Jump to content

Photo

Cum Imi Protejez Locul De Parcare?!?

• Please log in to reply
51 replies to this topic

#31 catalix

catalix

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Interests:fotografia, it - baze de date, banci, sport (nu privitu la tv)
  • Masina:ASTRA H 1.6 twinport

Posted 13 November 2006 - 09:10 AM

La mine in fata blocului, intr-un cartier cu pretentii, si cu multe masini, seara, dupa ora 7 este o aventura sa gasesti un loc de parcare. Nu exista locuri de parcare inchiriate de la primarie, doar un dement care si-a pus un gardulet fara nici un drept. Vreau sa zic ca nenea cu garduletu are mereu locul de parcare asigurat, restul parcheaza care unde apuca. Cand se termina locurile se parcheaza perpendicular pe cele parcate (blocand masinile parcare) insa strada e dreapta si lunga si cu mici exceptii nimeni nu lasa masina in viteza. Prin urmare daca m-a blocat cineva dimineata sau daca am blocat pe cineva s-a rezolvat foarte usor.
O singura data am primit reclamatie sa mai imi spal si eu masina ca s-a murdarit un vecin cand a impins-o.
:ceuameni2qv: . Daca cineva "uita" masina in viteza sau cu frana de mana trasa, atunci isi aude claxoane, injuraturi si probabil va gasi stergatoarele ridicate. Oricum exista varianta urcarii bordurii de la trotoar pentru a iesi... deloc recomandat cu yarisul, cu astra sper sa nu fie cazu sa aflu.
Dovada ca unde exista bunavointa se gasesc si solutii.

Edited by catalix, 13 November 2006 - 09:12 AM.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#32 noluv4me

noluv4me

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 34 posts

Posted 16 November 2006 - 01:01 AM

Dar stie cineva un "T" cu telecomanda? Am intzeles ca exista si asa ceva. :rolleyes:
Chiar daca sunt ilegale vecinii mei nu au patit nimic pana acum si le au de ani de zile (dinacelea normale). La mine asta ar fi singura solutie, pentru ca desi am locul platit mai mult parcheaza altii decat mine.( si asta chiar daca scrie loc de parcare platit :excl: Deci daca stie cineva mai multe despre asa zise "T"-uri electrice cu telecomanda il rog sa imi spuna si mie... de unde pot procura... preturi... etc.

#33 B-man

B-man

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 372 posts
  • Masina:Astra Classic 1.6 Twinport

Posted 16 November 2006 - 10:09 AM

Salutari la toti,

Buna polemica. Si la mine cam aceleasi probleme, mai rau ca am amenajat in spatele blocului 4 locuri de parcare cu vecinii, am nivelat acolo, am carat gunoaie si taiat boschetii, platit o bascula de balast, apoi inca una de pietris, nivelare, casmale, muschi incordati si apoi multumire ca avem unde parca seara cand venim tarziu. Si e destul de distanta fata de bloc ca sa nu scuture nimeni sticle de bere :) pe masinile noastre.
A durat cam 2 ani, si acum ....cand de abia te mai misti prin oras (tot cu a-intaia, cred ca e traficul ca in Bucuresti) au inceput niste destepti sa vaneze aceste locuri. Mai mult oameni de bani gata, A6, passat nou, care pur si simplu nu ai ce discuta cu ei. Te sifideaza in fata oricat de frumos le-ai explica, i-ai ruga.... Nu ai ce le face si nu e loc de sabii oricum. Suport legal nu exista, ba mai mult cica am amenajat ILEGAL domeniu public si o sa fim reclamati la primarie. Iar ei parchiaza unde vor muschii lor, fara nici un gram de bun simit; am impresia ca sunt trecuti prin multe judecati la tribunal caci sigur au o gramada de instante la activ, adica conflict culegea: oameni de bani gata, de CARTON, care se judeca cu oricine...afaceri murdare...etc, bani multi, influente pile. Altfel nu ar sta la bloc ceausist, cu A6 sau Passatul de 35k EU in fata blocului nici macar garaj. Ideea e ca sunt si veniti de la 2 strazi mai incolo ca la ei nu mai e loc sa parchezi nici un scuter.

Acum v-as intreba ca-s nedumerit: eu stiu ca persoanele fizice nu pot plati locuri pentru de parcare de nici o culoare. Doar persoanele juridice. Primaria nu are legislatie pentru locurile publice ca s-ar putea inchiria....
Asa ca ii rog pe cei care au postat ca au platit pentru un loc de parcare, ii rog sa spuna explicit in ce calitate au platit (de pers fizica sau juridica, caz in care ar avea firma in proximitate), si daca da in baza carui act au platit sau in baza carei legi (locale probabil, nu de la guvern).
Multumesc

#34 Alice

Alice

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 261 posts
  • Interests:comunicatii, masini
  • Masina:Astra Classic 1.4 Hatchback Royal Blue

Posted 16 November 2006 - 10:35 AM

super tare ce-i la voi acolo, catalix! mi-ar placea si mie o intelegere din asta generala... ca doar suntem in situatia asta nu pentru ca vrem noi ci pt ca altii nu au facut nimic si nu fac nimic pt a rezolva problema parcarilor in buc... si decat sa ne certam intre noi, vecinii, mai bine gasim solutii avantajoase pt fiecare din noi...
poate imi spui si mie cartierul, nu de alta dar daca o sa-mi cumpar casa sa ma orientez inspre zona aia cu oameni inteligenti ;)

Edited by Alice, 16 November 2006 - 10:36 AM.

#35 noluv4me

noluv4me

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 34 posts

Posted 17 November 2006 - 01:02 AM

Eu am platit locul de parcare pe persoana fizica. Am fost la primaria sectorului 5 si acolo am dat vreo 500 si cva de mii ( nu mai stiu exact). Am primit un contract, chitanta si locul pe un an de zile... asta teoretic... ca practic v-am mai spus cum sta situatia :(
P.S Nimeni cu nici o informatie despre "T" electric cu telecomanda? :huh:

#36 Pitzy00

Pitzy00

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Posted 22 November 2006 - 10:46 PM

Am si eu 2 povesti cu parcarea :) ))
Prima cu un prieten: tatal lui are garaj in care isi tine Megane`ul. Fiul are tot Megane si il tine afara, langa garaj. Intr`o dimineata, tatal vrea sa plece la servici si in fata garajului , un MAtiz lipit de usi. Se duce in casa, ia cheile de la celalalt Megane, il leaga de Matiz si trage matizul (care avea frana de mana trasa) in mijlocul drumului, dupa care cheama politia si pleaca la servici. Fiul ramane la geam si se tavaleste de ras vazand cum politia urla in goarna printre blocuri si o blonda cu parul valvoi isi ia amenda pt parcat in mijlocul drumului.

Si acum despre mine, pot sa spun ca sunt norocos in privinta locului de parcare. In parcarea blocului nu parcheaza decat locatarii, in limita locurilor disponibile, adica daca vin prea tarziu acasa si nu mai am loc...ASTA E. Nimeni nu plateste parcarea, nimeni nu are un anumit loc, fiecare unde si daca apuca, dar numai sa fie din bloc. Altii nu prea parcheaza.

#37 radu

radu

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Masina:Astra H, 1.6XEP

Posted 15 December 2006 - 05:50 PM

Un coleg de munca si-a cumparat la sfarsitul saptamanii trecute un VW Golf. A fost plecat in weekend si duminica s-a intors cu masina si a parcat-o pe locul lui, inchiriat de la primarie de 6 luni de zile, loc pe care nu-l mai folosise in prealabil. Au iesit niste vecini si au facut scandal ca ala e locul lor, ca ei parcheaza de 20 de ani acolo, ca el are masina noua si e pacat de ea etc
Colegul meu nu si-a mai mutat masina de pe locul acela toata saptamana iar azi dimineata a gasit-o zgariata pe toata partea laterala, cu 3 roti desumflate/taiate si masina blocata de vecinul cel amabil.
Acum incearca sa-l dea in judecata...

Am citit si patania lui Swakra. Pai daca e sa le compari, ce a patit colegul meu e nimica toata. Mai ales ca celui ce i-a stricat lui (Swakra) masina nici nu ii poti gasi vreo motivatie. Este SF de-a dreptul ce sunt unii oameni in stare sa faca... :mellow:

#38 biggi

biggi

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 124 posts

Posted 19 December 2006 - 01:16 AM

Nu stiu cum este la voi dar in Craiova platesti (sau plateai pana acum vreo luna cand existau parcari cu plata) un abobament ca sa poti parca in voie in parcarea cu plata din fata blocului fara sa fie nevoie a platesti 9.000lei/h. Acesta este si cazul vostru?

#39 alycya

alycya

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:Cadillac

Posted 30 July 2007 - 02:41 PM

Buna,

in caz ca nu stiati.. parcarile pe care le platim sunt ale noastre de la 7 seara pana la 7 dimineata, in cursul zilei avand voie sa si parcheze masina oricine vrea.. din pacate asta e adevarul.. si mai rau e ca n ai ce sa le faci decat daca parcheaza aceeasi masina de 2 -3 ori, sa i faci poza si reclamatie si primeste amenda.. dar mai rau e cand o gasesti seara de seara ocupata de alta masina.. si te duci la 2 statii sa o lasi pe a ta ca n ai unde..
data viitoara o iau cu o sufa si o las in mijlocul drumului m am saturat... e a 4 a seara consecutiv cand n am unde sa mi parchez masina..

#40 pufulet

pufulet

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 468 posts
  • Interests:Op
  • Masina:Astra

Posted 30 July 2007 - 03:35 PM

vreau sa vad si eu textul de lege care iti "aloca" locul de parcare intre 7 seara -7 dimineata.... eu inca n-am auzit de asa ceva

#41 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,569 posts
  • Interests:IT&C, cars, travels
  • Masina:OPEL Astra F Hatchback GLE, '95, C16NZ powa, Tuning in progres

Posted 30 July 2007 - 06:31 PM

Treaba cu locul rezervat de parcare e complicata rau de tot, mai ales ca nu ai voie sa ingradesti acel loc, si nici sa semnalizezi in vreun fel ca este locul tau.

Nici eu inca nu am auzit de aceasta lege de care se vorbeste mai sus !

#42 pufulet

pufulet

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 468 posts

Posted 31 July 2007 - 08:24 AM

mai nou am vazut 2 ligheane cu pietre in ele, puse pe locul de parcare cat masina era plecata :))
imi pare rau ca nu am o poza...

#43 adam

adam

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 376 posts
  • Masina:astra G caravan 1,4

Posted 31 July 2007 - 03:19 PM

bun; pana aici e bine, toti avem pareri si idei; toti ne mancam nervii seara cand ajungem acasa.......dar totusi; exista vreo lege, vreun articol dintr-o ordonanta, ceva.....cat de mic pe undeva prin monitoarele oficiale care sa reglementeze povestea asta cu parcarile platite ?

pana sa amenajeze primaria parcari, parcam pe trotuar, era ceva de senzatie....
primaria a terminat amenajarile dar exact in fata blocului meu a decis ca parcarea sa fie ..."publica" - evident ca in 2 zile s-a umplut cu masini pe care nu le vazusem pana atunci.....
am depus in noiembrie anul trecut cerere pentru parcare platita si dupa mai bine de 6 luni mi-au gasit in sfarsit rezolvarea; mi-au "acordat" un loc in parcarea blocului de langa blocul meu; ok, am vorbit cu vecinii, unii au inteles....altii au zis ca nu-i nici-o problema dar a doua zi de dimineata am gasit pe masina pahare, mucuri de tigari, etcetcetc.......
daca ma iau in gura cu ei nu e bine; daca chem politia "comunitara" nu fac nici-o treaba pentru ca aia n-au nici-un fel de drept in trafic....de fapt aia sunt mai mult de decor; poate n-ar fi rau ca in loc sa scrie pe masinile alea - pe care le vad din ce in ce mai rar - "siguranta si incredere", sa citim "aici sunt banii dvs.".......

deci; ce solutii legale exista ?

#44 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,569 posts
  • Interests:IT&C, cars, travels
  • Masina:OPEL Astra F Hatchback GLE, '95, C16NZ powa, Tuning in progres

Posted 31 July 2007 - 03:47 PM

deci: ce solutii legale exista ?

Bla bla bla bla bla ...

Nu.

#45 pufulet

pufulet

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 468 posts

Posted 31 July 2007 - 04:25 PM

eu inca am noroc ca am intre bloc si str principala, o straduta laterala, cu trotuar, si f rar se intampla sa nu gasesc un loc liber...