• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
hollow

Frane - placute/saboti - zgomot ciudat la franare

22 posts in this topic

Salut,

1. Am 33000 km cu masina din semnatura si vreau sa stiu ce anume trebuie schimbat la sistemul de franare. La 30000km, un mecanic mi-a spus ca placutele de frana fata ma tin pentru inca 4000km (facea o aproximare bineinteles), deci ar cam trebui schimbate. Am vazut colegi forumisti care au schimbat la revizia de 30000km placutele.

2. Pe spate am franare pe tambur, ar trebui schimbati sabotii? Intreb asta pentru ca de o luna, cand plec cu masina rece, pentru primii aprox. 5 km, atunci cand franez, se aude ca un huruit, sau mai degraba ca si cum ceva s-ar freca pe rotile din spate. Cand masina incetineste si rotile se invart mai incet, se aude mai clar cu fiecare rotire a rotii acea frecare. Dupa ce merg un pic cu ea, nu se mai aude. Am dat vina pe umezeala, pe temperatura, totusi am fost destul de neglijent ca nu m-am gandit si la saboti. Se tocesc asa repede sabotii?

3. Ce placute/saboti folositi?

Multumesc!

Edited by hollow

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Salutare, am si acelasi tip de masina ca si tine dar cu mai multi km peste 51000 si nu am schimbat niciodata sabotii pe puntea spate dar in schimb iti pot spune ca sunt la al 3-lea set de placute pe fata. Deci avand in vedere ca tu inca nu ai schimbat nici macar primul set de placute fata nu cred sa ai nevoie de schimb de saboti spate.

Referitor la acel huruit, inclin sa cred ca e de la vreme(frig, umezeala etc), si eu aud acel huruit la mine dimineata sau cand plec cu masina de acasa dupa mai multe ore de stationare si tot asa se manifesta doar de-a lungul a cativa km dupa care dispare.

Daca era sa fie ceva uzat acel huruit ar fi persistat daca tot s-a inceput.

Numai bine!

Multumesc Dani!

Nu stiu ce placute fata sa aleg, voi ce folositi? Aici forumistii spun ca masina vine din fabrica cu placute Textar, dar ca suporta si Ferodo sau Lucas. Tot in acest topic spun ca vine cu placute ATE. Din cate am cautat, Textar sunt nemtesti si am gasit la 185 RON, Ferodo (UK) au o varianta simpla la 145 si Ferodo Premier la 185, iar ATE sunt in jur de 240 RON. Sincer, as lua Ferodo-urile cele mai ieftine, dar, as vrea sa fie in aceeasi gama cu ce vine din fabrica, adica ori Textar ori Ferodo Premier. ATE parca sunt prea scumpe.

Si, pana la urma, care sunt aspectele ce trebuiesc considerate la placute? Duritate (cat de repede se consuma si cat iti afecteaza discul), perfomanta de franare? Si care este un echilibru pret/calitate ok, pentru o persoana care nu conduce agresiv, ci preventiv (pe cat posibil)?

Daca moderatorii considera ca sunt offtopic, ii rog sa creeze un topic nou sau sa ma anunte.

Multumesc, numai bine!

Edited by hollow

Problema cu huruitul sabotilor o am si eu dupa ce 1 saptamana nu am mai mers cu masina datorita zapezilor mari care au fost zilele trecute.

A mea e din 2008 si are vreo 7000 km, deci huruitul nu are cum sa fie de la uzura. Or fi prins ceva rugina. Nu ma pricep, dar nu-mi fac probleme.

TUD: sa conduci masinuta sanatos si fara evenimente neplacute! Odata cu confirmarea acelui huruit si in cazul tau, putem sta linistiti ca nu incep sa fuga rotile spate de sub noi :yahoo: nu ca nu mi-ar fi placut sa am tractiune si pe spate :Whistle:

hollow: in legatura cu placutele de frana eu zic ca ai putea sa le iei linistit pe cele cu 185 de ron(marca ramane la alegerea ta) pentru ca, zic eu, ca te vor tine cel putin cat astea din fabrica. Pe mine cele din fabrica m-au tinut doar putin peste 18000km iar ca le-am schimbat nu stiu nici prima nici a 2 -a oara ce marca au fost(le-am schimbat la reprezenta si de fiecare data eram prea prost dispus ca sa ma intereseze) stiu doar ca in factura am vazut ulterior ca au costat 172 de lei fara manopera. Pe de alta parte parintii mei au o masina identica doar caravan luata in acelasi moment cu a mea si au pe la 24000km si nu au inca placutele din fabrica fara probleme inca. Deci eu zic ca cele care te-ar costa 185 de lei ti s-ar potrivi daca nu vrei sa cheltui prea mult mai ales daca tinem cont ca ai facut destui km cu placutele din fabrica.

Sper ca am reusit sa iti fiu de folos cu acest post.

Numai bine!

Am intrebat la un dealer opel, prin intermediul unui amic care lucreaza acolo, despre huruitul sabotilor. raspunsul a fost ca nu e nicio problema, ca e normal sa huruie pe vremea asta, mai ales daca nu mergi cu ea si tii si frana de mana trasa [eu am tinut-o in parcare 1 saptamana pe zapezile alea]. Deci no problem!

Edited by TUD

Multumesc Dani-C, TUD. M-am linistit cu sabotii. Am luat intre timp si placute de frana, Ferodo Premier cod fdb 1293. Pe cutia placutelor scrie ca sunt compatibile cu masina, am gasit pe net ca fdb 1293 este codul pentru placute fata. Numai ca mecanicul mi-a zis ca placutele sunt la 6 mm acum, asa ca mai merg (pana la 2mm), deci nu le pun deocamdata. Numai bine!

REferitor la huruit. Si la mine se aude de vreo cateva saptamani, cand plec cu masina, dupa ce a stat ceva vreme in parcare, un huruit la roata din spate dreapta. Ma cam streseaza :Nail Biting: , dar dupa ce merg cativa km si utilizez frana de serviciu, huruitul dispare.

Pana la urma sa nu imi fac griji?

Salut baieti!Eu am frane pe discuri si pe spate si tot asa se aude.Diferenta e ca la mine se si vede despre ce e vorba;eu zic sa nu va faceti griji ca nu este de la uzura,ci din cauza ruginii.Asa ca,bafta si multi km fara evenimente!!!

Edited by Martinik

Salut,

Am lasat masina nemiscata 2 saptamani, in perioada in care a plouat mai serios si cand am incercat sa o misc, rotile pe spate erau blocate. Am fortat un pic si s-a deblocat una din ele. Pentru cealalta am dat roata jos si am batut usor in tambur si s-a deblocat. Totusi, cand merg cu masina, daca franez, la orice viteza sau suprafata, intra ABS-ul. Totodata, se aude si un huruit in mers, dar nu e o frecare constanta, e ca si cum as merge pe pana.

Aveti idee ce ar putea fi?

Multumesc!

Salut,

Am rezolvat problema. De fapt, nu intra ABS-ul, doar vibra pedala la franare. Asta se intampla pentru ca discurile pe fata erau ovalizate, consumate inegal. Le-am schimbat, impreuna cu placutele si acum merge ok. Ca idee, feriti sa spalati masina imediat dupa o utilizare mai intensa a franelor, evitati lacurile, miscati masina mai des sa nu se depuna rugina, nu franati peste denivelari...Imi repet acum si mie, ca sa nu stric iar discurile.

Numai bine.

am inlocuit placutele de frana TRW la toate rotile dar fata dreapta se incalzeste...astept opinii!

Pistonasul etrierului nu lucreaza cum trebuie.

am inlocuit placutele de frana TRW la toate rotile dar fata dreapta se incalzeste...astept opinii!

Cand inlocuiesti placutele de frana, respectiv ferodourile trebuie sa ti se faca aerisirea si schimbarea lichidului de frana. La schimbul de placute este optional, dar e bine totusi sa il faci, cum spune si colegul de mai sus, nu iti mai funcioneaza bine pistoanele de la etrieri, ori ti'a intrat apa si a prins rugina si nu mai lucreaza cum trebuie. Sunt mai multe care pot fi, dar daca de incalzit uneori este normal sa se incalzeasca atata timp cat folosesti frana, si sunt mai multe categori de soferi, cei care folosesc des frana, cei care folosesc mai mult frana de motor, cei care folosesc frana de motor si frana de mana si tot asa. Deci atata timp cat franezi este perfect normal ca discurile sa se incalzeasca daca nu cumva ai dinalea ventilate. Atunci cand se incalzeste doar pe o singura parte ai o problema cu etrierul respectiv, nu lucreaza bine !

Cand inlocuiesti placutele de frana, respectiv ferodourile trebuie sa ti se faca aerisirea si schimbarea lichidului de frana. La schimbul de placute este optional, dar e bine totusi sa il faci, cum spune si colegul de mai sus, nu iti mai funcioneaza bine pistoanele de la etrieri, ori ti'a intrat apa si a prins rugina si nu mai lucreaza cum trebuie. Sunt mai multe care pot fi, dar daca de incalzit uneori este normal sa se incalzeasca atata timp cat folosesti frana, si sunt mai multe categori de soferi, cei care folosesc des frana, cei care folosesc mai mult frana de motor, cei care folosesc frana de motor si frana de mana si tot asa. Deci atata timp cat franezi este perfect normal ca discurile sa se incalzeasca daca nu cumva ai dinalea ventilate. Atunci cand se incalzeste doar pe o singura parte ai o problema cu etrierul respectiv, nu lucreaza bine !

pe fata sunt ventilate, totusi cel din dreapta fata se incalzeste mai tare....cineva mi-a spus ca poate fi si de la placute, trebuie curatat bine etrierul, sunt depuneri de rugina si nu se pasuiesc cum trebuie!