Jump to content

Photo

Amortizoare Fata (telescoape)

• Please log in to reply
32 replies to this topic

Poll: Amortizoare (53 member(s) have cast votes)

Ce amortizoare preferati

1. Sachs (27 votes [50.94%])

Percentage of vote: 50.94%

2. Monroe (15 votes [28.30%])

Percentage of vote: 28.30%

3. Boge (3 votes [5.66%])

Percentage of vote: 5.66%

4. Altele (8 votes [15.09%])

Percentage of vote: 15.09%

Vote Guests cannot vote

#1 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,562 posts
  • Interests:IT&C, cars, travels
  • Masina:OPEL Astra F Hatchback GLE, '95, C16NZ powa, Tuning in progres

Posted 20 September 2007 - 08:39 PM

A venit vremea sa imi schimb amortizoarele pe fata, mai ales dupa ce anul trecut am luat o groapa urata, parca a inceput sa se auda urat cel din partea dreapta, si de ceva vreme si rulmentul cred ca a crapat. In fine, am hotarat sa le schimb fara sa stau prea mult pe ganduri, asta odata cu placutele de frana si pivotii.

In ce privesc amortizoarele, am optat ptr Sachs Super Touring - Ulei, fabricate in Germania, cu doi ani garantie. Nu mi-au fost recomandate cele pe gaz, datorita drumurilor noastre care cunoscute fiind ca groaznice, lumea zicea ca scutura mai rau cu ele si nu sunt foarte potrivite.

Sachs eu ii stiu de foarte multa vreme, si am incredere in nemti, de aceea eu zic ca am facut o alegere buna.

Care este parerea voastra legate de aceste amortizoare ?

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts
  • Masina:C20LET POWER

Posted 21 September 2007 - 08:18 AM

Salut,Sachs este o firma foarte buna si produce piese de calitate,cred ca ai facut o alegere buna.Poti sa imi spui cat te-au costat ca si eu trebuie sa le schimb cat de curand?
P.S:sunt telescoape normale sau sport?

#3 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,562 posts

Posted 21 September 2007 - 08:31 AM

Sunt telescoape normale Super Touring, nu am ales sport datorita drumurilor oribile care sunt la noi. Cele sport din cate mi-au spus importatorii sunt pe gaz, si sunt cu mult mai tari decat cele clasice, iar pe drumurile noastre mergi ca pe razatoare. Am mers cu un amic de al meu acum cateva zile cu un G pe care a pus amortizoare sport, si pot sa spun doar ca atunci cand m-am dat jos inca tremuram.

Amortizoarele m-au costat 210 lei/ buc, luate de la un magazin de aici din zona, la care s-au mai adaugat inca 25 lei/buc rulmentii din capul amortizoarelor. Astazi le termina de montat, ca a trebuit sa stau si dupa placute de frana, si voi reveni cu o prima impresie.

#4 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts
  • Masina:C20LET POWER

Posted 21 September 2007 - 08:34 AM

Ok mersi pt informatii si astept sa imi spui ce parere ai despre ele

#5 ToNyTm

ToNyTm

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 410 posts
  • Masina:Astra F C14NZ Signum 1.9 Cdti

Posted 21 September 2007 - 08:36 AM

si eu trebuie sa le schimb, dar asteptam sa mi se duca si cel de pe stanga ca sa le schimb pe amandoua :wacko: . Bilstein sunt mai ieftine dar se fabrica la Brasov parca =))

Edited by ToNyTm, 21 September 2007 - 08:37 AM.

#6 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,562 posts

Posted 21 September 2007 - 09:00 AM

Eu nu am mai asteptat, ca tortura era prea mare ptr urechile mele si la cum merg cu ea ... :pardon: Le-am schimbat pe amandoua :D plus ce mai batea pe acolo, din nou am liniste in fata mea :beach:

P.S. Bilstein - am auzit ca sunt ciuma acum de cand se fac la noi sau la turci ! Avand in vedere da cel putin 200.000km nu mai ai treaba cu ele .. eu zic sa nu te uiti la cativa zeci de lei, si sa iti iei ceva de calitate ! :hi:

#7 ToNyTm

ToNyTm

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 410 posts

Posted 21 September 2007 - 09:04 AM

asa zic si eu :D

#8 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,562 posts

Posted 21 September 2007 - 06:59 PM

Astazi a fost terminata lucrarea, si nu pot sa spun decat ca la mine in masina acum este o simfonie a linistii :clapping5jp: Nu se mai aude absolut nimic sa bata sau sa faca un zgomot nefiresc ... sunt fericit din nou !

Amortizoarele sunt superbe, se comporta foarte bine, directia este mult mai precisa, stabilitatea mai buna iar de amortizat amortizeaza excelent, practic nu se simte mai nimic pe drum pietruit sau usor denivelat.

Per'ansamblu, prima impresie este foarte buna ! :hi:

#9 ToNyTm

ToNyTm

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 410 posts

Posted 21 September 2007 - 08:38 PM

la mine-s praf =)) pe piatra cubica nu pot merge mai tare de 30 ca innebunesc

#10 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,562 posts

Posted 21 September 2007 - 08:41 PM

Pai mai bine ti-le donez pe alea vechi ale mele, ca nu ajunsesera asa de rau, se auzea doar cel din stranga .... cateodata :D

#11 speed_csn

speed_csn

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • Masina:Astra Power

Posted 06 December 2007 - 04:13 PM

Bilstein sunt facute la Sibiu, am eu un prieten la Fabrica, si din cate stiu eu sunt printre cele mai bune, adica se fac pt cele mai bune masini de serie, BMW,Mercedes, Rolls Royce etc. si o groaza de prototipuri, eu am vrut sa-mi iau Bilstein dar am auzit si ca Monroe sunt foarte bune..

#12 ToNyTm

ToNyTm

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 410 posts

Posted 07 December 2007 - 01:20 AM

bilsteinurile de pe piata noastra sunt oribile, si eu am avut si nu tin deloc

#13 The Snook

The Snook

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 80 posts
  • Masina:Astra , C16NZ

Posted 21 January 2008 - 10:36 PM

Le-am si eu schimbat toate 4 recent , monetarul redus ma obligat sa cumpar amortizoare mai ieftine pe ulei cu 130 de lei bucata , masina are putin peste 192000 de KM si inca avea amortizoarele originale , intrebarea mea este ca nu ar fi trebuit schimbate cu mai mult in urma??? Cam la ce kilometraj se schimba?? Astea noi pe ulei sunt foarte rigide si e cam neplacut pentru ca orice denivelare se simte tare , insa in curbe e mult mai stabila , nu se inclina foarte mult masina.

Edited by The Snook, 21 January 2008 - 10:39 PM.

#14 electronistul

electronistul

Silent Astra

• Members
  • 0 posts
  • Masina:astra j

Posted 14 May 2008 - 06:12 PM

Am si eu o intrebare: Cum se schimba amortizoarele ?
Stiu povestea in mare : cumperi amortizoare noi, le dai jos pe cele vechi si le montezi pe cele noi :'>
Problema mea este ca vreau sa fac operatiunea asta in-house, la tara, si la o privire am observat doua "excrescente" care par a face corp comun cu amortizorul:
Posted Image
O bucata de metal merge in jos, la butuc, iar cealalta la directie. Problema mea este ca nu stiu cum se demonteaza acestea si cum se monteaza inapoi la loc. In bucata de jos intra amortizorul pur si simplu ? N-am vazut nici un surub acolo sub amortizor. :pardon: Cealalta cum o demontez si cum stiu cand pun amortizorul nou ca am montat-o exact unde trebuie (pe inaltime) ? Ma poate ajuta cineva cu niste poze, un thread, un howto asa babeste, sau daca nu macar o explicatie mai detaliata ? :help:
as vrea sa schimb arcurile si amortizoarele de pe masina, pentru ca neamtul a fost tare "tuningaret" si a lasat masina mai jos, excelent pentru autostrada ... dar cam prea jos pentru gropile prin care trebuie sa circul eu.

#15 ToNyTm

ToNyTm

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 410 posts

Posted 14 May 2008 - 10:44 PM

hai sa incerc sa-ti explic eu....
tu trebuie sa dai jos toata partea aceea mobila, scoti planetara desfaci suruburile care tin si sus in oala amortizorul, etrierii si scoti pe banc toata tija aia cu cu disc de frane cu tot :lol2dm:. dupa aceea sa ai grija sa legi arcul inainte sa desfaci amortizorul.....il legi cu sarma cu ceva sa nu scape ca daca scapa e mai greu dupa
dupa asta poti scoate amortizorul vechi si sa-l bagi pe cel nou
sper sa-ti fie de ajutor, eu am stat langa mecanicul meu cand a facut operatiunea asta...