Jump to content

Photo

Amortizoare Cielo --> Astra

• Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 SERGYY

SERGYY

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 30 posts
  • Masina:OPEL ASTRA F C16NZ

Posted 06 April 2008 - 10:47 PM

de citeva zile m-a lasat un telescop fata dreapta si din cite stiu se schimba amindoua odata.Intrebarea mea este daca se nimeresc telescoapele de Cielo?

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Depinde de mai multi factori, nu e chiar asa simplu, au explicat deja baietii

#2 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts
  • Masina:C20LET POWER

Posted 07 April 2008 - 06:04 AM

din cate stiu eu se potrivesc,insa sa fi atent pt ce capacitate cilindrica iti iei telescoapele pt ca la cielo sunt multe care au motorul de 1.5 care este mai usi decat cel de 1.6 de pe Astra si iti va sta masina putin mai lasata in fata findca greutatea este mai mare sau in cel mai rau caz daca ai motor de 1.4 atunci este invers,iti va sta mai ridicata.Dar de ce nu iti cumperi tu telescoape de Opel?daca tot vrei sa iti iei?

#3 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,559 posts
  • Interests:IT&C, cars, travels
  • Masina:OPEL Astra F Hatchback GLE, '95, C16NZ powa, Tuning in progres

Posted 07 April 2008 - 07:27 AM

De potrivit cred ca se potrivesc dar ... telescoapele sunt la acelasi pret, deci nu vad de ce ai cumpara telescoape ptr Cielo ! Greutatea celor doua masini este diferita, amplasarea centrului de greutate al puntii fata este diferit, la fel si modul in care lucreaza caroseria celor doua masini ... sfatul meu este sa iti vezi de treaba si sa alegi telescoapele dedicate 100% ptr masina ta si ar fi bine sa iei pe ulei avand in vedere faptul ca sunt mult mai potrivite dpdv al confortului ptr dumurile noastre pline de gropi, decat cele pe gaz care sunt mult mai rigide.

Eu le-am schimbat la masina mea ptr siguranta ... am ales Sachs Supertouring, pe care le gasesti in jurul valorii de 210-240 lei/buc.

#4 zinno2004

zinno2004

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 66 posts
  • Masina:Astra F CC 1.6i 55kw

Posted 09 April 2008 - 11:07 AM

Eu le-am schimbat la masina mea ptr siguranta ... am ales Sachs Supertouring, pe care le gasesti in jurul valorii de 210-240 lei/buc.
[/quote]

Sachs Supertouring sunt pe ulei ? sa inteleg ca pretul de 210 240 ar fi pt cele din fatza... se gasesc din aceeasi gama si pt spate ?
si eu as vrea sa`mi schimb telescoapele... pt ca sunt moarte toate 4... si as fi interesat de ceva care sa`mi ofere cat mai mult confort... ai vreo recomandare ?
o zi buna !

#5 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,559 posts

Posted 09 April 2008 - 11:48 AM

210-240 lei / bucata, adica in jur de 500 lei ptr amandoua !

Si da ... sunt pe ulei, pana acum pot sa spun ca s-au dovedit foarte ok, dupa 20.000km, cat am de cand le-am pus.

Gasesti din aceasi gama si ptr spate, dar acelea sunt mult mai ieftine, adica cam la jumatate de pret fata de cele ptr fata.

Garantia este de 24 luni.

#6 djsevenpink

djsevenpink

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 231 posts
  • Masina:Astra F C 16 NZ 1991

Posted 26 April 2008 - 05:09 PM

de citeva zile m-a lasat un telescop fata dreapta si din cite stiu se schimba amindoua odata.Intrebarea mea este daca se nimeresc telescoapele de Cielo?

Da, un amortizor de fata e 110 ron buc deci nu se merita sa pui de cielo.

#7 SERGYY

SERGYY

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 30 posts
  • Masina:OPEL ASTRA F C16NZ

Posted 26 April 2008 - 06:29 PM

pina la urma mi-am luat "originale" de opel ,dar cum nu prea am avut bani,le-am luat pe cele mai ieftine din magazin(firma Bardi auto)cica ar fi unguresti .deocamdata sunt foarte multumit de ele prin gropile din oras,nici nu le simt .Cele vechi erau Zachs ,intradevar nici nu misca masina in curbe parca era lipita de asfalt dar la gropi iti scuturau creierii din cap.oricum cred ca ungurii fac piese mai bune ca romnii (daewoo).precizez ca m-au costat 280 ron amindoua ,garantie aveau 2 ani dar am pierdut-o ca le-am pus singur . Zachs-urile erau 480 ron.

Romnia, romni ... din a, nu din i!

Edited by ice4you, 26 April 2008 - 06:45 PM.

#8 ice4you

ice4you

Astra Police

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 3,559 posts

Posted 26 April 2008 - 06:41 PM

Diferenta dintre cele doua tipuri de amortizoare era data de faptul ca Sachs-urile pe care le-ai avut erau pe gaz (mai ferme in curba dar mai tari la gropi) iar cele care le-ai luat acum sunt pe ulei (in curbe nu sunt la fel de ferme, insa ofera un confort sporit pe drumurile denivelate, iar Romania iti ofera din plin asa ceva). Nu stiu nimic legat de acele amortizoare ... nici macar nu am auzit de ele ... iar in ce priveste fabricantii romani vs unguri, sunt de parere ca sunt acelasi drac. Brandul este brand, noname este noname ... iar diferenta de calitate se vede in timp, nu in primi kilometrii.

Oricum ... iti doresc sa le folosesti sanatos.