Jump to content

Photo

Discuri De Frana Si Tamburi De Frana

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 remusiordache

remusiordache

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Masina:Opel Astra Caravan Y17DT 2001

Posted 03 March 2007 - 05:37 PM

Trebuie sa-mi schimb discurile de frana si tamburii. la testul de frana au dat eroare ca sunt ovalizate. Stie cineva de unde se pot procura si la ce pret?
Trebuie sa le schimb urgent.

Edited by remusiordache, 03 March 2007 - 05:39 PM.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 Dragos

Dragos

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,854 posts
  • Masina:Opel Astra H 1.9 cdti

Posted 03 March 2007 - 05:42 PM

Daca in toate probleme tale ai spune si de unde esti poate ar fi mai usor pentru altii sa te directioneze.

#3 remusiordache

remusiordache

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Masina:Opel Astra Caravan Y17DT 2001

Posted 04 March 2007 - 07:09 PM

Imi pare rau ca nu mi-am dat seama. mi-am modificat profilul acum.
Oricum sunt din Barlad.

#4 mikyboy

mikyboy

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 29 posts

Posted 05 April 2007 - 03:52 PM

Salutare,

Am citit topicul si as vrea si eu informatii despre ce tip de discuri sa cumpar si poate si o marja de pret. Am un Opel Astra Caravan Y20DTH si sunt din Sibiu. Multumesc anticipat.

#5 BAMBUS

BAMBUS

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • Masina:ASTRA G 1,7DTI CARAVAN CASABLANCA WEISS

Posted 12 April 2007 - 06:49 PM

Eu am schimbat placutele pe spate (Lucas) 100ron.(Augsburg)
Tamburi spate 150 ron.(Zimmermann) (Augsburg)
Mana de lucru 70 ron (particular)

#6 gladiator

gladiator

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Masina:Opel Astra G Caravan 1,7 DTI

Posted 12 April 2007 - 07:12 PM

Salutare,

Am si eu o intrebare ,de unde stii (fara sa desfaci) daca pe spate ai saboti sau placute de frana?

Ms

Sal Bambus,

Cat a durat operatia de schimbare a consumabilelor fata - spate?

Ms anticipat

#7 BAMBUS

BAMBUS

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • Masina:ASTRA G 1,7DTI CARAVAN CASABLANCA WEISS

Posted 15 April 2007 - 12:31 PM

Deci discurile pe spate se vad de la o posta.
Te uiti si vezi daca e la fel ca pe fata.(vezi etrierul)
Cat despre mana de lucru ce sa-ti spun, eu am un mecanic foarte bun care lucreaza la Erebus.
Face lucrari in particular cam la jumatate de pret.
E super meserias.
A durat cam 30 minute.

#8 gladiator

gladiator

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Masina:Opel Astra G Caravan 1,7 DTI

Posted 18 April 2007 - 08:18 AM

Ms Bambus :up:

#9 Mihay

Mihay

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 188 posts
  • Masina:Astra G 1.8 16V Z18XE 92kw

Posted 18 April 2007 - 12:50 PM

pentru a-ti face o idee despre preturi uita-te pe aici
http://www.elitecat.cz/Default.aspx

#10 alex_zeu

alex_zeu

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Masina:Opel Astra Classic 2 1.7CDTI

Posted 12 April 2008 - 11:39 PM

Salut! Am si eu o problema cu franele. Am un Opel Astra de 9 luni, si am deja 27.500 KM. Ma apropi de a II-a revizie dar partea proasta e ca placutele au inceput sa scartie ingrozitor si cred ca au intrat in discuri. Am citit pe alte forumuri ca discurile de frana rezista chiar si pana la 200.000 KM; unii zic ca se schimba pe la 70.000 - 80.000 km. Eu am doar 27.500 km. Numai ca placutele nu scartie cand pun frana ci abia atunci cand ridic piciorul dupa frana si incep sa merg, si zgomotul se apllifica mai ales daca virez stanga / dreapta; tot zgomotul se aude pentru o scurta perioada de timp, apoi nu se mai aude nimic. Eu m-am uitat la discuri si am observat sa sunt mancat cam de un varf de unghie; adica e o mica margine care arata ca s-a intrat in ele. Nu stiu daca mai sunt bune sau nu. Acum e normal sa se intample asa ceva la 27.500 km?? Sau trebuia sa schimb placutele mai din timp? Oricum ea e in garnatie, numai ca nu m-am gandit ca se va intampla acest lucru. Era cert convins ca daca schimb placutele la 30.000 km e super-ok. Numai ca m-am inselat...sau nu??
Si inca ceva: cam care sunt preturile la discuri de frana?? Cei de la GTT mi-au zis undeva la 850 RON.

#11 sinobi

sinobi

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Masina:Opel Astra G-CC 1.6 16V 2001

Posted 29 October 2009 - 02:51 PM

Salut...sunt nou aici. Am achizitionat de curand un Opel Astra G, hatchback de 1,6 benzina, cp 101, 74 kw, din 2001....in urma verificarii la reprezentanta opel mi s-a spus ca trebuie sa schimb discurile si placutele de frana pe fata...Imi spune cineva ce marci originale sunt pe opel...sau ce imi recomandati?...multumesc!

#12 ELSER

ELSER

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 327 posts
  • Masina:opel astra g z16se

Posted 29 October 2009 - 08:41 PM

intra pe autoa.ro si gasesti pe alese.P.S: nu este reclama

#13 rzvastra

rzvastra

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 138 posts
  • Masina:Opel Astra Classic II 1.7CDTI Green Peacock 2008

Posted 30 October 2009 - 10:41 AM

Salut! Am si eu o problema cu franele. Am un Opel Astra de 9 luni, si am deja 27.500 KM. Ma apropi de a II-a revizie dar partea proasta e ca placutele au inceput sa scartie ingrozitor si cred ca au intrat in discuri. Am citit pe alte forumuri ca discurile de frana rezista chiar si pana la 200.000 KM; unii zic ca se schimba pe la 70.000 - 80.000 km. Eu am doar 27.500 km. Numai ca placutele nu scartie cand pun frana ci abia atunci cand ridic piciorul dupa frana si incep sa merg, si zgomotul se apllifica mai ales daca virez stanga / dreapta; tot zgomotul se aude pentru o scurta perioada de timp, apoi nu se mai aude nimic. Eu m-am uitat la discuri si am observat sa sunt mancat cam de un varf de unghie; adica e o mica margine care arata ca s-a intrat in ele. Nu stiu daca mai sunt bune sau nu. Acum e normal sa se intample asa ceva la 27.500 km?? Sau trebuia sa schimb placutele mai din timp? Oricum ea e in garnatie, numai ca nu m-am gandit ca se va intampla acest lucru. Era cert convins ca daca schimb placutele la 30.000 km e super-ok. Numai ca m-am inselat...sau nu??
Si inca ceva: cam care sunt preturile la discuri de frana?? Cei de la GTT mi-au zis undeva la 850 RON.

La fel am patit si eu, placutele fac zgomot in mers, nu tot timpul, dar fara frana calcata, sau cand iau viraj stanga, mai ales dreapta; am 1 an si jumatate si 22.000 de km; se pot strica discurile atat de usor? Sa o las pe dreapta pana le schimb?
Chestia asta se intampla de vreo saptamana.....
Mai am 2 saptamani pana la salariu :( ; am aflat ca niste placute m-ar costa 120 de lei + montaj ajung pe la 200 de lei....

#14 sabinilie

sabinilie

Astra Fanatic

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Masina:Astra G Z17DTL, Family, Electric, Beauty, Adria, Drumuri Grele, Climatronic, Alarma

Posted 30 October 2009 - 11:00 AM

Referitor la placute:
Eu tocmai le-am schimbat la 45.800 Km (a treia revizie). Placutele erau aproape duse, probabil ca ar fi mai mers 3-5000 km.
Scartaitul se datoreaza materialului "ecologic" din care sunt facute. Si la mine au "scransnit" pe la 30.000, dar si-au revenit.

Asa ca, nu va faceti griji pentru disc la 30.000.
Daca v-ati schimbat jantele (v-ati pus mai mari), daca ati facut alte schimbari ce solicita mai mult frana, ar trebui sa le faceti o verificare si eventual sa le schimbati. Daca NU, nici nu aveti de ce sa va faceti griji.

#15 rash

rash

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Masina:opel astra 17 cdti

Posted 02 March 2010 - 09:36 AM

sal baieti.ce discuri de frana fata i-mi recomandati?pt opel astra h 2005 cosmo.astept raspuns merci