Jump to content

Photo

Problema Senzor Centura De Siguranta

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 alex_83n

alex_83n

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 31 posts
  • Masina:Opel Astra G 1.7DTI

Posted 19 September 2007 - 08:21 AM

Am o mica problema, in primul rand masina este Astra G 1.7DTI an 2000
Am avut masina in service pentru niste reparati de tinichigerie si vopsitorie si de cand am luat-o din service imi ramane aprins in bord martorul de la centura. Asta nu ar fi un inconvenient prea mare. Eu merg mai tot timpul fara centuri. Initial cand am luat masina SH acel bec nu a fost aprins niciodata chiar daca mergeam fara centura. Acum am zis ca s-a dat ceva peste cam si trb sa pun centura. Am puso si tot nu s-a stins si devine cat de cat suparator cand merg noaptea acel bec ROSU destul de puternic as zice.

Vreau sa stiu daca se poate face ceva in privinta asta. Si ar mai fi o chestie de care imi e frica mai tare, sa nu se fi dat peste cap senzorul de centura si doamne fereste in caz de accident sa nu se mai deschida AIR-BAG deoarece stiu ca declansarea Air-Bag-ului depinde daca ai centura sau nu pusa.

Deci ce ziceti, aveti vre-o idee pentru rezolvarea acestei mici probleme
Multumesc

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 asterisc

asterisc

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Interests:Discutii generale legate de marca Opel.
  • Masina:Opel Astra Caravan 1.9 150 CP

Posted 19 September 2007 - 09:49 AM

Salut, eu cred ca meseriashii aia de la service s-au fatzanat cu scaunul tau si este posibil sa fi iesit vreo mufa , parerea mea , uita-te putin sub scaun , eu stiu ca am avut problema asta dar nu la martorul de centura ci beculetzul de airbag. Si am miscat putin de firele alea de sub scaun si nu mi-a mai aparut . Ma gandesc ca senzorul ala tot sub scaun e ... e o idee . Sper sa stie cineva de aici problema . bafta

#3 alex_83n

alex_83n

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 31 posts

Posted 19 September 2007 - 09:53 AM

O sa incerc, mersi de sugestie.

Daca mai are cine alta idee este bine venita
Multumesc

#4 sabinilie

sabinilie

Astra Fanatic

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Masina:Astra G Z17DTL, Family, Electric, Beauty, Adria, Drumuri Grele, Climatronic, Alarma

Posted 19 September 2007 - 12:45 PM

Din cate am auzit, ar fi bine sa scoti o borna de la baterie cand te joci la firele de sub scaun... NU ce alta, da' sa nu ti se umfle airbagu'...

#5 alex_83n

alex_83n

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 31 posts

Posted 20 September 2007 - 02:16 PM

m-am uitat pe sub scaun si totul pare in regula.. deci astept alta sugestie

#6 catalazar

catalazar

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Masina:Opel Astra Clasic 1.7dti

Posted 03 September 2009 - 12:50 AM

aceeasi problema o am si eu..becul mi-a ramas aprins de cand mi-a fost schimbata portiera dreapta fata

#7 dydi

dydi

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 62 posts
  • Masina:astra classic hatchback 1,7cdti

Posted 10 September 2009 - 10:09 PM

Salutare,

Nu-ti face probleme ca nu-i nimic grav, am avut si eu aceeasi problema, se rezolva in 2 min.
Se pare ca astra g-urile au o problema cu mufa de airbag de la scaun si anume nu trebuie modificata pozitia scaunului dupa ce se pune contactul.
Iti recomand ori un service autorizat ori un electrician priceput.

Numai bine!

#8 ridichecubarba

ridichecubarba

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:Opel astra

Posted 02 March 2010 - 10:12 PM

Salz am si eu o intrebare,am un opel astra g caravan si nu imi merge martorul de centura din bord.Nu funtcioneaza.Chiar daca nu imi pun centura.Va rog daca stiti sa imi spuneti.Eu m-am uitat si am senzorii dar cred ca este scos din calculator,e posibil asta??Va rog raspuns

#9 Mustafa

Mustafa

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • Masina:Opel Astra clasic 1.4

Posted 04 March 2010 - 03:18 PM

Salut , cred ca aceasi problema o am si eu , sub scaunele din fata , am 2 cutiute .. cu niste fire in copex .. si sincer nu stiu de la ce sunt :) daca sunt de la senzori de centura .. nu merg pentru ca nu se aprinde nimic in bord .

#10 ELSER

ELSER

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 327 posts
  • Masina:opel astra g z16se

Posted 04 March 2010 - 10:52 PM

sub scaunele din fata ,cutiutele, sunt pentru airbag-urile laterale

#11 miticanicu

miticanicu

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:Opel Astra Z17DTL

Posted 28 July 2010 - 10:03 AM

sub scaunele din fata ,cutiutele, sunt pentru airbag-urile laterale

Salut,

De curand mi-am cumparat un Astra 1.7CDTI ( Z17DTL ) la care am observat ca nu-mi functioneaza avertizarea optica pt centuri. M-am uitat eu pe sub scaune si am vazut cutiutele despre care ELSER spune ca sunt pt airbag-urile laterale, ( la mine pe stalpi nu observ nici un airbag ) si ca sa revin la ceea ce ma deranjeaza este faptul ca acele cutiute de sub scaunele din fata au fiecare cate o cupla cu firele taiate si strapate intre ele! de asemenea sub scaun se mai observa un alt cablu cu doua fire care este taiat chiar de su scaun. Ma poate lumina si pe mine cineva? ce rol aveau aceste cabluri/fire? Mai mentionez ca inchizatoarele de centuri ( cele dintre scaunele fata ) au acele limbutze galbene iestie in afara ( asta cred ca dovedeste ca masina a fost busita, am verificat airbag-urile si sunt la locul lor, vb de cel din volan si cel din fata pasagerului din dreapta fata )
Atasez si poze pt a fi inteles mai bine.

Cele bune tuturor!

Attached Files

#12 B74LEL

B74LEL

Astra Junior

• Members
  • PipPipPip
  • 159 posts
  • Masina:OPEL ASTRA CLASIC 2 - 1.7 CDTI

Posted 28 July 2010 - 11:20 AM

Salut ,

Puteti pune o poza cu martorul din bord pentru centuri ? Stiam ca la Astra G nu s-au pus martori pentru centuri .

Multumesc .

#13 tirnaveni

tirnaveni

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 675 posts
  • Masina:opel astra g 17 dti astra H 1,7CDTI

Posted 28 July 2010 - 07:04 PM

īmi pare rău sa -te anunț dar mașina ta a avut un accident și erbegurile au fost activate, nu mai ai erbeg īn scaune ,limbutele cele galbene ies īn momentul cānd sunt puse centurile și se declanșează erbegul .