• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
al3xz

Motorizari

48 posts in this topic

eu sper din suflet sa nu fie orientat spre consum cum este z14xep-ul de pe H... ca atunci am o veste proasta:

e orientat in sensul gresit :Cry:

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

eu sper din suflet sa nu fie orientat spre consum cum este z14xep-ul de pe H... ca atunci am o veste proasta:

e orientat in sensul gresit :Cry:

xdaria zicea intr-un post ca a scos 5,6 cu 1.4 enjoy.. eu zic ca e ok pentru o benzina

scot si eu 5,1 dar:

- in afara localitatii

- fara AC

- in a 5-a la 80 km/h

- masina goala

- cu caucicuri de vara

- nu bate vantul din fata

- etc :D

tocmai am venit de la mare, bucuresti - mangalia(autostrada + restul de sate pana in mangalia), cu ac + 3 pers + bagaj:

aproximativ 8l/100km

scot si eu 5,1 dar:

- in afara localitatii

- fara AC

- in a 5-a la 80 km/h

- masina goala

- cu caucicuri de vara

- nu bate vantul din fata

- etc :D

tocmai am venit de la mare, bucuresti - mangalia(autostrada + restul de sate pana in mangalia), cu ac + 3 pers + bagaj:

aproximativ 8l/100km

depinde si ce stil de mers ai abrodat pana la mare si inapoi

corect, nu prea imi place sa merg pe autostrada cu 80 la ora :D

masina mea e comandata deja deci nu mai am ce face :)). in reprezentata nu aveau 1.4 100 cai doar 1.6 115 cai la test car, ca daca dau drumu la un 1.4 100 cp nu mai cumpara nimeni, ma gandesc:D consum ca si consum, pe mine ma intereseaza sa-mi fac treaba cu ea, sa nu o forjez ca sa fac o depasire.. etc. care are 1.4 100cp va rog sa ma contactaci la id de mess: cosjudah@yahoo.com, pentru pareri. mersi anticipat!

avand in vedere ca e motor pe benzina la depasiri in forta e normal sa ii dai o treapta inferioara si automat turatie mai mare daca vrei sa treci repede

@okta43 stiu nu e vb de asta, zic doar ca sper sa nu trebuiasca sa-l turez in 4,5 mii de ture:)

cuplu maxim il are la 4000 si e de 130.. deci daca vrei maxim din el trebuie.. daca vroiai ceva cu cuplu mai jos luai un turbo si avea maxim intre 1850-4900.. oricum tu te agiti degeaba parerea mea.. comanda e deja data.. trebuia sa te interesezi inainte.. acum degeaba.. daca te razgandesti pierzi avansu..

tu mai ai acum pe mana vreo masina? ai mai condus alte masini ?

oricum n-aveam bani de turbo sau de 1.6, ceea ce vreau eu este doar informativ. am o super nova, da sincer ii da fum la un h de 1.4 90 cai, la acceleratie

compari dacia cu opelul.. neah asta niciodata..

pot garanta ca noua masina e mult mai buna la motor decat super nova

@okta43 absolut,e logic.nici nu se compara. dar ma gandesc la acceleratie,totusi astra are 1400 kg :-S. ca si calitate nici nu exista grad de comparatie.

o sa mai tragi de el cu ac. in rest cred ca o sa fii multumit. daca vrei avion de liniute nu ai nimerit masina.

daca va cramponati sa nu ajungeti cu ea la x mii de ture nu are rost. sa ii dai drumu la cat poate si atunci il simti. eu am urcat cu el serpentine numai cu a 2-a si a 3-a in 4000 ture, am depasit tiruri in a 3-a la 5000 ture si nu s-a suparat pe mine, merge foarte bine, chiar mai bine ca in prima zi. nu e dacia din 75 a lu bunicu sa nu mearga turata.

am vazut destule masini chinuite de soferi care nu merg peste 2000 ture ca se strica motoru, o tin furmos la 1500, schimba la 1700. si daca ii "superi" unpic cand apasa acceleratia te izbeste un nor de fum (in special la diesel :) ). discutiile acestea le-am auzit cu totii. si daca are turbo tot nu trebuie sa mergi cu el ca un diesel de tractor.

ti-ai luat masina de cati bani ai avut si te bucuri de ea asa cum este. motoarele astea se vor descurca cu masina, de la decent in sus. normal ca 180 cai sunt mai buni decat 100 mai ales cand mai exista si o mica turbina pe acolo.

enjoy !

Edited by kraven001

@kraven001 multam fain de info. nu vreau masina de liniute, vreau doar sa-mi fac treaba cu ea, oricum nu am bani de nush ce fite si cai putere. de turare ma temeam, dar daca toata lumea zice ca asa merge la parametrii normali, turata, mi-ati luat o piatra de pe inima.

@kraven001 multam fain de info. nu vreau masina de liniute, vreau doar sa-mi fac treaba cu ea, oricum nu am bani de nush ce fite si cai putere. de turare ma temeam, dar daca toata lumea zice ca asa merge la parametrii normali, turata, mi-ati luat o piatra de pe inima.

daca tu de ture iti faci probleme stai linistit.. in targoviste la drive test te certa dealerul ca nu ii dai pana in rosu sa vezi ce poate..