• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
Andu Simion

Sfat Achiziţionare ASTRA H Sedan

6 posts in this topic

Salutări tuturor.

Sunt posesor de Astra F şi sunt tare mulţumit de ea. La Astra F de exemplu m-am uitat la aripile spate să nu apară rugină,de asemenea şi in zona buşonului.

În general ne-am axat pe modele Opel, tata având un VECTRA A de care a fost foarte mulţumit.

Acum a găsit un ASTRA H, cu 1.6 benzină, modelul lung ( sedan ).

Care ar fi 'bubele' acestui model?

Care este consumul pentru acest motor pus pe sedan?

Se poate vedea cumva dacă a fost implicată în accidente? Mă refer pe vreun site al poliţiei, dacă ştie cineva...

Din alte puncte de vedere putem observa cu ochiul liber dacă a avut ceva de-a lungul timpului ( diferenţe de culoare, diferite obiecte ale caroseriei care nu sunt aliniate... )

În cazul în care punem maşina pe tester, se poate deduce dacă a fost umblat la kilometraj? Bănuiesc că restul erorilor se descoperă tot pe tester, însă nu sunt sigur de cea referitoare la kilometraj.

Aştept răspunsurile voastre, în caz că mai găsesc ceva de întrebat nu o să ezit să postez aici.

Mulţumiri anticipate,

Andu

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Salut

Eu am Sedan de 2 ani, dar alta motorizare, deci imi dau cu parerea doar in privinta caroseriei.

Din punctul asta de vedere, eu o consider mai eleganta decat hatch sau caravan. La acest model nu vei avea zgomote provenite de la hayon, iar portbagajul este mult mai mare decat la hatch, daca nu ma insel are acelasi volum ca si caravanul. Masina sta foarte bine pe drum, mie-mi place. Recunosc ca sunt iubitor de masini in trei volume, de aceea si tin sa subliniez faptul ca este o parere personala.

Principalul este sa-ti placa acest gen de caroserie, pentru ca masina este mai rafinata ca design decat Vectra, zic eu.

Succes in alegere.

O masina frumoasa cu un motor corect.

O poti verifica in service, de obicei au probleme cu compresorul AC care este zgomotos cand e f cald afara, mici vibratii in ambreiaj, chestii marunte. Motorul il consider unul reusit si perfect pentru Romania.

nu iti trebuie tester...daca vreau sa rad bine de tot ma duc in parcurile de masini:masini de doctori batrani, care erau folosite doar la cumparaturi din supermarket, tinute toata viata lor in garaj si cu motoare peste 150 CP vaiiiiiii...in fine ON TOPIC: de obicei un indicator bun al numarului de km este starea scaunului, uzura centurii de siguranta (daca a fost folosita, uzura volanului, uzura discurilor de frana (cam 1mm pe 100.000 km zic eu) Vezi daca are cauciucurile originale ale masinii (DOT de la cauciucuri sa corespunde cu anul masinii) si in ce stare sunt. Un cauciuc exploatat corect are viata pana la 60.000 km, daca schimba fata cu spatele si uzura este uniforma (cauciucurile sunt la fel de uzate peste tot asteapta-te sa aibe peste 100.000).

La mine la aproape 50.000 cauciucurile de pe fata s-au uzat de tot, alea de pe spate sunt noi. Am luat cauciucuri noi pe fata DOT 2009, si masina e din 2006. Deci chiar daca e aceeasi marca, nu se potriveste anul...

Vezi starea rotii de rezerva.

Ca idee o masina exploatata corect cu putini km NU are voie sa aibe alte cauciucuri decat cele din fabrica.

Altfel, zgarieturi pe la clantele usilor ies cu un polishat. Daca vreo clanta nu e zgariata la fel ca restul insemana ca usa a fost vopsita. Per total prefer sa iau o masina cu imperfectiuni ale vopselei decat una tipla. Vezi eventualele zgarieturi pe geamuri, pe faruri. Nu cred ca in 3 ani farurile alea ar trebui sa arate ca noi, ca daca sunt noi e o problema...la masina mea am urme de pietricele pe capota si pe faruri, ba chiar si pe parbriz, deci e clar ca in fata n-am lovit-o de curand.

De obicei aia care troznesc masinile, le repara pe CASCO si incearca sa "scape" de ele repede, deci intodeauna vor arata ca noi...

in rest sa fii pregatit ca la motorul de 1.6 sa schimbi distributia, probabil te va diuce 700 ron dar o sa stai linistit.

Edited by axabrt

Vă mulţumesc pentru păreri şi promit că o să vă ţin la curent.

Cu stimă,

Andu

Salutare

vad ca nu a zis nimeni nimic legat de consum

Motorul de 1.6 de pe H nu e ca celelalte de pana acum, adica G sau F

Nu stiu ce i-au facut dar consuma ceva.

Sa nu te astepti sub 10% in oras, ca sa nu zic 12-13 daca e aglomerat sau cum e acum ca e iarna si e mai frig.

bafta

Eu am astra sedan, dar motorizarea diesel de 1.3. Sunt foarte multumit de masina in primul rand datorita motorului care, desi mic, da un comportament extraordinar unei masini destul de grele, parerea mea. Daca vrei consum poti scoate si o medie de 4.3%, daca vrei viteza nici nu stii cand ajungi intr-a sasea si 140/h. Cred ca motorizarea aleasa de tine ar putea fi cam gurmanda, dar cine stie...vezi un test pe drive-test.ro despre o masina ca asta, motor chiar mai puternic...in privinta caroseriei, sunt de acord cu dan1956, masina arata deosebit...eu zic sa o iei diesel, altfel te va usca la carburant, plus ca tinuta de drum va fi alta

Edited by astpic