• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
floritzu

Astra H sau Astra G

Astra G <> Astra H   164 members have voted

1. 1. Ca sa lamurim problema, tu ce alegi:

• Astra G
      79
    • Astra H
      69
    • Astra F
      16

Please sign in or register to vote in this poll.

228 posts in this topic

Salutare, uite sapt viitoare urmeaza sa imi iau o masina, si nu stiu ce sa aleg. Variantele ar fi:

1. Noul Astra 1.4 - benzina - 13.500euro

2. Astra Classic (5usi) - motorina - 13.000euro.

Dotarile ar fi cam aceleasi, dar nu stiu ce sa aleg.

Classic are consum mai mic, iar Astra H e model mai nou, mai frumos.

Dati-mi si mie un sfat, daca se poate.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Astra H

Astra H fara discutie...model nou, arata mult mai bine decat astra G, consumul la motorul de 1.4 o sa fie ok pentru nu mai e mare afacere cu motorina. Mi se pare o prostie sa-ti cumperi o masina noua care deja este depasita moral, pentru ca tehnic sa recunoastem ca a fost o masina fiabila. Eu unul n-as da 13.000 euro pe o Astra G noua. Cel mai bine du-te la un drive test cu ambele daca se poate si o sa te convingi singur ;) Multa bafta

Si eu am vrut un G (asta prin decembrie 2005) si am mai strans ceva banuti si am si asteptat(si inca astept) si o sa-mi cumpar un GTC(cand vin preturile pentru 2007),deci nu are sens sa-ti iei un G, cand un H este mult mai interesant, mai cochet si la revanzare o sa iesi mai bine.Faci acum un efort, dar cand ai sa-l vinzi o sa-l vinzi mai repede.Parerea mea!Deci bafta in alegere!

Hmmmm modelul in 2 usi cllllar astra H (GTC)

cand vine vb de modelul in 4 usi... aleg astra g

cat despre modelul combi.... :angry2: nici un model nu imi plac mashinile combi <_<

Astra G e putin cam depasit, mai ales moral. Este inca o masina buna si trainica, insa se vede ca a fost lansat candva prin anii 90. :P Alege H-ul, daca nu faci foarte multi km pe an si nu ai neaparata nevoie de un diesel.

daca vrei o masina sa arate bine (neuzata moral:) ), si sa ai cateva optiuni in plus (ESP, de ex), alege Astra H

daca nu tii neaparat la design, nu tii cont ca modelul este din anii 97-98, dar te intereseaza o masina fiabila, alege G

G-ul ma rog actualul Classic nu mai este ce a fost..sunt la capat de linie...mergi pe H

Probabil ca G-ul nu a mai este cea fost, sub noua denumire de Classic.

Daca ai bani i-ati categoric H, spun eu ca posesor de G. Uzura morala vad ca conteaza tare mult

Personal am optat pentru G adica mai bine zis Classic din urmatoarele motive:

-Imi place mult mai mult cum arata G-ul in 5 usi, sunt mai conservator de felul meu, are si pleoape din fabrica :) si nu-mi place cromul pe masini, am alergie la barile nichelate de pe berline, so ... :)

- intretinerea va fi mai ieftina decat la un H, piese se gasec garla si la altii decat la dealeri

- era la un pas sa-mi iau Logan sau Renault Clio Simbol, si tare greu am uracat un pic mai sus pentru Classic care recunosc imi place tare mult, dar as mai fi vrut niste dotari pe el, iar acum pare cam ciopartit fara CB, gemuri electrice si pe sapte, fara 2 airbaguri laterale, si de ce nu si climatronic...

Daca nu esti in situatia mea, sau ...aproxomativ la fel ia-ti H!!! Si daca iti place mult cum arata, comaprativ cu G-ul! Sincer H e dragut dar prea futurist pentru mine :) , am unul rosul in fata geamului si il tot privesc si nu ma raneste deloc ca nu-l am! Repet pe motor si dotari as fi dat mai mult indiferent de G sau H! Bafta!

G este de generatie veche, adik 98- , iar H de generatie noua.Facut test drive cu aproape toate motorizarile de pana in 140 de cai la H si aprox toate la G, deci pot sa iti zic asa:diferente enorme intre cele 2 masini, de la interior, stabilitate, franare, manevrabilitate. Urasc semnalele pe G , modul in care franeaza unele masini si caravanele. In rest ar fi ok si un G, dar doar SH. Nu as da bani nici in ruptu capului pe un G, mai ales acuma cand e vorba sa poti lua H lejer. Consumul nu te rupe, insa ai o masina de generatie noua, echipata cu tot felul de prostii.Daca ai pana in 25 sau ai spiritul tanar te poti inghesui la un GTC lejer. E o masina foarte eleganta, care atrage priviri.

Bafta in alegere :up:

apropo de dotari... si p astra G sunt 90% din dotarile de pe astra H (climatronic ,navi 6 airbag-uri,TC,ESP, EPS,tempomat,suspensii performante,etc.+ ca motoarele 1.4:1.6:1.8:2.0 turbo sunt si ele pe astra G) diferenta o face lookul....

eu am un classic si imi place mult, totusi daca mi-as lua maine as sta pe ganduri si foarte probabil as alege H; aceleasi considerente ca mai sus: design mai futurist (care initial nu mi-a placut), acelasi motor, model nou etc.

Eu am ales in luna Iunie Astra G. Si nu-mi pare rau. In primul rand ca imi pot pune ce muzica vreau eu. Si mi-am indeplinit un vis. Imi doresc masina asta de 2 ani. E adevarat insa ca nu am putut sa pun toate optionalele pe care le-am dorit pe ea, acum fiind disponibile doar pentru noul Astra, insa chiar si asa este o bijuterie :)

apropo de dotari... si p astra G sunt 90% din dotarile de pe astra H (climatronic ,navi 6 airbag-uri,TC,ESP, EPS,tempomat,suspensii performante,etc.+ ca motoarele 1.4:1.6:1.8:2.0 turbo sunt si ele pe astra G) diferenta o face lookul....

poate la SH la ASTRA G, fiindca ASTRA Classic nu se gasesc aceste dotari (nu toate). Alegerea tine in primul rand de posibilitatile financiare si in al doilea rand de ce doreste omul de la masina. Eu am ales H si as alege la fel si maine pentru ca tin masina mult timp si consider ca diferenta de calitate, tinuta de drum, directie, confort justifica pe deplin diferenta de bani si asa relativ mic daca tinem cont de valoarea la revanzare a H-ului si de reducerea de conjuctura si dotarea standard foarte buna a H-ului.