Jump to content

Photo

Demontare/montare galerie admisie de aer

• Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 rahdoo

rahdoo

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 1,913 posts
  • Masina:opel astra h 1.6,16v,105 cp

Posted 17 October 2011 - 08:42 AM

Am ajuns la demontare galeriei de admisie de aer, datorita unui tacanit metalic, care in prealabil am crezut ca vine de la tacheti.Am si dus masina la 2 mecanici care mi-au zis ca da, tachetii tacane in halul ala.Pentru edificare avem un filmulet, e filmat cu telefonul, nu e cine stie ce calitate, dar merge:
http://www.youtube.com/watch?v=lbGG3nAqtNw&feature=player_embedded

Asa ca mi-am luat inima in dinti si m-am apucat de treaba:

1. Se demonteaza teava filtrului de aer, de preferinta de dupa debitmetru, asta e partea mai usoara.Urmeaza toate mufele, cablurile, conducte care sunt in zona si care incurca.Nu o sa le denumesc pe toate ca nu le stiu, dar la fata locului se vede.Pun poza cu galeria demontata pentru ca se vad toate mai bine.Ar fi mufe de pe ECU, ECU in sine demontat si dat jos, alimentarea cu benzina asta are presiune in ea si stropeste putin, 2 furtune cu lichid de racire, etc, etc.
Posted Image

2.Se demonteaza galeria.Sunt peste 10 suruburi de prindere, 2 feluri Torx 0,27 si 0,30.Dupa desfacerea suruburilor, trebuie tras de galerie putin in sus si spre parbriz pentru ca are niste ghidaje.Ridicati cu grija pentru ca garnitura e destul de subtire si mie mi-a ramas lipita si de corpul galeriei si de locul de unde am demontat-o.Ati ramas cu galeria in mana.
Posted Image
Se vede in imaginea asta cate surubici sunt de desfacut pe margine.

3.Intorci galeria cu fundu spre tine si desfaci capacul de pe spate, din doua surubici:
Posted Image
Al doilea e sub degetele mele.
Se curata cu Decarburol.Urmeaza smirgheluirea nervurilor care produc tacanitul metalic, cu smirghel mediu ca materialul, cred ca aluminiu e foarte moale si merge usor.Eu am luat aproximativ, dupa ochi, nu stiu sa va spun dimensiuni.O sa va dati seama ca astea tacanesc pentru ca nervurile sunt lucioase in partile care bat, dar dati cu curaj cu smirghel pe toata lungimea lor.
Posted Image

E poza cu nervurile, ele sunt situate pe interiorul capacului. In poza sunt gata smirgheluite de aceea sunt asa lucioase. Ca sa fie mai clar, se smirgheluieste partea superioara a fiecarei din cele 8 nervuri, eu am marcat doar una cu rosu.

4.Partea superioara a galeriei, se curata cu Decarburol pe interior, la nevoie se indeparteaza urmele de silicon din fabrica, cat mai exista, cu varful unui surubelnite.Se sterge pana se usca, dupa care urmeaza aplicarea de silicon, eu am cumparat Reinz, rezista la 300 de grade.Siliconul se aplica pe santurile in care urmeaza sa intre nervurile de pe capacul inferior, numerotate de la 1 la 8.De asemenea am pus putin si intre 2 si 3 si 6 si 7.
Posted Image
Urmeaza montarea capacului inferior imediat dupa aplicarea siliconului.Eu am lasat galeria pana a doua zi, pentru ca se insera si nu mai vedeam, dar oricum e bine sa stea cateva ore, inainte de a da cheie.

5.Montarea galeriei, dupa ce ati pus garnitura la locul ei si anume pe locul de unde ati scos galeria, are sant facut, nu aveti cum sa ratati, bineinteles garnitura curatata frumos. Eu am avut cateva locuri pe garnitura unde era ciupita si am pus acelasi silicon Reinz, cat sa acopere lipsurile.
De aici incolo le puneti toate la loc, cabluri, mufe, conducte...
Spor.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 sadicus

sadicus

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 107 posts
  • Masina:ASTRA J 1.4 TURBO ACTIVE

Posted 09 November 2011 - 11:26 AM

Ai fost foarte explicit in postul tau rahdoo. Multumim mult. O intrebare: acel tacanit ti-a aparut din senin (peste noapte), sau in timp si s-a agravat???

#3 rahdoo

rahdoo

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 1,913 posts

Posted 09 November 2011 - 01:48 PM

Nu peste noapte, se auzea mai incet iar in timp din ce in ce mai tare.Am umblat cu el asa cam aproape un an speriat fiind de pretul tachetilor, iar cand in final, dupa doi mecanici care mi-au dat acelasi diagnostic, adica tacheti, m-am documentat mai bine si a iesit ce e mai sus cu costuri minime(40 ron, manopera 0)

#4 mishu_fast

mishu_fast

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 59 posts
  • Masina:Opel Astra H 1.6

Posted 09 March 2012 - 12:07 PM

Salut,imi poti spune daca sunetul a disparut acum?

#5 rahdoo

rahdoo

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 1,913 posts

Posted 14 October 2012 - 07:05 AM

Cu mare intarziere, pentru care imi cer scuze, zic da, sunetul a disparut complet si motorul toarce foarte frumos.

Edited by rahdoo, 14 October 2012 - 07:05 AM.

#6 georgex2

georgex2

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Masina:opel astra 1.6 twinport

Posted 04 March 2013 - 09:22 PM

ce rol are tabla aia?? cum sa joace sau cum sa tacane asa tare? doar e prinsa in 2 suruburi.din filmulet par tachetii.La relanti tie ti se auzeau?

#7 rahdoo

rahdoo

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 1,913 posts

Posted 05 March 2013 - 07:37 AM

• In filmulet la relanti se auzeau.
  • Se auzea mai tare la turatii mai mari.
  • Daca esti atent la poze o sa observi capacul are niste nervuri care intra pe niste santuri din corpul galeriei, impreuna formeaza niste canale inchise care directioneaza curentii de aer.Din fabrica avea ceva silicon intre nervuri si santuri.La mine nu prea, de acolo zgomotulAsa ca am facut tot ce am zis mai sus si a iesit totul ok.

Edited by rahdoo, 05 March 2013 - 07:41 AM.

#8 georgex2

georgex2

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 33 posts

Posted 05 March 2013 - 12:07 PM

o sa incerc sa o lipesc mai bn , am tras de tabla aia dar nu se misca deloc.o sa atasez un video. in interior sunetul ma deranjeaza , zici ca i terminat motoru desi are doar 85k

#9 georgex2

georgex2

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 33 posts

Posted 05 March 2013 - 12:07 PM

o sa incerc sa o lipesc mai bn , am tras de tabla aia dar nu se misca deloc.o sa atasez un video. in interior sunetul ma deranjeaza , zici ca i terminat motoru desi are doar 85k

#10 georgex2

georgex2

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 33 posts

Posted 06 March 2013 - 09:15 PM

am dat galeria de admisie jos.de curiozitate am bagat degetu la fiecare clapeta.se misca toate:-d oare 2 nu trebuiau sa fie fixe?

#11 razvanpop89

razvanpop89

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:opel astra h 2005 Z1.6XEP

Posted 21 April 2013 - 08:01 PM

si eu am acest tacanit metalic si eram convins ca e de la tacheti pentru ca am avut un astra g cabrio si tachetii sunau pentru ca am pus ulei prea subtire, atunci am rezolvat problema punand ulei mai gros insa acum la astra h nu a mers si dupa mai multe cautari am ajuns la concluzia ca si la mine e galeria de vina :( saptamana viitoare ma apuc si eu de desfacut sper sa reusesc :) acest tutorial imi va fi de mare ajutor multumesc mult uploaderului! laa mai multe

#12 adrian24

adrian24

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:Opel Astra H

Posted 12 August 2014 - 07:22 PM

Salut! Pentru cei care intampina aceasta problema si nu doresc sa faca singuri toata operatiunea de demontare/curatire + silicon recomand cu placere in judetul Olt pe Iulian 0744213460.