Jump to content

Photo

Chip Tuning Opel Astra 1,7 Cdti

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 luckystar

luckystar

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Masina:Opel Astra 1,7CDTI

Posted 18 March 2008 - 03:19 PM

Salut!
Recent mi-am facut si eu tuning la un opel astra h, motor de 1,7 cdti, 80 cp. Sunt foarte multumit de tuning :clapping5jp: (adik se vede ca masina trage mult mai bine, mai ales pe la 3000 de ture). Am uitat sa-l intreb pe tipul care mi-a facut tuningul cati cai am acum :mda: . Daca ma poate ajuta cineva sa-mi zica, deoarece am gasit pe mai multe situri chestii diferite:
- pe unu ca se modifica de la 59 kW / 80 CP la 76 kW / 103 CP
- pa altul ca se modifica de la 59 kW / 80 CP la 80 (109)
Deci care este adevarul pana la urma?
Ms!

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 sabinilie

sabinilie

Astra Fanatic

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Masina:Astra G Z17DTL, Family, Electric, Beauty, Adria, Drumuri Grele, Climatronic, Alarma

Posted 18 March 2008 - 04:19 PM

Daca ai 80 de cai inseamana ca ai Z17DTL... Exista insa si disel de 1.7 - 101 Cp - Z17DTH. De asemenea exista si 1.7 DTI (fara common rail) de 75 CP - Y17DT

Pentru motorul tau acum... depinde de remap... Se obtin intre 105 si 109 CP.
Citeste aici:
http://www.gmtuning....ewtopic.php?t=6
http://www.gmtuning.ro/

#3 raulucu2004

raulucu2004

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 34 posts
  • Masina:astra h caravan 1,7 cdti 80 cp

Posted 18 March 2008 - 07:24 PM

As vrea si eu un remap ca tine! Am un motor ca al tau 1,7 cdti de 80 cp. Spune-mi se observa un demaraj mai puternic la plecarea de pe loc? Sau cand se vede clar ca ai practic mai multi cai putere ca inainte?

#4 luckystar

luckystar

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 20 March 2008 - 12:14 AM

1. ms pt raspuns sabin, am intrat si eu la EDS, cu toate acestea nu prea ma lamureste, adik ori are 105 ori 109 ca nu cred ca poate avea in trapta a 3-a 105 cai si in a 5-a 109 =)) in ce contsa diferenta asta... cum unele au 105 si altele 109 ?!?!? sa zik clar are atatia cai dupa remap...
2. dupa cum am zis sunt multumit de remap. acest lucru se obseva si la plecarea de pe loc si la depasiri. se tureaza mai rpd si mai bine masina. adik acum ajung mult mai rpd la 100 km/h. se observa si la depasiri cand sunt in trapta 3-4 si pana sa schimb a 5-a park fuge mai bine cnd o calc nu mai doarme ca inainte:d

#5 sabinilie

sabinilie

Astra Fanatic

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Masina:Astra G Z17DTL, Family, Electric, Beauty, Adria, Drumuri Grele, Climatronic, Alarma

Posted 20 March 2008 - 10:33 AM

adik ori are 105 ori 109 ca nu cred ca poate avea in trapta a 3-a 105 cai si in a 5-a 109 =)) in ce contsa diferenta asta... cum unele au 105 si altele 109 ?!?!? sa zik clar are atatia cai dupa remap...

Numarul de cai este acelasi pentru o masina (ca doar inseamna maximul de putere al motorului) si NU are nici o legatura cu trapata de viteza in care se afla. Caii putere sunt o masura pentru puterea degajata de motor (kW in sistem international)...

CRED ca depinde de modelul de Astra (G - 105 si H - 109) si daca nu ma insel dupa remap se poate face masurarea motorului si se detrmina exact puterea maxima si cuplul maxim obtinut. Oricum, poti sa intrebi pe gmtuning sau pe mainandrei / mikki pe acest forum... Ei te pot lamuri mult mai bine...

#6 Botosu

Botosu

Astra Police

• Super Mod
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,136 posts
  • Masina:care din ele ?

Posted 20 March 2008 - 02:09 PM

Am uitat sa-l intreb pe tipul care mi-a facut tuningul cati cai am acum :mda: .

si daca iti spunea ca are 209 dormeai mai linistit :-?

daca vrei sa sti pe ce ai aruncat banii (sau poate ca nu), cea mai sigura solutie este sa iti faci o programare la DYNO la autovit (sau in oricare alta parte) si sa iti masoare exact puterea masinii.
restul sunt povesti, ce masoara DYNO aia e sigur.

sa ne spui si noua rezultatul de la DYNO ca ne-ai facut curiosi, faci o poza la fisa aia care ti-o dau baieti si ne lamurim din grafice.

bafta si sa te bucuri de remap :clapping5jp:

#7 luckystar

luckystar

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 10 posts

Posted 21 March 2008 - 03:13 PM

sal. auzisem si eu de testu asta DYNO, dar nu stiu cat costa... acum am cam ramas fara finante.. mi-am luat jante, remapu... si nici nu stiu daca se afla prin apropierea mea (eu sunt din gorj) ca nu as vrea sa fac vreo 2000 de km pt un test... ma lipsesc sa mai aflu cati cai are :D

#8 Botosu

Botosu

Astra Police

• Super Mod
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,136 posts

Posted 22 March 2008 - 10:58 PM

.... ca nu as vrea sa fac vreo 2000 de km pt un test... ma lipsesc sa mai aflu cati cai are :D

daca tu vrei sa te duci pana la Bochum pt un simplu dyno.... e optiunea ta :D
macar un singur dyno cred ca ar trebui sa gasesti in orice oras mare :-?? imi vine greu sa cred ca nu gasesti un dyno in Craiova

in alta ordine de idei, daca nu esti curios sa sti pe ce ai dat banii, nu inteleg despre ce vorbim noi aici :-? , ce rost mai are topicul asta :o

#9 Nicusor123

Nicusor123

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:astra NG

Posted 01 February 2010 - 10:43 PM

sal la un opel astra model 2010 motor 16 turbo 180 de cp cu un chip tuning pe la cat ajung???

#10 Botosu

Botosu

Astra Police

• Super Mod
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6,136 posts

Posted 02 February 2010 - 12:57 PM

ajungi la fel ca si la opel astra model 2007 motor 16 turbo 180 de cp.... cam 225 CP

#11 Sacratif

Sacratif

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Masina:Astra G

Posted 17 February 2011 - 01:19 PM

Salut,

Am si eu o Astra G, 1,7 de 80 de cai si am remapat-o. Intrebarea mea e daca ii pun turbo de pe motorul de 2.0 diesel si un intercooler mai mare, rezista motorul? Nu se topesc pistoanele la turatii mari?