Jump to content

Photo

Cum se goleste tot lichidul din instalatia de racire?

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 LOCOmotive

LOCOmotive

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 623 posts
  • Masina:ASTRA F CARAVAN, '97,-X16SZR-

Posted 05 October 2010 - 06:46 PM

Am umblat pe la motor (X 16 SZR cu instalatie AC) si am pierdut din antigel, motiv pentru care am hotarat sa-l schimb, nu doar sa-l completez. Problema e ca nu stiu pe unde se goleste in totalitate instalatia de racire. Daca s-a mai discutat pe acest subiect, rog un moderator sa mute prezentul post, (eu nu am gasit). Orice idee e binevenita!

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 bizu19

bizu19

Astra Police

• Super Mod
  • PipPipPipPipPip
  • 2,885 posts
  • Masina:Opel Astra F, hatchback, X16SZR,automatic

Posted 05 October 2010 - 07:41 PM

Citeva posturi pe tema asta gasesti <<AICI>>.
Din cite stiu eu, nu exista buson de golire.
Mai asteptam idei sau solutii...

#3 Botosu

Botosu

Astra Police

• Super Mod
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,136 posts
  • Masina:care din ele ?

Posted 05 October 2010 - 08:23 PM

fara motor in fata imi e cam greu sa iti explic, dar pe scurt idea suna cam asa:

apa trebuie sa scoti din 4 locuri
1. vas + furtune
2. radiator
3. motor
4. radiatorul de incalzire din habitaclu

in partea dreapta jos a radiatorului, trebuie sa fie un furtun pe post de iesire din radiator.
daca il desfaci scoti apa din radiator si din vasul de expansiune.

daca te uiti pe sub barbriz, o sa vezi niste furtune care intra in habitaclu.
desfaci si ai scos si apa din radiatorul de incalzire.

mai ramane sa scoti apa din motor.
dupa cum scria si in link-ul de mai sus... nu poti sa o scoti decat daca merge pompa de apa.

sfat:
daca tot te-ai hotarat sa golesti instalatia, incerca sa faci operatia undeva unde ai acces la un furtun cu apa (de preferat cu presiune).
bagi apa prin radiator si astepti sa iasa curata.
bagi apa in radiatorul de incalzire si astepti sa iasa curata.

#4 wheelman2009

wheelman2009

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 416 posts
  • Masina:opel astra F GT C16NZ

Posted 06 October 2010 - 03:23 PM

da la F nu exista un surub de golire al radiatorului si trebuie sa scoti furtunul ala de jos dar tot mai ramane putin in radiator ( chiar nu stiu de ce naiba nu au facut un surub de golire in partea de jos a radiatorului cum exista pe alte masini de ex la Cielo ) din motor la fel nu ai cum sa scoti tot ca si daca ii dai sa invarta pompa cu furtunul scos tot mai ramane in bloc, dar nu prea conteaza daca mai ramane, cel mai bine desfaci furtunul ala de jos de la radiator ( vezi ca daca are colier elastic din otel trebuie sa ai un cleste bun ca sa-l poti strange ) si dupa ce curge il pui la loc dar fara colier ca sa nu te chinui si ii bagi apa si apoi o lasi sa mearga cateva minute si ii dai iar drumul si repeti procedura asta de 2-3 ori pana iese apa curata si apoi in final ii bagi antigelul. :beerchug:

Edited by wheelman2009, 06 October 2010 - 03:24 PM.

#5 synapse

synapse

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,608 posts
  • Masina:Astra F Sedan 1993 X16SZ+GPL

Posted 06 October 2010 - 06:08 PM

aha...si apoi de unde mai stii proportia?completezi cu 3 litri de antigel concentrat si apoi restul apa?si cat de bine ii face pompei apa de la robinet?eu zic sa puna si 100 g de calgon in instalatie :D.acum pe bune...oricum o dai tot rau e.nu stiu de ce vrei sa scoti tot lichidul.e asa murdar?sau vrei tu sa faci o treaba asa inainte de iarna?sa zicem ca ai mizerie.ori ramai cu mizeria...ori ramai cu 1-2 litri din cei 6, cu apa de la robinet,care stim prea bine cat calcar va depune.deci,ce alegi?

#6 LOCOmotive

LOCOmotive

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 623 posts

Posted 06 October 2010 - 09:09 PM

Multumesc tuturor pentru interes si ajutor! Deci sa incep cu adaugiri:
@bizu19- tot ceva de genul asta gasisem si eu. Nimic complet/concret.
@Botosu- la mine, si-n dreapta si-n stanga, furtunele se afla in partea de SUS a radiatorului. Jos eu nu am vazut nici furtune, nici ceva gen robinete.
Sub parbriz, adica in zona filtrului "de polen"? cu acces pe la capota sau din habitaclu?
Eu vreau sa golesc tot ce inseamna lichid din instalatie, Sa-l pot inlocui cu apa distilata-dedurizata+antigel cu proprietati de protejare a pieselor din aluminiu.
@wheelman2009 Aceeasi chestie: La mine furtunele de la radiator sunt in partea de sus a lui. Totusi, partea cu completat, forjat motor, golit apa si repetat merita retinuta. Singura probleme e ca se pierd cativa litri de apa dedurizata si tot vor ramane reziduri din vechiul lichid de racire.
@Synapse- Apa de la robinet nu voi folosi in niciun caz. In ultima instanta as folosi apa de ploaie, care e distilata, dedurizata si aproape alcalina.
Problema e ca nu vreau ca antigelul nou sa se amestece cu cel vechi (sunt tipuri diferite)

#7 Botosu

Botosu

Astra Police

• Super Mod
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,136 posts

Posted 07 October 2010 - 04:46 PM

furtunele pt incalzire sunt in spatele motorului (undeva in jos), nu la filtrul de polen.
urmareste traseul furtunelor de cauciuc... nu ai cum sa le ratezi.

acum cu radiatoru.
1. in partea din stanga jos ai una dintre cele 2 termocuple. daca o scoti.... ai rezolvat
2. nu prea sunt convins ca ambele furtune (si cel din stanga care vine de la termoastat din motor; si cel care duce inspre vasul de exp) sunt in partea de sus a radiatoruli. este ilogic.
apa intra in radiator pe sus prin stanga, cade in radiator pana in partea lui de jos.

#8 LOCOmotive

LOCOmotive

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 623 posts

Posted 08 October 2010 - 04:12 PM

Am gasit furtunele de la incalzire. Le mai vazusem, dar ma deruta faptul ca, pe undeva pe-acolo e si traseul de apa al vaporizatorului de GPL.
In privinta radiatorului, las pozele sa-mi sustina afirmatiile.
Attached File  Imag000.jpg   184.47KB   132 downloads Attached File  Imag002.jpg   134.06KB   123 downloads
In stanga radiatorului,(privind din fata masinii) e doar furtunul incercuit cu rosu si o sonda(termocupla, probabil)incercuita cu verde- ambele in treimea superioara a radiatorului
In dreapta e doar furtunul incercuit cu rosu, de asemenea in treimea superioara.

#9 wheelman2009

wheelman2009

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 416 posts
  • Masina:opel astra F GT C16NZ

Posted 08 October 2010 - 07:23 PM

Da, pai asa sunt toate radiatoarele de 1.6, deci al tau e cum am si eu pe a mea si cum am spus si mai sus nu ai cum sa scoti tot lichidul din el ca daca desfaci furtunul ala din dreapta cum te uiti la motor tot iti mai ramane apa in radiator, eu cand am umblat la a mea de i-am facut chiuloasa si distributia, am dat jos si radiatorul si am bagat apa in el cu presiune si l-am curatat cum trebuie si chiar a iesit ceva jeg din el si asa poti sa faci si tu ca nu se da jos foarte greu, are alea 2 prinderi sus si dupa ce le scoti pe alea si furtunele, jos are 2 picioruse care intra in 2 tampoane de cauciuc si trebuie sa il tragi in sus, dar sa ai gria sa nu il atingi de fiarele de la motor ca elemetii lui sunt din aluminiu si se pot strica usor. ( ca si o precizare eu am dat si spoilerul jos si a fost ceva mai usor cand l-am montat la loc) :beerchug:

#10 Botosu

Botosu

Astra Police

• Super Mod
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,136 posts

Posted 11 October 2010 - 09:16 PM

In dreapta e doar furtunul incercuit cu rosu, de asemenea in treimea superioara.

deci eu iti spun ca stiu ce am schimbat la al meu... tot x16szr si tot cu AC
tot in partea aia jos mai ai o sonda termocupla ... da comanda pt al 2-le ventilator.

#11 LOCOmotive

LOCOmotive

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 623 posts

Posted 18 October 2010 - 09:15 PM

Multumesc! Maine, pe lumina am sa ma uit mai atent, poate gasesc respectiva sonda.

#12 astrac16nz

astrac16nz

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 265 posts
  • Masina:Opel ASTRA F Hatch-1,6i (C16NZ) 1993

Posted 31 October 2012 - 10:08 AM

Va salut,am o intrebare,anul trecut am bagat in instalatie antigel galben-verzui TEGEE Kuhler-frostchutz,iar acum a mai scazut nivelul si am mers la magazin sa caut tot tipul asta de antigel si nu am mai gasit,a zis ca nu mai aduce de la firma asta si ca se poate sa bag antigel galben de la alte firme peste celalalt vechi.
Ce ziceti,se poate?sau nu e bine?
Atasez o poza cu antigelul care il am in masina:

Attached Files

#13 astrac16nz

astrac16nz

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 265 posts
  • Masina:Opel ASTRA F Hatch-1,6i (C16NZ) 1993

Posted 31 October 2012 - 03:45 PM

Vreo idee?