• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
cotzan

Modificare triple Astra F

17 posts in this topic

De curand am achizitionat o astra f din 93, 1.6 monopunct, si m-am gandit sa ii fac ceva modificari. Asa ca am inceput cu un kit xenon,o statie, un subwoofer, si cum ma pricep un pic la electronica am zis sa schimb becurile din triple cu niste leduri.Si uitati ce a iesit:post-15454-126513760803_thumb.jpg O sa pun si alte poze. A iesit super si semnalizarea si mersul inapoi ,dar mai ales frana. Asa ca ramane sa pun urmatorul topic cu schimbatul ledurilor din bord si consola.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

salut,

interesanta ideee

cred ca ar fi binevenit pentru toata lumea sa stim cum s-a desfasurat procesul, materiale folosite, smad.

spor la treaba cu consola si celelalte. eu unul sunt curios sa vad ce va iesi :)

Edited by luchian.valentino

ca tot veni vorba , mi-am pus si io in consola centrala la un astra f din 92 adica la butonul

de la ventilator si la ceas leduri albastre si rosii (asta pt ca mia placut mult culorile la golf4)

am incercat sa schimb si la ceasurile din bord dar nu stiu cum sa scot cablul de la kilometraj

daca ma poate ajuta cineva ....

multumex

Pai am cumparat leduri de pe net de la mivarom(proasta idee)(trebuie sa aveti leduri flux de putere mare,patrate),am demontat triplele,am taiat triplele

post-15454-126527419443_thumb.jpg

dupa care trebuie sa va asigurati ca aveti pistol de lipit, pistol de lipit plastic, placa cablaj test, folie autocolant argintie (de la daiso), leduri, poxipol transparet, o sursa de 12 v in casa, niste rezistente (difera de felul cum se fac legaturile), teava de pexal taiata la cca 1.5 cm, multa rabdare si o saptamana de concediu.

Asta e placuta pentru mers inapoi

post-15454-126527492573_thumb.jpg

aici m-am apucat de pozitii

post-15454-126527496246_thumb.jpg

astea sunt placutele de la mers inapoi si semnalizare

post-15454-126527612671_thumb.jpg

aici e o tripla aproape terminata

post-15454-126527657332_thumb.jpg

si aici e o tripla termiata

post-15454-126527672107_thumb.jpg

si aici sunt triplele terminate

post-15454-126527681916_thumb.jpg.

apropo,daca ar fi sa mai fac o data n-as mai face-o.

Apropo, pentru cablu de kilometraj este un topic despre cum se demonteaza ceasurile, are o siguranta acolo parca, cauta si tu pe aici pe forum.

Si mai am si eu o intrebare: filmulete nu se pot pune pe forum, doar poze?

am si eu 2 intrebari:

1. daca autocolantul argintiu nu este (de la daiso), are ceva :Rolling Eyes: ?

oricum merci pt ideie ;)

2. nu e mai bine intai sa te apuci sa strangi toate uneltele si materialele si dupa sa te apuci sa tai stopurile?

ca poate descoperi ca nu ai ceva, cand e prea tarziu :D

apropo, se pare ca nu se pot pune filme direct in forum, DAR

poti sa il pui pe Youtube si dupa sa il inserezi aici:

[me dia]youtube_url[/me dia ]

Pai ce sa zic, unelte am avut, daca nu am eu are un prieten, in schimb cu piesele cat te-ai stradui tot observi ca iti mai trebuie ceva, si in plus era pentru prima data cand faceam asa ceva nici macar nu stiam ce vreau sa fac sigur cand m-am apucat de ele,aveam la modele in cap.

O sa pun si un film sa vada toata lumea ce frumos se vede noaptea.

Am de gand sa fac multe modificari dar nu imi permite timpul si bugetul.

Si despre autocolant chiar nu cred ca poti gasi ceva mai bun in alta parte , asta e un fel de hartie care nu conduce curentul intre pinii ledurilor si are aspect metalic.La Daiso se gases mai multe modele, ai de unde alege.

asteptam filmuletul, oricum in poze arata bine :clapping5jp:

te invidiez pt rabdare

... daca ar fi sa mai fac o data n-as mai face-o

Cred si eu - e imens de multa munca, si daca stai sa calculezi banii dati pe LED-uri si pe toate celelalte cred ca ai trecut lejer de 200 de lei. Oricum, felicitari ! Vei ramane cu satisfactia ca le-ai facut tu cu manuta ta. Eu nu cred ca ma voi apuca de asa o modificare, chit ca aveam de gand la un moment dat...

Edited by electronistul

... daca stai sa calculezi banii dati pe LED-uri si pe toate celelalte cred ca ai trecut lejer de 200 de lei.

eu ti-am mai zis o data, tu iei cam scump ledurile :D

Felicitari pentru munca depusa si rabdare.

Eu de multa vreme am tot amanat acest "aspect".

In schimb, voi pastra "forma" lor de functionare/aprindere, nu gen Audi sau alte modele.

Ca idee, un video:

Foarte faina idea!

Felicitari pentru realizare:)

Ma gandesc si eu sa fac asa ceva (pt un caravan) pb mea este ca habar nu am ce rezistente ar trebui sa folosesc,si cum ar trebui sa le leg(am cunostinte de baza in electro,nu foarte avansate:D )

Ma-i putea ajuta cu vre-un sfat legat de rezistentele acelea?

cotzan cum ai rezolvat-o cu semnalizarea? eu daca pun led nu mai semnalizeaza.

imi pare rau ca nu am mai intrat de mult pe forum

apropo la semnalizare trebuie sa pui o rezistenta sau un bec in paralel cu montajul de leduri care sa consume cam 20w ca altfel iti clipeste des semnalizarea

iarna asta cred ca o sa dau iar triplele jos de pe masina sa le modific din nou semnalizarea sa se aprinda mai tare

daca aveti intrebari va pot ajuta

ma pricep la treaba asta cu leduri( schimbari la interior si exterior)

o sa mai pun niste poze in curand cu de am mai facut prin masina

apropo nr meu de tel e 0761122551

intru mai rar pe forum pentru ca muncesc mult si mai am si foarte multe pe cap

dar va pot ajuta

miar placea sa vad ca fac si altii modificari la masina nu le cumpara dea gata

apropo mi-am facut acum (dar nu l-am montat pe masina) modul coming home leaving home si niste proiectoare din leduri de 10 mm alb rece

poate in curand le voi monta si voi face niste poze

deasemenea va pot ajuta si cu schimbarea luminii de la plafoniera( la mine a iesit bine tare de tot)

o sa pun niste poze(poate chiar maine)

Daca pui led-uri la semnale si becuri in paralel sau rezistoare de putere consumul va fi acelasi ca si cum ai avea becuri clasice+ca e si periculos sa stai cu consumatori in portbagaj.As fi facut asta doar pt ca ledul are consum mult mai mic si nu are delay la aprindere+ca este si mai luminos.

credeam ca ai venit cu alta solutie decit au "descoperit"restul.Asta cu pusul ledurilor serie-paralel o poate face si max cainele meu.

Anyway mersi ca te-ai obosit sa-mi spui nimic.

Edited by astraopel

Schimbati releul de semnalizare cu unul "custom made" (sau poate gasiti si de cumparat) care sa nu fie dependent de sarcina (becuri) si sa fie si electronic ca sa nu mai auziti "click-clack".