• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
hollow

Frane - placute/saboti - zgomot ciudat la franare

22 posts in this topic

Spune-ne mai intai cine a montat placutele...tu sau service-ul?

Daca le-ai montat in service te duci inapoi la ei sa rezolve ei problema.

Daca le-ai montat tu...cum au intrat placutele noi? Usor? Greu? Le-ai fortat? Ai curatat cu smirghel zona in care placuta vine in contact cu suportul etrierului, zona pe care ele trebuie sa culiseze usor? Dupa ce ti-ai montat placutele, inainte sa lasi masina jos de pe cric, n-ai invartit si tu cu mana de roata sa vezi daca e ok sau daca e infranata?

Sunt 1001 opinii diferite...dar avem nevoie de mai multe detalii daca vrei un raspuns cat mai corect.

Edited by DJ_Speedy

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

sunt montate la service, ieri am fost la ei sa-i fac o verificare si totul pare in regula, totusi fata de celelalte roti este un pic mai calda! ...poate pana se pasuiesc placutele!

Edited by bizu19
Nu mai da quote la postul precedent. Foloseste "Add Reply" sau "Fast Reply".

Salut,

Am un astra g caravan din 2001 si am schimbat placutele de frana fata,spate iar acum bate ceva pe partea dreapta spate.

Am fost cu ea inapoi la mecanic si totul pare ok.....Bataia se aude doar cand calc frana.Aveti idee de la ce poate fi zgomotul respectiv?

Daca se aude doar cand calci frana si tocmai ce ai schimbat placutele....pentru mine e evident ca nu e ok. Mecanicu` ala cum a verificat masina? S-a suit la volan si a mers cu ea sa auda zgomotu`? In functie de zgomot iti faci o idee de ce problema ar putea fi.

Sa suit la volan si a facut cateva ture, dupa care am mers la garaj si a verificat dinou discu si placutele de frana sa vada daca sunt stranse si e ok......zgomotul se aude doar cand merg cu fata,daca dau cu spatele nu mai bate nimic.........maine dimineata merg din nou la el .......sper sa-i dea de cap. poate sunt placutele de vina

desi sunt noi poate au defect din fabrica...

Salutare. Exact problema asta cu huruitul din dreapta spate o am si eu. Eu am g clasic si am tamburi p spate. Apare doar daca am lasat-o cu frana d mana trasa si p masura c merg si franez dispare. Aa si uneori am o s ca desi frana d mana e trasa la maxim roata se mai misca cam jum d turatie daca imping masina pana se blocheaza complet

Pare un cablu (semi)gripat în cămașa lui...