Jump to content

Photo

La Cati Km Se Schimba Prima Curea De Distributie?

• Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 Radovan_eu

Radovan_eu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 109 posts
  • Masina:Opel astra caravan 1600 x16sz benzina 1995

Posted 06 July 2008 - 10:34 PM

am citit ca se schimba pe la 60 mii in romania,dar afara la cat se schimba?

#1 Gogu

Gogu

Astra Sponsor

• Sponsors
  • Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip Pip
  • countless
  • Masina:dual p4

Posted yesterday

Poate gasesti ceva interesant aici:

#2 modream

modream

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 154 posts

Posted 07 July 2008 - 08:44 AM

nu cred ca e vreo diferenta.... in nici un caz la 190.000 :)..cu muuult inainte

#3 raresone

raresone

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 109 posts
  • Masina:Opel Astra F C16NZ

Posted 07 July 2008 - 12:09 PM

Nu ar trebui sa existe vreo diferenta de schimbat curele... O curea ramane curea si in Germania si in Romania. Nu e ca uleiul.

#4 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts
  • Masina:C20LET POWER

Posted 07 July 2008 - 03:43 PM

Cum au spus si colegii,nu conteaza unde esti,ca esti in Romania sau Germania sau orice alta tara,consumabilele la o masina se schimba la nr de km pe care ii da producatorul sau ii garanteaza firmele care produc astfel de piese.La aceste masini kit-ul de distributie se schimba la 50.000km si nici decum la 60.000km cum ai zis tu,insa recomandarea mea personala este ca daca poti sa schimbi kit-ul de distributie la 45.000km este foarte bine,in acest fel eviti producerea unui eveniment neplacut si cu urmari mult mai costisitoare apoi,ma refer la ruptul curelei de distributie

#5 Radovan_eu

Radovan_eu

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 109 posts
  • Masina:Opel astra caravan 1600 x16sz benzina 1995

Posted 07 July 2008 - 10:07 PM

Cum au spus si colegii,nu conteaza unde esti,ca esti in Romania sau Germania sau orice alta tara,consumabilele la o masina se schimba la nr de km pe care ii da producatorul sau ii garanteaza firmele care produc astfel de piese.La aceste masini kit-ul de distributie se schimba la 50.000km si nici decum la 60.000km cum ai zis tu,insa recomandarea mea personala este ca daca poti sa schimbi kit-ul de distributie la 45.000km este foarte bine,in acest fel eviti producerea unui eveniment neplacut si cu urmari mult mai costisitoare apoi,ma refer la ruptul curelei de distributie

am spus de germania si romania ptr ca multi recomanda schimbul consumabilelor si al distributiei la jumatate din nr de km facuti in romania fata de alte tari.

#6 Sh4d0w

Sh4d0w

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • Masina:Opel astra

Posted 08 July 2008 - 04:53 PM

Aveti cuma idee la ce pret ajunge kitul de distributie? asa groso modo!?

#7 Luciano

Luciano

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 532 posts
  • Masina: Astra H 1.7DTH 101 hp

Posted 08 July 2008 - 09:08 PM

Aveti cuma idee la ce pret ajunge kitul de distributie? asa groso modo!?

Eu zic undeva pana-n 400 lei. Totusi nu Ómi vine sa cred ca distributia se schimba la 50.ooo km, eu stiu ca se mai poate merge pana-n 70.ooo km fara probleme, asta este simplu parerea mea, nu vreau sa intru in contradictie cu colegii si binenteles tu iei decizia cand schimbi distributia. Mult succes.

#8 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts

Posted 09 July 2008 - 01:54 PM

Eu zic undeva pana-n 400 lei. Totusi nu Ómi vine sa cred ca distributia se schimba la 50.ooo km, eu stiu ca se mai poate merge pana-n 70.ooo km fara probleme, asta este simplu parerea mea, nu vreau sa intru in contradictie cu colegii si binenteles tu iei decizia cand schimbi distributia. Mult succes.

La Opelurile care sunt de generatie mai veche cum ar fi Astra F,Vectra A,Kadett E si Calibra kit-ul de distributie se schimba la maxim 50.000km,ceea ce ai zis tu ca la 70.000km este valabil de la generatia de motoare incepand din 2000,deci Astra G,Vectra B etc

#9 Luciano

Luciano

Astra Addicted

• Members
  • PipPipPipPip
  • 532 posts
  • Masina: Astra H 1.7DTH 101 hp

Posted 09 July 2008 - 10:47 PM

La Opelurile care sunt de generatie mai veche cum ar fi Astra F,Vectra A,Kadett E si Calibra kit-ul de distributie se schimba la maxim 50.000km,ceea ce ai zis tu ca la 70.000km este valabil de la generatia de motoare incepand din 2000,deci Astra G,Vectra B etc

Salut!
Eu "m-am bagat in seama" pentru ca am avut si eu tot F inainte (bune masini, foarte reusite, nu am avut nici o problema cu ea) si stiam ca pe la 70.000 se schimba, nu zic, ca nu ai dreptate, mai bine schimbi mai devreme decat sa faci vreo belea. Cand am luat F-ul aveam 108.000 km si am schimbat distributia sa fiu sigur ca nu am nici o problema si mecanicul mi-a zi sa o schimb la 70.000 urmatoarea. Apai si la astea de generatie noua in carte da 100.000 km pt distributie si pentru aia noi tot la 70-80.000 km le schimbam, nu de alta da cine se risca sa-si faca motorul varza, nu?
:beerchug: Bafta!

#10 Sh4d0w

Sh4d0w

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts

Posted 10 July 2008 - 03:15 PM

Salut!
Eu "m-am bagat in seama" pentru ca am avut si eu tot F inainte (bune masini, foarte reusite, nu am avut nici o problema cu ea) si stiam ca pe la 70.000 se schimba, nu zic, ca nu ai dreptate, mai bine schimbi mai devreme decat sa faci vreo belea. Cand am luat F-ul aveam 108.000 km si am schimbat distributia sa fiu sigur ca nu am nici o problema si mecanicul mi-a zi sa o schimb la 70.000 urmatoarea. Apai si la astea de generatie noua in carte da 100.000 km pt distributie si pentru aia noi tot la 70-80.000 km le schimbam, nu de alta da cine se risca sa-si faca motorul varza, nu?
:beerchug: Bafta!

Din cate stiu si eu (desi masinile nu sunt domeniul meu forte) e fff putin 50.000Km sincer si eu tind ca ar trebui sa dureze mai mult, oricum.... la polo de exemplu e si mai grav daca comparam.
Intrebarea mea (poate si pt cei care au schimbat deja) distributia este standard, adica materialele sunt standard si costa la fel sau sunt unele care sunt mai calitative si zic ei ca dureaza mai mult si altele mai penalty.....!?!?!?!??

#11 salfkm

salfkm

Astra Elite

• Elite Members
  • PipPipPipPipPip
  • 2,118 posts

Posted 11 July 2008 - 12:38 PM

Eu sincer nu am auzit pe nimeni pana acuma sa zica ca si-a schimbat kit-ul de distributie la Astra F sau celelalte modele din aceasta gama la 70.000km,toata lumea schimba pe la 50-55000 km maxim,eu personal dupa cum am spus recomand schimbul la 45000km pt ca asa este cel mai sigur sau chiar daca nu se face la 45000km schimbul macar o inspectie a curelei de distributie ca sa vezi in ce stare este,ca poate desi are doar 40-45000km este foarte uzata si atunci chiar ca mergi cu "bomba" in masina,daca ma intelegeti la ce ma refer.Mie unul mi se pare enorm de mult sa faci schimbul doar la 70000km la Astra F,fiecare face cum crede de cuviinta.Sunt diferente si la kit-urile de distributie bineinteles,unii producatori dau o garantie mai mare decat cea data de producator,ceea ce mi se pare cam aberant,iar altii garanteaza cat au dat si cei de la fabrica

#12 Sh4d0w

Sh4d0w

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts

Posted 13 July 2008 - 12:15 AM

... raspuns gresit, va rog sa consultati manualul. Distributia se schimba la 60.000. eu am manualul in limba romana in format electronic care il mai doreste, si acolo la intretinere scrie absolut tot

#13 Sh4d0w

Sh4d0w

Astra Fan

• Members
  • PipPipPip
  • 105 posts

Posted 14 July 2008 - 04:58 PM

pt manualul in rom pls buzzz me!:)))

#14 Marius@BH

Marius@BH

ex. marius27mari

• Members
  • PipPipPip
  • 134 posts
  • Masina:opel astra caravan F 1994 1.6 i x16sz

Posted 16 July 2008 - 08:12 PM

Salut cei care au motor x 16 sz pot sa ma contacteze si ii ajut cu placere cu orice sfat
marius27mari@yahoo.com
id mess marius27mari

#15 RedLabel

RedLabel

Astra Bebe

• Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Interests:Google-ist pe forum-uri.
  • Masina:Opel Astra F X16XEL 1995 rosioara nebunatica si gurmanda

Posted 22 July 2008 - 01:03 PM

La drumurile noastre idioate (aglomerate si pline de gropi - accelerari repetate), mai ales la o masina veche, distributia treb schimbata destul de des...(40000km parerea mea)... daca masina e achizitionata de curand si n-ai o factura clara din Ro ... nici nu mai astepta...eu am luat un F X16XEL din De care avea un abtibild la motor ca distributia a fost schimbata in urma cu un an si jumatate si acum 25000km....cand am schimbat-o (acum o saptamana), cureaua era ciupita rau de tot pe margini....kitul-330 ron...manopera 120 ron...amandoua dintr-un service autorizat (Tulcea) ....total 450 ron ... si pot rula impacat acum...multa bafta.

Edited by RedLabel, 22 July 2008 - 01:06 PM.