Jump to content

Photo

amortizoare sau arcuri

• Please log in to reply
71 replies to this topic

#46 astraopel

astraopel

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 491 posts
  • Masina:opel astra 1.6 i hatch c16 nz '92

Posted 01 June 2012 - 09:08 PM

astrac16nz Amortizoarele originale nu-s pe gaz,de fapt cred ca la vremea aia nici nu se inventasera.Eu cred ca faci confuzie in continuare intre arcuri si rolul lor si amortizoare si rolul lor.Masina se lasa sau nu doar (atentie!)doar din cauza arcurilor,amortizoarele au rolul de a preveni doar(atentie!)doar acel tangaj(imprpriu spus)al masinii sus-jos in cazul unei gropi sau denivelari.Astfel iti mentine mai mult timp rotile pe asfalt si franarea/virajul/accelerarea devin mult mai eficiente odata cu confortul.La acest proces ajuta f mult si bara de torsiune.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#47 astrac16nz

astrac16nz

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 264 posts
  • Masina:Opel ASTRA F Hatch-1,6i (C16NZ) 1993

Posted 01 June 2012 - 09:19 PM

Am inteles,acum sunt ferm convins care e rolul fiecaruia.Cat despre amortizoare nu cred ca sunt cele originale,deoarece pe ele scrie 1995,iar masina e din 93.

Ma refer la alea vechi.

#48 Mircea[SB]

Mircea[SB]

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,856 posts
  • Masina:OPEL ASTRA F 1.7 TDS , TC4EE1 , combi; ASTRA F CC X16SZR

Posted 02 June 2012 - 10:50 AM

Si amortizoarele pe ulei se deschid singure.

#49 dani3l_xxl

dani3l_xxl

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 312 posts
  • Masina:Opel Astra F Caravan 1.4 (C14SE)

Posted 02 June 2012 - 12:37 PM

deci daca imi iau amortizoare noi tot o sa se lase masina... :Just Kidding: desi arcurile au 1 an jumate... :beerchug:

#50 Mircea[SB]

Mircea[SB]

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,856 posts

Posted 02 June 2012 - 03:00 PM

Esti sigur ca arcurile sunt inca intregi ?
Sarma arcului e de diametru constant, sau e diametru mai mic la capete si mai mare la mijloc ? A doua varianta e cea originala, dar am vazut ca se gasesc si variante cu sarma cu diametrul constant, noi, care sunt mai ieftine.

#51 astrac16nz

astrac16nz

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 264 posts

Posted 02 June 2012 - 10:36 PM

Arcurile pe care le-am dat jos,erau unul cu diametrul sarmei constant si celalalt cu diametrul mai mic la capete si mai gros la mijloc.Pot spune ca cel din urma era pe partea stanga montat si era lasat mai tare ca cel cu diametrul constant.Concluzia mea este ca sunt mai tari cele cu diametrul sarmei constant,exact cum sunt cele noi de pe masina mea.

P.S.Asta ca o completare la postarile mele de mai sus.

#52 Mircea[SB]

Mircea[SB]

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,856 posts

Posted 02 June 2012 - 10:41 PM

Nu cumva era rupta vreo spira de la arcul vechi ?
Ce te face sa crezi ca nu era prea sus cu arcul cu sarma de diametru constant ?

P.S. La greutate mare arcul cu sarma de diametru variabil se comprima mai putin decat cel de diametru constant, asta in cazul in care arcul cu sarma de diametru constant este anume pentru hatch si nu este de sedan sau caravan.

#53 astrac16nz

astrac16nz

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 264 posts

Posted 03 June 2012 - 06:08 AM

Sigur nu era rupta nici o spira,o sa fac o poza ca sa vezi.

#54 benjib

benjib

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Masina:F Caravan 1996

Posted 24 August 2012 - 04:45 PM

Sigur nu era rupta nici o spira,o sa fac o poza ca sa vezi.

Am un astra F Caravan 96. Mi-am schimbat recent pe spate atat arcurile cat si amortizoarele, dar cu ceva greutate, cand trec peste limitatoarele de viteza de pe strazi, la revenire, se aude ca si cum loveste ceva.
Tind sa cred ca mecanicul nu apus arcurile corespunzatoare.
Poate sa imi spuna cineva cum aflu care este numarul de spire la un caravan, si cam ce inaltime fata de roata trebuie sa fie muchia aripii?

Multumesc !

#55 Mircea[SB]

Mircea[SB]

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,856 posts

Posted 29 August 2012 - 07:29 PM

@benjib cel mai bine e sa te uiti pe net la poze cu alte caravanuri, sa vezi cat de inalte sunt de spate.

#56 crisu rcd

crisu rcd

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 331 posts
  • Masina:opel astra f caravan x16sz -

Posted 29 August 2012 - 10:31 PM

Cu inaltimea nu te pot ajuta, dar vezi ce arcuri ai,trebuie sa fie subtiri sus si la jumatatea arcului sa se ingroase si dupa iar sa revina subtiri,sa nu iti fi pus de hach back,asa patisem eu,am dat comanda si dupa cand deschid erau de hach si le-am dat inapoi,o alta problema cand am luat telescoape sh bucsile la ele erau subtiri si inguste si la denivelari cu greutate se facusera pilaf si a trebuit sa schimb amortizoarele in doar 200km si am luat noi,de bani aruncati degeaba, incearca sa se apese cineva pe masina si tu pe sub i-a sa te uiti cum amorseaza,iti dai seama usor.

#57 dani3l_xxl

dani3l_xxl

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 312 posts

Posted 16 October 2012 - 02:44 PM

un coleg imi poate spune mai in detaliu cum se schimba telescoapele pe fata la un opel astra f ...trebuie scoase planetarele...trebuie data fuzeta cu totu jos...sau cum???

#58 astraopel

astraopel

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 491 posts
  • Masina:opel astra 1.6 i hatch c16 nz '92

Posted 16 October 2012 - 08:15 PM

Exact asa:slabesti suruburile rotii INCLUSIV scoti siguranta de la planetara si desfaci piulita din mijlocul rotii-->ridici masina-->scoti roata-->Aprinzi o tigara-->daca e pe stanga iei total de volan dreapta si desfaci suruburile partii mobile a etrierului-->scoti etrierul cu placute cu tot doar dupa ce ai scos siguranta de otel de pe placuta vizibila-->desfaci suruburile de la partea fixa a etrierului si-l dai afara apoi surubelul de fixare(de kiki)de pe disc si scoti discul-->Acum cu laptopul langa tine mai aprinzi o tigara si desfaci piulitele de la pivotul superior si cel inferior apoi iei o presa si-i decomprimi,cu ocazia asta uita-te sa vezi daca ai protectiile de cauciuc sparte sau imbatranite-->daca ai scos toate piulitele inclusiv cea de la planetara si ai scos pivotii acum slabesti piulitele de sus de la oale si gata ...ai scos jamba(articulatia)cu totul.

Acum iti trebuie prese de arc si o cheie speciala pe care eu am facut-o dintr-o tubulara decalibrata pe care am sudat un levier,un imbus si menghina sau crocodil pentru tevi(nu stiu exact denumirea)ca sa desfaci piulitele si sa scoti amortizoarele din tuburi.

Mare grija ca te umpli de ulei. ;)

#59 dani3l_xxl

dani3l_xxl

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 312 posts

Posted 17 October 2012 - 10:27 AM

multumesc...banuiam eu ceva ceva ca am multe de desfacut... :Worried:

#60 obreja lucian

obreja lucian

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Masina:opel astra f 1.4

Posted 17 October 2012 - 01:05 PM

Eu mi-am pus pe astra f hatchback pe spate arcuri la cielo noi de spate .Sta super peste 10 cm deasupra rotii nu sare si merge f bine si la greutate. A costab120 lei buc.