• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
al3xz

Motorizari

48 posts in this topic

daca tu de ture iti faci probleme stai linistit.. in targoviste la drive test te certa dealerul ca nu ii dai pana in rosu sa vezi ce poate..

io-i dadeam 3,4 mii si se uita dealerul urat la mine:))

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

.... am o super nova, da sincer ii da fum la un h de 1.4 90 cai, la acceleratie

H-ul era condus de un schiop :huh:

@botosu :)) eu conduceam h-ul la test drive. atunci nu eram schiop, dar intre timp eram cu un prieten pe marginea drumului, stateam la autostop, si m-a luat una cu un seria 5 motor 3000 diesel pe parbriz, preitenu a murit pe loc, avea 19 ani si eu am avut mana rupta si operatie de ligamente la genunchi. acu pot sa zic ca sunt schiop, dar ma refac eu:D asta s-a intamplat in 24 mai, poate daca-mi luam un h sau un j inainte, scapam:)

sincer imi pare rau :'> , nu am stiut :friends:

am vurt sa fac o gluma, pt ca eu am 1.4 de 90cp.... si ma intalnesc zilnic cu zmei calare pe dacia :D

@botosu nu-i stres, stai linistit, am gustat gluma nu-s de ala batut in cap :D

am vurt sa fac o gluma, pt ca eu am 1.4 de 90cp.... si ma intalnesc zilnic cu zmei calare pe dacia :D

si tu ? eu am devenit imun, imi merg in stilul meu, daca au fite de curse ii las in plata domnului.

revenind la subiect, masina pe mine m-a multumit deplin. toti visam la turbo si avioane, da cand dai singur banii pe masina parca nu vrei doar sa iti iei masina si sa nu ai bani de benzina, faci un calcul, iti iei ce iti permiti.

cat de ture, de aia e limitata ea sa taie alimentarea, stie mai bine calculatorul decat mine :Hypnotized:

si tu ? eu am devenit imun, imi merg in stilul meu, daca au fite de curse ii las in plata domnului.

revenind la subiect, masina pe mine m-a multumit deplin. toti visam la turbo si avioane, da cand dai singur banii pe masina parca nu vrei doar sa iti iei masina si sa nu ai bani de benzina, faci un calcul, iti iei ce iti permiti.

cat de ture, de aia e limitata ea sa taie alimentarea, stie mai bine calculatorul decat mine :Hypnotized:

alea nu-s fite, de curse, cu dacia, sunt taranisme, mai grav taranisme de oras, ca pe cei de la sat ii intelegi, au o scuza

:clapping5jp: Edited by astralog

Stie cineva cum se comporta 1.4 turbo ??

Stie cineva cum se comporta 1.4 turbo ??

Motorul se comporta f. bine, conform asteptarilor, am doar 1800 km, nu l-am forjat, dar se simte ca are potential.

Daca nu era turbo te cam rugai de ea la deal si cu incarcatura maxima, ca masina e cam grea (un plus cam de 150-200 Kg, care te cam "tine pe loc" daca n-ai destula putere). Comsum mediu (mixt) 8,2 % pana acum, motorul inca nu "s-a lasat"... As fi curios de consum si de cum trage 1,6 Turbo.

Sint curios daca are cineva, sau macar a testat unul din noile motoare de 1.7 cdti, 110 sau 125CP, si in plus daca stie cineva care ar fi diferentele intre ele. Mi se pare ciudat ca cel de 125 are cuplu la o turatie mult mai mare fata de cel de 110 (mie imi place sa am cuplu disponibil de la turatii mai mici).

Daca ai dori sa iti iei unul dintre cele 2 motoare ti-l recomand pe cel de 125CP. Costa putin mai mult dar merita..

Din ce am discutat cu niste prieteni care fiecare are cate un motor (unu' 110 celalalt 125) cel cu 110 este invidios pe cel cu 125. Bine inteles ca dupa ce le-am condus si eu i-am dat dreptate celui cu 110 sa fie suparat. Cei 15cp in plus se simt foarte bine.

N-am remarcat daca difera cuplul maxim de la un motor la celalalt. Dar cand ma intalnesc cu ei chiar o sa ii pun sa imi faca o demonstratie :)

Facut azi drivetest cu 1.4 / 140 turbo, trage foarte bine si de la rpm mici , incomparabil mai bine ca 1.8/140 ( aspiratul care e si p e cruze acum ) , deci aportul turbo in inmultirea calutilor e binevenit :clapping5jp:

Acum legat de consum : GM spune 4.8 afara si 7.9 in oras. In Buc nu cred ca ai nici o sansa sa scazi sub 9 ( asta la un trafic de duminica ) , dar pt afara e declarat un superconsum .

Cine poate sa-mi spuna cateva consumuri instantanee la viteze de 90-100 km/h si la 130 km/h ?

In bucuresti la orele de varf sa nu te astepti la consum sub 12% :) in afara cam 7 daca mergi mai tare.. si scade destul daca mergi intre 80-120

Hmm n-am vazut motor de 1.8 pe astra nou

Edited by Okta43

Eu am cumpărat mașina în ianuarie (second-hand) și de atunci consumul variază între 11.5 și 12%, condus lejer, nesportiv, strict numai în oraș. Teoretic ar trebui să mai scadă dacă se încălzește afară, dar sub 10% nu cred să fie, o să revin cu actualizări. Motor 1.4T

Edited by AstraLover