezervor.Trebuie tras de pompa inspre exterior(cu putina forta) pana eliberati colierul din rezervor dupa care trageti de pompa in sus ca sa iasa tevusca infipta in rezervor.
Nu va fie frica sa trageti ca nu aveti ce rupe.

#5 manu_grim

manu_grim

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Masina:Opel Astra H Caravan

Posted 22 February 2013 - 04:49 PM

Mersi mult! O sa incerc sa vad ce reusesc...dar niste poze ce bine ar prinde...

#6 Luciano

Luciano

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 532 posts
  • Masina: Astra H 1.7DTH 101 hp

Posted 01 March 2013 - 11:21 PM

Merge si cum a explicat comisarul, umpic de chinuiala dar cu perseverenta se poate! eu am depistat gaurica, am lipit-o si de atunci, nu mai am probleme, cred ca umplu vasul cam la o luna jumate-doua.

#7 cataa207

cataa207

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Masina:Astra H sw z19dt

Posted 09 December 2013 - 04:47 PM

salut baieti. aveti idee daca pompa de apa are vreo garnitura ceva? pierd toata apa instant. eu am scos pompa din vas dar nu de tot. doar sa golesc vasul sa nu-mi inghete si cand am pus-o la loc mi-a curs tot lichidul instant.

Edited by cataa207, 09 December 2013 - 05:05 PM.