Jump to content

Photo

Pana la urma ce Euro am?

• Please log in to reply
128 replies to this topic

#1 oopsCam

oopsCam

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • Masina:Opel Vectra B1 CDX 2.0 16v - Ecotec

Posted 15 April 2008 - 12:44 PM

Am un Opel Astra G din 2000, motor 1.6 ecotec, Cei de la rar au pus seria de motor "X16XEL" care cica e Euro 2 :((, dar in talonul din germania scrie D3. Care e diferenta si cum aflu ce euro e... Ca sunt bulversat rau de tot...

Masina scoate noxe de Euro 3... nu de Euro 2... :((

P.S. sseria pe motor nu se mai vede...

Am gasit un tabel...

Edited by oopsCam, 15 April 2008 - 12:58 PM.

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Poate gasesti ceva interesant aici:

#2 vionik

vionik

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 93 posts
  • Masina:Opel Astra 3 usi 2001 1.6 Z16XE

Posted 15 April 2008 - 01:57 PM

Ai grija cu cei de la RAR ca incearca sa te fenteze, sau poate ca pur si simplu nu se complica sa caute si le catalogheaza dupa cum cred sau stiu ei.
La mine au trecut Euro 3 si am ramas masca ca stiam sigur ca am Euro 4.
Dupa ce le-am aratat ca "Z"-ul de acolo inseamna clasa Euro 4, mi-au raspuns sec: "Stiam ca e Euro 4, dar asa mi-a dat calculatorul de la Bucuresti". Pai stai frate, ca e o diferenta de 1000 de Euro la taxa de inmatriculare. Norocu meu ca nu prea a mai comentat si mi-a schimbat cartea tehnica si am plecat linistit sa fac inmatricularea.
P.S. La la mine e - Z16XE, anul 2000, benzina
Totusi nu stiu cum poate sa fie la tine Euro 2, cam ciudata chestie. :ceuameni2qv:

#3 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts
  • Masina:C20LET POWER

Posted 15 April 2008 - 06:26 PM

Daca ai X16XEL atunci este Euro 2,acest tip de motor s-a pus si pe masini din '94 incepand,chiar zilele astea am vazut un Astra F caravan cu acest tip de motor,mai ales daca zici ca la nemti scrie D3 asta este echivalentul cu Euro 2 la noi,multa lume s-a pacalit cu chestia asta din pacate

P.S:fa o poza la motor daca poti si iti spun sigur atunci care este tipul de motor

Ca sa intelegi exact cum sta treaba iti explic:motoarele a caror coduri incep cu litera C de ex C16SE(cazul meu) sunt trecute ca norma de poluare Euro 2 insa au primul model de catalizator,iar incepand din '94 dupa cum iti spuneam acestea incep deja cu X cum e la tine X16XEL si acestea sunt tot Euro 2 insa au un alt tip de catalizator,al doilea model care este putin mai avansat,deci intre cele doua tipuri de motoare difera catalizatoarele chiar daca ele sunt incadrate la aceeasi norma de poluare si tu avand cel de al doilea tip de catalizator iti ies noxele ca si cum ai avea Euro 3,sper ca am reusit sa iti explic in asa fel incat sa intelegi,daca mai ai nelamuriri intreaba

#4 oopsCam

oopsCam

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 61 posts

Posted 17 April 2008 - 12:52 PM

Mersii mult pt. explicatii!

Am sa atasej o poza a motorului cat de curand... Apropo si cand ma duc sa achit "Taxa de hotie" cine imi calculeaza mie si cine imi zice ce euro e? Ca poate eu ma duc si o platesc fiind euro 3 nu 2... cine imi zice: dute si plateste la trezorerie taxa pt norma de poluare 2?

Nu ii pot fenta?

Si mai am o nedumerire... Ma duc la un ghiseu unde se fac acte auto, ei am inteles ca imi completeaza o fisa, cu ea trebuie sa ajung la circa financiara si sa-mi puna o stampila pe ea si sa dea Ok-uil ca nu am nici o datorie la stat? Sau trebuie sa ma duc inainte sa achit taxa auto sidupa aceea la circa financiara pt stampila?

P.S. Poate o inmatriculez... Altfel...

Attached Files

Edited by oopsCam, 17 April 2008 - 01:05 PM.

#5 sabinilie

sabinilie

Astra Fanatic

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Masina:Astra G Z17DTL, Family, Electric, Beauty, Adria, Drumuri Grele, Climatronic, Alarma

Posted 17 April 2008 - 01:21 PM

Cand depui actele finale la politie tre' sa ai documentele:
- fisa DACTILOGRAFIATA cu stampila admin. financiare ca e luata in evidenta la impozit
(fisele in general se iau din aceeasi locatie cu politia, d'aia se face primul drum... o poti insa gasi oriunde)
- chitanta de plata la CEC a taxei de talon.
- chitanta de plata a taxei de prima inamtriculare (trezorerie)
+ facturi si alte acte doveditoare

Asa ca ... la politie nu ai ce face pana nu ai toate actele astea... Ideea e ca iti trebe fisa de inmatriculare cand te duci la impozite si taxe...
:drinks:

#6 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts

Posted 17 April 2008 - 04:16 PM

Acuma ca am vazut poza iti pot spune sigur ca ai Euro 3,in poza pe care ai pus-o este motorul tau banuiesc,acesta este cel de al doilea tip de motor 1.6 16v Ecotec pe care l-au facut cei de la Opel,deci 100% este Euro 3

Posted Image

Uite iti pun o poza cu prima versiune al modelului X16XEL,acesta este Euro 2

#7 ulyse_x

ulyse_x

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Masina:opel astra 1.4 16v

Posted 18 April 2008 - 01:47 PM

Aceeasi problema am si eu, am un astra g 1.4 16v din 99 si motorul este ecotech dar nu stiu codul sigur daca este x14xe sau z14xe si in brief scrie d3 si nu stiu in ce norma se incadreaza euro 2 sau euro3. Poate stie cineva?

#8 oopsCam

oopsCam

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 61 posts

Posted 25 April 2008 - 08:47 AM

Si cu cine ma pot eu certa ca mi-a trecut Euro2 in loc de Euro3? ... Mai am ce face acum?

#9 RaresSDT

RaresSDT

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Masina:Astra G caravan 1,7 CDI

Posted 25 April 2008 - 10:17 AM

Si cu cine ma pot eu certa ca mi-a trecut Euro2 in loc de Euro3? ... Mai am ce face acum?

chiar nu stiu ce ai de facut ca si eu am avut o pb asemanatoare a mea ii E3 D4 si in germania ii recunoscuta ca si euro 4 si la noi cica ii numai euro 3
Dar stai linistit ca abia treci mai usor la inspectia periodica daca ai E3 si in talon E4 o sa fie surprinsi cei de la noxe cand o sa vada ce noxe bune ai :P

chiar nu stiu ce ai de facut ca si eu am avut o pb asemanatoare a mea ii E3 D4 si in germania ii recunoscuta ca si euro 4 si la noi cica ii numai euro 3
Dar stai linistit ca abia treci mai usor la inspectia periodica daca ai E3 si in talon E4 o sa fie surprinsi cei de la noxe cand o sa vada ce noxe bune ai :P

Scuzari inversare de Euriiii :D (in talon E2 si pe masina ai montat E3)

#10 oopsCam

oopsCam

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 61 posts

Posted 25 April 2008 - 12:30 PM

Ok! Am toate actele (alea cu stampila de circa financiara)... Ma duc sa platesc taxa auto... de unde stie aia de la caserie unde imi ia banii (trezorerie) cat trebuie sa pletesc eu? sau de undestie ea ca e Euro2? Poate ii zic ca am o taxa de platit la o masina Euro3... :rtfm:

#11 oopsCam

oopsCam

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 61 posts

Posted 03 May 2008 - 03:55 PM

Am niste poze... imi puteti spune ce motor e asta? EURO2 sau EURO3?

Attached Files

#12 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts

Posted 03 May 2008 - 04:14 PM

este EURO 3 100%,daca te uiti putin mai sus la un post de al meu ai sa vezi ca ti-am pus o poza cu un motor 1.6 16v ecotec care este EURO2

#13 oopsCam

oopsCam

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 61 posts

Posted 04 May 2008 - 05:59 PM

Si eu cu cine p... BEEP !! sa-ma cert? Ca imi vine sa le tai gatul , mama lor de hoti! :pope: :whip:

#14 KiD

KiD

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Masina:Astra G 1.6 16v Z16XE

Posted 02 June 2008 - 12:23 PM

Si eu cu cine p... BEEP !! sa-ma cert? Ca imi vine sa le tai gatul , mama lor de hoti! :pope: :whip:

nu cred ca ai cu cine sa te certi daca e X16xep e e2
X - e2
Y - e3
Z - e4
eu asa stiu ca e..

motorul seamana cu al meu.. dar daca seria incepe cu X.. inseamna ca are alt catalizator

Edited by KiD, 02 June 2008 - 12:25 PM.

#15 oopsCam

oopsCam

Astra Junior

• Members
  • PipPip
  • 61 posts

Posted 06 June 2008 - 08:04 AM

nu cred ca ai cu cine sa te certi daca e X16xep e e2
X - e2
Y - e3
Z - e4
eu asa stiu ca e..

motorul seamana cu al meu.. dar daca seria incepe cu X.. inseamna ca are alt catalizator

nu mai conteaza... ca saptamana asta imi vin numerele definitive ... Oricum... tot in "jur" de euro 3 a iesit :-'