• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
mlpopa

Pietricele in parbriz

24 posts in this topic

dupa ce m-a depasit o camioneta m-am trezit cu o pietricica-fulger in parbriz;a ramas ca o amprenta de 1cm;ce pot face ? Opelul meu are doar 2 saptamani :20: :20:

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Singura solutie sa te sa duci la CASCO daca s-a fisurat sau a crapat......sau sa mai astepti si sa-l schimbi mai incolo tinand cont ca cel mai probabil o sa mai iei pietricele

Eu l-am schimbat pe Casco :1170ron a fost factura,37ron reintregirea.

CASCO dar lasa-l sa mai infloreasca putin.. sa para mai tragic... dar nu foarte mult ca sa nu ramai cu el in brate :P (cum m-am trezit eu cu parbrizul pe vremea cd aveam dacie.... cred ca aveam cioburi si in gura :roll24eb: )

Raspunsul e Casco, dar depinde unde il ai. Unele societati fac figuri daca e doar ciobit. Pe de alta parte, nu vrei sa stii cum te simti cand te uiti la parbriz cum crapa si n-ai absolut nimic ce sa faci ca sa opresti asta (vb din proprie experienta). Asa ca, mergi la societatea unde ai facut Casco si daca-l schimba asa, nu mai sta.

Bafta multa si sory de ghinion.

Eu nu aveam decat o ciupitura de max 1cm si cei de la Bcr nu au comentat nimic.Am mai stat vreo 2 luni(nu puteam ramane fara masina,dureaza 2 zile)l,interval in care am mai capatat 2 lovituri.

Singura solutie sa te sa duci la CASCO daca s-a fisurat sau a crapat......sau sa mai astepti si sa-l schimbi mai incolo tinand cont ca cel mai probabil o sa mai iei pietricele

Cat de fiabil este "tratamentul "cu LASER si cu solutia speciala de reparat parbrize? ;am auzit c-ar stopa propagarea fisurilor si chiar c-ar disparea stricaciunea;

Este destul de fiabil dar daca tot ai CASCo trebuie sa te gandesti daca merita sa platesti din buzunarul ta. In functide de marimea ciupiturii se poate sau nu face cu Laser (sau pe baza de rasina)

Eventual vezi cat te costa reparatia cu Laser si cat costa reintregirea politei, tragi linie si vezi care solutie e mai avantajoasa. Eu as prefera Casco.

O reparatie de parbriz dureaza cam 20-30 de minute iar in urma ei nu raman urme vizibile decat de aproape (uneori deloc - depinde de marime si tip). In functie de tipul fisurii si locul in care a aparut poti opta pentru asa ceva in loc de inlocuire si alergat pe la service. Cred ca se deconteaza si pe casco.

Oricum, daca te decizi sa o repari e bine sa o faci cat mai curand. Fisurile cresc inevitabil in timp din cauza trepdatiilor.

Stiti cumva daca e nevoie de proces verbal de l apolitie pt inlocuire pe CASCO?

Vestea proasta: da, e nevoie de Politie.

Vestea buna: poti merge linistit la Expert Detailing daca e doar o ciupitura. Stiu cum lucreaza si fac minuni.

Depinde ce conteaza mai mult: timpul sau banii?

O reparatie de parbriz dureaza cam 20-30 de minute iar in urma ei nu raman urme vizibile decat de aproape (uneori deloc - depinde de marime si tip). In functie de tipul fisurii si locul in care a aparut poti opta pentru asa ceva in loc de inlocuire si alergat pe la service. Cred ca se deconteaza si pe casco.

Oricum, daca te decizi sa o repari e bine sa o faci cat mai curand. Fisurile cresc inevitabil in timp din cauza trepdatiilor.

am inteles ca se pot face repatatii la parbriz fara sa fie nevoie inlocuirea acestuia.

spuneti si mie va rog o firma care se ocupa cu asa ceva in bucuresti.sau in apropiere

orice ai face (inlocuire/tratare) trebuie sa iti deconteze asiguratorul...

deci bafta la CASCO...

si sorry de ghinion. (si eu am avut ghinion la saptamana 2)

:ceuameni2qv: