• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
axabrt

Antifurt stergatoare parbriz

12 posts in this topic

S-a intrebat cineva cum sa faca un sistem antifurt pentru stergatoare, m-am tot uitat si nu imi vine nici o idee. Se pot scoate si baga in portbagaj (le pui inapoi dimineata, sau cand ai nevoie, dar in acest caz ar trebui protejat parbrizul, fiindca daca dai din greseala de maneta de la stergatoare nu-i a buna) sau alarma cu senzor de perimetru sau garaj sau curte.

Se pot monta si alt tip de stergatoare in afara de bosch Aero ? Ca si sistem de prindere, poate se poate modifica tipul prinderii pe brat ?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

prinderea la stergatoarele Astra H este foarte simpla si utila. de cand cu frigul le scot repede si le arunc in masina. dimineata sunt curate si sterg bine, nu pline de gheata. din pacate este facuta pentru tari mult mai civilizate decat a noastra.

eu nu mi-am facut prea multe probleme, daca e sa mi le ia ... asta e. din pacate numai in ro trebuie sa ne gandim la solutii antifurt pentru stergatoare :|

Nu cred ca s-a inventat vreun antifurt pentru stergatoare,dar cred ca unul din vecinii mei de aici din Bucuresti a gasit solutia :Whistle: .De vreo 2 zile le are legate cu sarma nu stiu motivul,are Dacie Nova dar nu cred ca are importanta.Am sa fac o poza poate ajuta :lol2dm:

vezi p-astea n-ai de cum sa le legi cu sarma...m-am uitat din nou la ele ieri. Tampit sistem de prindere

Se poate face un sistem de antifurt dar trebuie sa ai un burghiu foarte suptire si un tarod ca sa faci filet parca asa se numeste, dupa care insurubezi un surub , eu asa vreu sa fac ca intr-o dimineata mam trezit ca mi-a sparlit stergatorul mare si de atunci le scot si le pun in masina , cand plec le pun si este cam nasol sa tot faci asa , mai ales ca se uita si vecini la tine cand tot le scoti le bagi, deci se spune asa ( tot ce este facut de mana omului lucru manual se numeste)deci se poate putina imaginatie si vei reusi. :whistle3:

toti soferii de logan viseaza la stergatoare de astea de masina rasarita. da se zgarcesc la taratze si in loc sa cumpere unele cu tot cu sistem de prindere le fura pe ale noastre ...

mare avere un set de stergatoare :|

Cine gaseste solutia pentru antifurt are 100 de ron de la mine. Sunt deja la al treilea set de stergatoare. sa dau 162 de ron la fiecare 6 luni...nu-i treaba :)

Haideti ca vin eu cu o idee se poate da o gaura mica si baga un popnit care sa blocheze scoaterea stergatorului,sau un surub dar trebuie filet dat,la care capul sa fie unul special,bombat sa nu mearga desfacut cu patentul sau cu surubelnita {cele cu triunghi interior}dar e posibil sa rugineasca filetul si v-ati putea chinui si voi :)),eu a-si merge pe nit(3mm ca sa nu slabiti stergatorul),numai ca la scoaterea lor se va folosi un burghiu sa le frezati si apoi alte nituri la punere.Se mai pot face fante laterale(poliza) dar nu m-am gandit la un sistem(ceva gen capsa tapiterie etc), acum depinde de ce are fiecare pe acasa.Sper sa fi fost de folos si poate mai vin cu idei in functie de timp.Asta cu popnitul o vad cea mai simpla si rapida .Bafta!

Edited by Botosu

nu ar fi mult mai simplu sa schimbati bratele cu unele care au alt sistem de prindere pt stergator :He He:

Astazi am constatat ca m-au calcat hotii: mi-au furat stergatoarele fata. :ceuameni:

Evident ca afara burnita, tocmai bine sa mergi fara... Dupa o repriza de "urari de bine" la adresa cretinului care le-a luat (in care erau pomenite masa, tac'su, neamurile de romani de cacat, trimiteri in origini, la morga :Black Eye: , cimintir si alte locuri de veci... :pope: ), am scos bani din buzunar si-am cumparat altele. Pe astea le scot cand ma duc in casa si le bag in portbagaj.

:((

Edited by Azzarro

Am auzit de anumite sisteme antifurt cu socuri electrice ...:))

Am auzit de anumite sisteme antifurt cu socuri electrice ...:))

Pai, daca nu-l lasa lat, macar pe cateva ore, degeaba. Cu timpul se obisnuieste si ajunge chiar sa-l vindece de reumatism.