Jump to content

Photo

P 1113 senzor clapeta turbionara

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 radustefan

radustefan

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Masina:opel astra g ca

Posted 08 February 2011 - 11:18 AM

salutare tuturor! scuze pt deschiderea acestui topic insa nu am gasit discutii legate de acesta defectiune.
pe scurt: testul imi da aceasta defectiune - P 1113 - senzor clapeta turbionara, semnal in afara zonei.raspunsul de la service: schimbarea galeriei de admisie; pret:3400 lei + 500 lei manopera.
istoric: mi s-a aprins atentionarea in bord (masina +cheie) am mai umblat un pic si apoi am mers "in trei" - am schimbat bobina de pe bujii (arsa la cilindrul trei) si totul a redevenit OK. Dupa nici trei luni aceleasi simptome si acelasi deznodamint. sa va mai spun ca o bobina e aprox. 800 de lei? m-am decis sa rezolv cauza si nu efectul ca pina acum - rezolvarea mi se pare extrem de scumpa. aveti alte sugestii decit cea data de service-ul din cluj? va multumesc anticipat.
mentionez ca am un opel astra caravan (astra-g-ca, din 2007, motor benzina Z16XEP) pe care am inceput de mult sa nu-l mai simpatizez.
va multumesc anticipat.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Poate gasesti ceva interesant aici:

#2 blackcat

blackcat

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Masina:Opel Astra Classic II 1.6 Twinport

Posted 10 February 2011 - 07:58 PM

Si eu am aceeasi problema, dar fara schimbari de bobine de inductie.
Am doar o intrebare: cati kilometri are masina?

Pentru o rezolvare ieftina vezi aici http://www.astraclub...it-low-voltage/ si citeste cu mare atentie tot topicul si vezi daca este valabila rezolvarea pentru cazul tau.

P.S. "maiandrei" stie ce spune!

Edited by blackcat, 10 February 2011 - 08:00 PM.

#3 radustefan

radustefan

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 February 2011 - 08:18 PM

Si eu am aceeasi problema, dar fara schimbari de bobine de inductie.
Am doar o intrebare: cati kilometri are masina?

Pentru o rezolvare ieftina vezi aici http://www.astraclub...it-low-voltage/ si citeste cu mare atentie tot topicul si vezi daca este valabila rezolvarea pentru cazul tau.

P.S. "maiandrei" stie ce spune!

salut. in 8 august 2007 m-a pus dracu' sa-mi iau opel nou. am 50.000 km. buna treaba, nu? pe electromotor mi-au cerut aia de la reprezentanta 2500 lei, piesa + manopera; noroc ca am electrician bun si am rezolvat cu 500. acum 4000 lei pt asta. masina facuta de firma de ***. am fost dezamagit de un ford mondeo la care i-am facut distributia cu 3000 de lei si avea 120.000 km. acum imi vine sa-mi dau pumni in cap. chiar si loganul e mult peste opel.

P.S. IMI CER SCUZE NU VREAU SA JIGNESC PE NIMENI IN AFARA DE FIRMA CARE A PRODUS MASINA MEA. nu ma intelegeti gresit, e strict parerea mea si o sustin cu cele de mai sus. in prima faza m-am programat la o demontare a galeriei de emisie, o curatare serioasa a tot ceea ce e acolo, a contactelor. apoi aplic solutia lui maiandrei

am vazut solutia propusa si o voi aplica cu siguranta, toata stima pt cel care a descoperit-o. dar ghici ce fac dupa ce o rezolv ??? DIRECT LA TARG !

Edited by radustefan, 10 February 2011 - 08:26 PM.

#4 blackcat

blackcat

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Masina:Opel Astra Classic II 1.6 Twinport

Posted 10 February 2011 - 08:49 PM

Si mie tot pe la 50.000 Km mi-a aparut eroarea, dar deocamdata nu am avut timp sa ma ocup de ea.
Apropos, am facut un drive test cu noul model de VW Passat si ii scartaia bordul in timpul mersului, asa ca ... vorba aceea, nu se mai fac masini cum se faceau odata ... :ceuameni:

#5 radustefan

radustefan

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 10 February 2011 - 08:56 PM

Si mie tot pe la 50.000 Km mi-a aparut eroarea, dar deocamdata nu am avut timp sa ma ocup de ea.
Apropos, am facut un drive test cu noul model de VW Passat si ii scartaia bordul in timpul mersului, asa ca ... vorba aceea, nu se mai fac masini cum se faceau odata ... :ceuameni:

poate ca da, poate sunt pt europa de est ...
preferam sa am doua scartaituri ..... :beerchug: