• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
alex-ept

Cum sa inlocuiesti cablul de ambreiaj

26 posts in this topic

tutorialul se refera numai la astra f model mai vechi de pana in 1995. difera cablul.

in primul rand imi cer mii de scuze ca nu pun poze, dar fiind locul foarte ingust in zona pedalierului si eu fiind nu prea micut, nu am avut loc.

se ia una bucata cablu de ambreiaj nou. se desface cablul vechi de la cutie, are o piulita de plastic, cu mana. este cablul pus pe sus si intra intr-o furca. acu vine partea frumoasa.pe sub bord, te bagi frumos si incet, si ai pedala de ambreiaj deasupra.este un arc p-acolo care tine pedala . il scoti din locasul lui, inr-o parte este bagat intr-o tabla care tine pedala, iar in cealalta parte este bagat in pedala. nu va faceti griji nu cade de acolo. eu am scos arcul cu un cutit. si sa nu uit va trebuie lumina. dupa asta se trage pedala, de partea unde apasati cu piciorul, inspre spatele msainii, tinanad totodata de cablu, care este pus sus, in capatul celelalt. atentie spatiu foaret redus! se scoate cablul vechi prin tragere din compartimentul motor. gaura pe unde intra in habitaclu se afla sub vasul de expansiune (unde se pune antigelul). se pune cablul nou, doar se fixeaza in furca de la cutie si se introduce in gaura de sub vasul de expansiune. acum cu pedala de ambreiaj coborata se monteaza acel cioc, din capatul cablului de ambreiaj. scuze pentrru poza. se introduce arcul, prima data in pedala si apoi in tabla care tine pedala si se regleaza cablul conform manualului , adica de la piulita de plastic unde este prinsa furca ambreiajului. pedala de ambreiaj trebuie sa fie o idee mai sus decat pedala de frana. si gata.ca scule am folosit un cutit mai mic ca sa scot arcul de la locul lui.

am gasit pe net o poza cu un cablu de ambreiaj.

post-6025-126277526039_thumb.jpg

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

salut,la multi ani si felicitarile mele pt tutorial!chiar daca e un lucru...simplu pt unii sunt sigur ca la unii le-ar putea fi de mare folos!

In numele meu.... Iti multumesc, desi sunt chiar bota bota la masini am reusit sa il schimb singur... si am uitat sa fac un filmulet sa fie mai clar ce spui tu acolo, oricum mersi nene mia fost de ajutor!!

cum itzi dai seama ca trebuie sau nu sa schimbi cablul de ambreiaj ..

de obicei se rupe, si ramai fara ambreiaj (pica pedala, cel putin la dacie asa era), Eu am o alta problema: nu-mi pot da seama unde e acea piulita de plastic sau ce trebuie sa fie de la care pot regla ambreiajul (imi prinde f jos si brusc). Vad bucsa in care se termina la cutie...dar cam atata tot :Straight Face:

La mine cand apas pe pedala de ambreiaj,scartie..oare trebuie schimbata?

La mine cand apas pe pedala de ambreiaj,scartie..oare trebuie schimbata?

Si la mine la fel... si am 2 colegi care au tot Astra f si la amandoi scartaie... tind sa cred ca e marca inregistrata Opel Astra. :Just Kidding:

Acum lasand gluma la o parte, se poate remedia schimband cablul de abreiaj?

pe motor 1,6 16v an fabricatie 1996 cablul nu este la fel ca si acesta

la mine inainte sa se rupa, scataia. acum cu cablu nou tot la fel. "marca inregistrata OPEL ASTRA".

la mine nu a scartait doar s-a rupt brusc (acum 2 zile); problema s-a rezolvat; procedura folosita este aproximativ cea descrisa mai sus inafara de faptul ca eu nu am scos arcul de la pedala

nu e marca inregistrata

si la mine scartaia si mergea greu pedala

cred ca din cauza rulmentului

am schimbat kit ambreiaj si merge pedala de nici nu o simt si nu mai scartaie

nu e marca inregistrata

si la mine scartaia si mergea greu pedala

cred ca din cauza rulmentului

am schimbat kit ambreiaj si merge pedala de nici nu o simt si nu mai scartaie

eu o sa schimb prima data cablul, merge foarte greu pedala de ambreiaj la mine fac febra la picior de la ea :))

Salut.La mine scartaia si am uns toata chestia aia de la pedala si si-a revenit.

Va salut! Am si eu o problema, am o astra f, 1995, c14nz. Am comandat un cablu de ambreiaj dar dupa ce l-am dat pe cel original jos am constatat ca, capul de prindere la pedala e tip carlig, pe cand cel cumparat e lunguet. Se gaseste cablu cu cap tip carlig? Sau cum sa fac sa il prind pe cel nou, ma gandesc ca daca il prind intr-o parte o sa se rupa pentru ca se gatuie cablul daca nu e tip carlig.

Edited by clau13

Cablul tau nu seamana cu cablul din primul post??? Daca da, inseamna ca se gaseste :He He: .

Cel mai simplu este sa mergi inapoi la magazin si sa ceri sa ti-l schimbe.

Edited by bizu19