Jump to content

Photo

Jante compatibile

• Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 So_Hai

So_Hai

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 109 posts
  • Masina:Astra H 1.6 twinport 105HP

Posted 10 April 2012 - 10:24 PM

Salut.
Nu am gasit pe niciun forum pe care am cautat raspunsul, asa ca sper sa ma puteti ajuta cu o informatie.
Am un astra h din 2005, fara facelift, cu jenti de tabla 16 inch, 205 mm si 4 prezoane. Mai am trei vecini cu astre h din perioada 2004-2005, dintre care unul are jenti la fel ca mine (dar din aliaj), ceilalti doi au 16/205 in 5 prezoane, unul de tabla si celalat aliaj. Eu vreau sa-mi cumpar un al doilea set pt. cauciucurile de vara, dar cele in 4 prezoane sunt foarte rare (din ce am inteles numai la cateva modele de opel si de renault). Intrebarea mea poate parea stupida, dar avand in vedere ca pe butuc sunt cateva gauri in plus fata de cele 4 pentru prezoane, se pot pune jante cu 5? Ca astea se gasesc usor. A incercat cineva?

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 mylanezu

mylanezu

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 83 posts
  • Masina:Opel Astra H 1.9CDTI 120cp

Posted 12 April 2012 - 07:33 AM

Modelul anterior(astra g) avea distanta 4x100...cu siguranta ai si tu tot atata pentru ca si cele in 5 prezoane de la astra g sunt la fel ca la astra h 5x110 mm
Nu se pot monta jante cu 5 pe disc de 4 prezoane doar daca faci modificari si nu se merita... Cauta bine ca se gasesc ffff multe jante de opel in 4 prezoane...foloseste si siteul okazii poate gasesti ceva si acolo
Bafta

Edited by mylanezu, 12 April 2012 - 07:37 AM.

#3 So_Hai

So_Hai

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 109 posts
  • Masina:Astra H 1.6 twinport 105HP

Posted 14 April 2012 - 06:53 PM

mersi

#4 Eyeobs

Eyeobs

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Masina:Opel Astra G Classic 1,4 Twinport

Posted 25 May 2012 - 05:03 PM

am si eu o nelamurire...mi-am schimbat jantele din tabla (15 inch) cu niste faine AEZ-uri pe 17, dimensiunea gumelor 205/45/17 runflat. se merita sau ii distrug directia, ce parere aveti ? multumesc !

#5 mircea_gligan

mircea_gligan

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • Masina:Opel Astra 1.7 CDTI - 101 CP

Posted 27 May 2012 - 03:13 PM

- Daca vrei aspect vizual...se merita. Daca tii la cauciucuri, suspensie si directie...NU. Le vei distruge foarte repede si risti sa tai cauciucurile mult mai usor in fiecare groapa...si sa indoi jantele. Pe langa asta de va scutura de-ti vor clantani dintii. La drumurile noastre...maxim 16" pt Opel Astra...parerea mea.