Jump to content

Photo

Rezervor

• Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 sebirus

sebirus

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:astra caravan '92

Posted 18 February 2008 - 01:00 PM

am un opel astra caravan 1.6i din 92. mi-am spart rezervorul si nu am gasit decat de vectra...imi spuneti si mie daca se potriveste?

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts
  • Masina:C20LET POWER

Posted 18 February 2008 - 02:40 PM

Mai mult ca sigur ca nu ti se va potrivi,pt ca difera si acelea

#3 DanuAL

DanuAL

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 47 posts
  • Masina:SKODA OCTAVIA 2, 1.9 TDI, 1XX CP

Posted 17 September 2008 - 10:51 PM

Appropo de rezervoare ... am si eu o problema!!! Fac plinul, circul .. ajung la penultima linie, vreo 10 litri, si trage mai greu ! Mi s-a spus ca am mizerie in rezervor!!! Cum il dau jos? Cum pot sa-l curat fara sa-l dau jos? Ce as putea sa fac? Merci mult si astept un raspuns!!! Sanatate maxima la toti!!!

#4 petre astra roket

petre astra roket

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 683 posts
  • Interests:tot ce tine de opel
  • Masina:opel astra sedan C16SE 74kw 101cp

Posted 21 October 2008 - 10:48 PM

baga solutie de curatat rezervoru gasesti la piese auto iar rezervoru te sfatuiesc sa l duci la mecanic sa l desfaca altfel poti avea prob :punish:

#5 Mircea[SB]

Mircea[SB]

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,856 posts
  • Masina:OPEL ASTRA F 1.7 TDS , TC4EE1 , combi; ASTRA F CC X16SZR

Posted 22 October 2008 - 08:38 AM

in nici un caz SA NU BAGI aditivi deaia de curatat din comert pe care scrie ca sa ii bagi in rezervor ca se curata singur si poti sa circuli cu masina.
da teai gandit la varianta ca iti poate fi infundat furtunul de aerisire (ventilare sau cum vrei sa ii spui), ala care ii da drumu la aer in rezervor ca sa nu faca vacuum. cand mai patesti asa dute frumos si desfa busonul la rezervor vezi daca isi revine sau nu. daca nu isi revine atunci e de la mizerie, dar totusi 10L mi se pare mult totusi ca sa fie mizerie.
bafta.

Edited by Mircea[SB], 22 October 2008 - 08:41 AM.

#6 DanuAL

DanuAL

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 25 October 2008 - 09:32 AM

Va multumesc de raspunsuri! Cand schimb filtrele, sau curat, in cazul celui de aer, se schimba situatia ...Cel de benzina il schimb la 5000 km, cel de aer la cat se schimba normal? @Mircea[SB], pe unde stai in Sibiu? Calea Cisnadiei...Ciresica...benzinaria Atlantis, cunosti pe acolo?

#7 Mircea[SB]

Mircea[SB]

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,856 posts
  • Masina:OPEL ASTRA F 1.7 TDS , TC4EE1 , combi; ASTRA F CC X16SZR

Posted 25 October 2008 - 11:12 AM

cunosc ... dar stau in valea aurie :)

#8 NeaMistrie

NeaMistrie

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPip
  • 471 posts
  • Masina:Astra F CC 1.6 C16NZ

Posted 30 October 2008 - 10:38 PM

danual ... eu unu personal iti recomand sa schimbi toate filtrele (mai putin cel de polen bineinteles) la fiecare schimb de ulei adica la 10.000 km cand iti cumperi uleiul cumperi filtru de ulei de benzina si de aer asa esti sigur ca totul este in regula.

#9 DanuAL

DanuAL

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 30 October 2008 - 10:53 PM

rc09890 merci! Cum spune-am intr-un post mai ''devreme'' eu le schimb la maxim 8-9000 km, cand schimb uleiul, mai putin cel de aer care il schimbam la 14-15.000 km! Ma zgarcesc si il mai suflu cu compresorul :P :) . Merci inca o data !!!

Apropo, se poate ca senzatia de rezervor murdar sa provina si de la fisele de bujii???

#10 ToNyTm

ToNyTm

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 410 posts
  • Masina:Astra F C14NZ Signum 1.9 Cdti

Posted 30 October 2008 - 11:00 PM

Daca ai senzatia ca face mai urat cand o calci :lol2dm: atunci da, poate fi si de la fise
Dar nu ar avea legatura cu cantitatea de combustibil din rezervor

Edited by ToNyTm, 30 October 2008 - 11:01 PM.

#11 NeaMistrie

NeaMistrie

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPip
  • 471 posts
  • Masina:Astra F CC 1.6 C16NZ

Posted 31 October 2008 - 01:28 PM

intreadevar poate fi si de la fise sau/si bujii in cazul in care nu le-ai mai schimbat de mult ... fisele iti pot intrerupe iar bujiile dau scantei imperfecte sau tardive, eu am observat la a mea ca intradevar trage putintel mai bine cand am rezervorul plin ... ma gandesc ca poate fi si din cauza faptului ca se creeaza o oarecare presiune suplimentara pe langa cea pe care o creeaza pompa de benzina dar asta nu inseamna ca daca ai sub 10 litri de benzina atunci trebuie sa te scuture in timpul mersului.

#12 cezariulian

cezariulian

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 600 posts
  • Masina:Astra F C18XE

Posted 31 October 2008 - 06:26 PM

Sau datorita faptului ca atunci cand este rezervorul plin, pompa se afla in submersiune si de aici posibilitatea nula de a trage aer fals pe la vreun por ? :pardon:

#13 DanuAL

DanuAL

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 47 posts

Posted 31 October 2008 - 10:29 PM

@ cezariulian, m-am gandit si eu la ceea ce ai spus dar .. mi-am bagat nasu pe acolo, masina a ramas inchisa un week'end intreg, nu miroase nimic, sub masina nici o urma de benzina!
Fisele nu le-am schimbat nici eu si nici sora mea care a avut masina 2 ani.. Aprox 3 ani in care nu s-au schimbat fiesele! M-am uitat la ele si am observat un adevarat MALL!!! Una de renault, una de nush care...Trebuie sa le schimb! Maine! Sunt momente si zile...Azi simteam ca parca imi strange motoru, dar tragea bine, chiar si dupa 20-30 km parcursi afara. Trebuie sa schimb distributia. Am 60.000km cu cureaua asta.
Va multumesc pentru raspunsuri!!! :friends:

#14 djloppy

djloppy

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • Masina:astra f ,C14NZ

Posted 04 December 2008 - 08:55 PM

Am si eu o problema asemanatoare cu ce s-a postat mai sus , de catre ceilalti colegi.Masina se comporta la relanti, uneori si in mers..de parca "tuseste" si tremura ingrozitor de parca da motorul sa moara!Mi-a spus cineva ca as avea filtrul din rezervor infundat si pompa nu trage benzina cum trebuie !Avand in vedere ca in ultima vreme am mers cam pe rosu cu benzina..tind sa cred ca are dreptate.Intrebarea e ...cum sa procedez sa rezolv problema..pot sa curat sita respectiva de larezervor..sau trebuie inlocuita?Sau poate sa fie si de la pompa de benzina..?? Astept sugestii , ms anticipat!
PS:filtrul de benzina l-am schimbat..si am pus(aditional) si un filtru de benzina de dacie pe furtunul de la intrarea in carburator..sau cum se cheama capacul acela negru!

#15 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts
  • Masina:C20LET POWER

Posted 05 December 2008 - 12:30 PM

De ce ai pus doua filtre de benzina?La tine se poate ca pompa de benzina sa fie infundata partial pt ca probabil a tras toate impuritatile din rezervor sau poate fi injectorul infundat,eu te sfatuiesc sa le verifici si sa le cureti amandoua