• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sauron

Montare boxe cat mai potrivite pentru H

231 posts in this topic

Boxe Hertz? Am dat o cautare pe forum dar nu am gasit nimic, decat postul acesta. Despre ce e vorba? Va schimbati boxele? Ma intereseaza si pe mine subiectul.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Dap, le schimbam in grup :D Si ne lasa rece parerea dealerului nostru drag si scump apropos de garantie, atata vreme cat cu banii pe care ni-i cere el pentru niste Infinity normale (sa nu zic ordinare) plus manopera, punem Hertz de la tata lor plus ca le ascultam intai pe masina sa vedem ce model se potriveste la Astra H. Si o facem la o firma care cu asta se ocupa (printre altele). Va tinem la curent. Pana atunci salivati la: http://www.hertzaudiovideo.com/default_en.htm

ca parca isi dau ei seama ca ne-am schimbat boxele....sa ma mai lase cu vrajeala asta cu "pierdeti garantia" ca si asa nu m-au lasat sa montez o alarma buna ca sa le pun prostiile lor la pret dublu. la fel cu boxele...Adica un set de Infinity Kappa care sunt high end este vreo 5 000 000. Si ei imi spun ca Reference ( set 3 440 000 lei TVA inclus) mi le dau cu 4 500 000 ROL si manopera la un pret exorbitant (de zici ca-mi monteaza DVD si TFT in tetiere). De ce spun ca cei de la Di-Bas au pe stoc Infinity Reference? Pt ca mi-am amintit ca le-am vazut un vitrina la ei la Audio...Si sincer prefer unii care sunt profesionisti in boxe, sisteme audio care stiu cum se pune o boxa cum se izoleaza si cum se fixeaza. Infinity imi iau de la orice magazin serios de Car Audio si fara sa platesc adaosul la Di Bas si "manopera"...(vezi Doamne ei monteaza 2 boxe in vreo 3 ore).

Viper a sugerat ceva mai special, si pt ca nu ne punem in fiecare zi boxe am fost de acord sa fie ceva scump si de calitate mai pentru cunoscatori. Deja am pus ceva bani deoparte pentru operatiunea asta si daca nu era beleaua cu janta OZ azi ma duceam si mi le schimbam (boxele).

Eu am ascultat un RCD 500 de pe VW. Se aude mult mai bine decat CD 30-MP3. Buuun dar ma uit pe site-ul Blaupunkt si ce vad. Si unul si altul sunt facute de acelasi producator iar CD 500 VW are chiar mai putine chestii. Dar pe masina pe care am ascultat era un sistem cu boxe pe 3 cai. It really makes a difference..

mda.. boxele sunt misto.. dar prea puternice pt batrinul cd30mp3.. but noboy listen to me :rolleyes:

cand facem miscarea ne vom duce la o firma unde putem asculta boxele pe masina si pe CD 30 Mp3. A precizat asta si Viper. Plus ca omul care se ocupa de montaj "cunoaste CD Mp3 si ce poate acesta. Vom pune ce suna si ce se potriveste mai bine pe masina. Unitatea CD Mp3 nu o schimb ca-i prea mare bataie de cap.

F interesant subiectul. Tineti-ne si pe noi la curent cu cea mai buna alegere de boxe care se potrivesc la CD30 MP3. Ma bag si eu la schimbat boxele ptr ca nu-mi place cum suna astea cand dau mai tare, iar regula de baza intr-un lant audio e ca daca vrei sa imbunatatesti calitatea sunetului incepi cu boxele ;) Si cred ca CD30 MP3 scoate semnal bun, boxele fiind problema.

Edited by Sauron

@Cristi74ptp: nu prea exista ce zici tu... Adica "boxe prea puternice pentru o scula audio" inca nu am mai auzit. Iti arat boxe de 1000W RMS pe amplif de 2x20W RMS. Nici o problema! Poate ai pus boxe cu impedanta mai mica si atunci, da, e o problema!

Edited by VIPER

vreau si eu....ceva preturi? cam cand sa fac si eu calcule

no man . 4 ohm de 60w. dar cind dadeam mai tare cd30 facea urat rau de tot. precizez totul era izolat nici o problema sau eroare de instalare a boxelor ( eu cu mana mea am facut-o) . dupa ce am pus pioneer ul merg toate brici.

Preturi?

Si pe mine ma intereseaza...si la mine distorsioneaza foarte puternic spre volumul maxim...dar nu inteleg de ce Hertz????

Mai are rost sa spun ca sunt si eu interesat? Mai ales acum cind mi-am schimbat si unitatea cu una resoftata.

@2Door: de ce NU Hertz? De ce altceva? Cum ziceam, boxele astea poate nu au nume (in Romania), dar modul in care sunt facute si ce stiu sa faca de banii aia le cam urca bine de tot in top.

Pentru preturi: rabdare, incerc sa fac un fel de "contract" intre firma respectiva si forumisti.

Oke, Viper nu te supara, era doar o intrebare...as vrea sa vad cum se aud intai, pentru ca sincer am auzit de ele dar nu la modul in care sa innebunesc sa-mi doresc boxe Hertz...

Orice boxa este mai buna decat ce avem pe masina.. ;) ...de Hertz am auzit si eu, hai sa vedem preturile dupa negocierea purtata de Viper...si pe mine ma bate gandul din ce in ce mai tare sa schimb macar boxele...