Jump to content

Photo

Fiabilitate 1.3cdti

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 rahan

rahan

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Masina:astra 1.3

Posted 20 March 2007 - 07:11 PM

salut baieti!
poate ma ajutati si pe mine cu niste impresii...
vreau sa achizitionez un opel astra 1.3 cdti si in afara de pb uzuale peste care pot sa trec (scartzait, troncaneli), am citit si despre cateva pb grave (kitu' de ambreaj, injectoare, turbina, ac, abs, lichid de racire)...
in ideea ca vreau sa tin masina o perioada cat mai lunga, vreau sa-i intreb pe posesorii care au depasit 50 mii km ce probleme grave au avut cu masina (eventual si cei cu 1.7 cdti desi imi cam depaseste bugetul)...mi-e frica sa nu am pb cu ea dupa terminarea garantiei...
spuneti-mi va rog oricat de grava e pb...mai bine sa tiu cu ce pot sa ma confrunt decat sa investesc banii aiurea!
multumesc pt ajutor

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Poate gasesti ceva interesant aici:

#2 DMX

DMX

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 490 posts
  • Masina:Bicicleta

Posted 20 March 2007 - 07:42 PM

-sunt foarte multe pareri referitoare la motorul asta , nu stiu daca era necesar inca un totpic , iar ca sa vorbesti de fiabilitate e prea devreme , vorbesti dupa 5-6-7 ani ca 1.3 asta a fost fiabil
-pana acuma din ce am citit eu ,cam toti posesorii sunt tari mandrii de motorasul acesta , probleme au avut ceva iarna (cred ca e un caz izolat ) in rest un motor bun

#3 rahan

rahan

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Masina:astra 1.3

Posted 20 March 2007 - 07:54 PM

intr-adevar am citit diverse comentarii, insa nu prea se metiona nr de km parcursi si in orice caz erau disparate nu se refereau strict la pb grave...
poate e intra-adevar devreme sa vorbim despre fiabilitate...insa in 3 ani de cand a aparut, daca are pb specifice, constatnte, cred ca putem sa le identificam...la asta m-am gandit cand am spus ca ma intereseaza impresiile celor care au mers cu masina 50-100mii km, poate chiar mai mult.

#4 grinch

grinch

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 280 posts
  • Masina:Astra H 1.3 cdti

Posted 25 March 2007 - 01:31 PM

Tinand cont de faptul ca acest 1.3 a aparut undeva la inceputul lui 2006 in Romania pe Astra...nu prea vad cum sa apara impresii aici pe forum la 50k km..sau mai mult..

#5 Dee

Dee

Astra Fanatic

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,651 posts

Posted 25 March 2007 - 04:36 PM

Un motor cu fiablitate dovedita este acest 1.7 CDTI iar pe mobile.de si autoscout24 exista exemplare cu sute de mii de km la bord. 1.3 este un motor nou si la FIAT si la GM-Opel insa 1.7 bazat pe un bloc Isuzu este unul dintre cele mai fiabile dieseluri chiar daca nu cel mai performant. Faptul ca Opel a optat pentru mentinerea sa in productie si modernizarea sa pentru a nu stiu cata oara dovedeste ca a fost si este un "cal de bataie" al motorizarilor Opel.

#6 fgorun

fgorun

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Interests:automobile (absolut orice in legatura cu ele), excursii

Posted 18 May 2007 - 11:15 AM

salut baieti!
poate ma ajutati si pe mine cu niste impresii...
vreau sa achizitionez un opel astra 1.3 cdti si in afara de pb uzuale peste care pot sa trec (scartzait, troncaneli), am citit si despre cateva pb grave (kitu' de ambreaj, injectoare, turbina, ac, abs, lichid de racire)...
in ideea ca vreau sa tin masina o perioada cat mai lunga, vreau sa-i intreb pe posesorii care au depasit 50 mii km ce probleme grave au avut cu masina (eventual si cei cu 1.7 cdti desi imi cam depaseste bugetul)...mi-e frica sa nu am pb cu ea dupa terminarea garantiei...
spuneti-mi va rog oricat de grava e pb...mai bine sa tiu cu ce pot sa ma confrunt decat sa investesc banii aiurea!
multumesc pt ajutor

E un motor OK!