• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
jaymz

Odorizante interioare

135 posts in this topic

Dat fiind ca vine vara si foarte multi utilizeaza odorizante interioare lichide de genul Ambipur sau chiar braduti imbibati, am vrut sa avertizez in acest topic in legatura cu efectele nocive ale acestora. Eu nu am ajuns sa cunosc aceste efecte pentru ca dintr-un noroc mi s-a terminat rezerva chiar inainte de inceperea caldurilor, dupa care am fost avertizat de un prieten si am incetat imediat sa-l utilizez.

Problema: la temperaturi ridicate (in cazuri de genul iti bate soarele pe bord, sau masina este expusa direct soarelui) lichidul din odorizante reuseste sa topeasca plastic, vopsea. Nu de multe ori se intampla ca rezervele sa curga, si lichidul odata ajuns pe bord-ul din plastic (el fiind pus pe gurile de aerisire, va picura exact pe consola centrala) face ravagii!!!

Iata cateva post-uri de pe alte forumuri care m-au facut sa-mi schimb parerea despre aceste tip-uri de odorizante:

"astazi am constatat cu mare uimire ...ca prostia aia de ambipur a curs si mi-a stricat zona de sub duza de aer...s-a incretit platicul acela fin care acopera consola centrala si s-a stricat destul de rau pe o zona de cam un cm patrat"

"un prieten a pus tot odorizatul la aerisirea de la picioare si un pasager l-a lovit din greseala cu piciorul. A doua zi mocheta era varza, am vazut cu ochi mei....incredibil."

"un coleg a reusit sa distruga toata fata de la consola centrala + butoane aeroterma +CD-ul Sony de la porcaria de odorizant care era tot Ambi pur. Am desfacut de curiozitate fata de la CD in speranta ca i-o pot curata, dar stupoare: atacase cablajul mai ceva decat HCl sau FeCl3, practic a distrus tot"

Solutia: eu de atunci nu mai foloses decat odorizante chinezesti care arata ca un gel intr-o cutiuta de metal cu capac, care nu au cum sa curga si sunt satisfacut si din punctul de vedere al mirosului ... eu le-am gasit prin Metro, probabil sunt si prin alte magazine cu produse pentru masina.

Edited by jaymz

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

L-am mutata la Intretinere.

Ai mare dreptate am si eu cunostinte care au patit exact acelasi lucru.

Si eu folosesc acelasi gen de odorizant tip gel in cutie metalica,excelente, se gasesc la OMV si MOL, parca am vazu si pe la AGIP.In plus mai folosesc si braduti,dar cu lichid interior nu mai cumpar de peste 2 ani

Pentru fumatori - AGIP are braduti(gen,de fapt reprezinta un animal) anti tabac f.buni , MOL si LUKOIL au braduti de buna calitate

Edited by alllexandru

respecticele odorizante de care vorbesti ( cele in cutiutze ) se gasesc in reteaua omv....sunt super practice.personal.nu sunt deloc un fan al odorizantelor auto,dar cele despre care vorbesti sunt foarte ok...tovarasii mei au asa ceva in masinile lor si mi le-au recomandat si mie.

p.s. cele cu cu miros de mar sunt faaaine...( cutiutza de culoare verde ) :D:D

Eu nu mai folosesc odorizante auto.Inhalezi o multime de tampenii...

confirm problema cu odorizantele gen ambi-pur. cineva a dat peste odorizantul de la taica-meu din masina si a curs pe consola centrala = fata de la casetofon topita si ceva semne pe plasticul de pe consola. eu personal am patit ceva asemanator cu o doza de rezerva care a curs in torpedou si mi-a topit materialul cu care era captusit acesta. asa ca stati departe de ele.

si pana la urma care e problema cu bradutzii? eu nu am folosit niciodata ambi-pur (nu-mi place), dar braduti folosesc de peste 3 ani de zile. imi plac de asemenea cele de la johnson & johnson (parca asa se cheama)... alea cu un fel de gel in smiley face... astea curg?

LE: da, braduti imbibati am (d'aia clasici, nu mai stiu cum se cheama.. wunder baum parca)

Edited by eugenbiscuitulhipiot

Problema apare la braduii care sunt imbibati cu parfum, si nu cei care il au intr-un recipient interior. La cei imbibati, la caldura, poate aparea acelasi efect ca si la ambibur: se lichefiaza si curge solutia respectiva, topind plasticul.

Eu am un saculetz de panza cu ceva inauntru, dar nu lichid, si cu miros de mere verzi. E foarte fain, o sa-l vedeti sambata.

Ce zice Viper miroase excelent si tine mult. Eu folosesc DOUA cutiute verzi de mar verde...interesant..si cred ca putin sunt si afrodisiace...

Da, cutiutele alea verzi miros excelent! Ai descoperit ca au efect afrodisiac? :D

Am vazut si eu cutiute verzi in comert dar nu stiu unde sa le pun in masina

Eu am gasit locul perfect: in suportul de pahare pentru locurile din spate care este undeva pe centru banchetei spate, in spatele cotierei centrale.Dar nu stiu daca la Astra este acel suport... :blush:

Chiar daca gasesc locuri in care sa incapa, nu prea gasesc locuri in care sa stea fixa.

Eu momentan am Ambi-Pur insa nu am avut "norocul" sa-mi curga. Intre timp s-a si terminat si vroiam sa iau alta rezerva dar cred ca voi lua o cutiuta magica verde cu miros de mere! :P

2door ai descoperit o noua metoda afrodisiaca? Cit de des a functionat? :D

Chiar daca gasesc locuri in care sa incapa, nu prea gasesc locuri in care sa stea fixa.

In buzunarele celor 2 portiere din fata, ai la partea dinspre bord 2 locuri putin bombate in exterior, unde iti intra o doza de suc de ex (sau bere fara alcool :D ). Acolo incap cutiutele de odorizant, si stau si fixe.

P.S. Tot mar am si eu, si mirosul e superb si destul de discret in acelasi timp ... nu vreau sa-mi asfixiez pasagerii :D

Edited by jaymz