• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
usy666

consum exagerat de ulei

11 posts in this topic

Buna seara,motorul este z16xe din 2001 acum are 143000 de km si merge pe mobil 10w40.Consuma cam 500 ml la 1000 km.mult prea mult dupa orice standarde.Am tot citit pe topicuri si nu m`am lamurit.mentionez ca pe unde am fost cu masina la reparatii toti mecanicii au zis ca masina a fost foarte bine intretinuta.Ma gandesc totushi ce se intampla ca nu picura pe sub masina si pana recent nu scutea nici un fum abia acum un pic si nu e chiar alb.un gri slabut.A stat la un momendat 2 luni pe bara si cand a plecat mama cu ea tacanea si nu stia de ce.a mers fara prea mult ulei in ea circa 600 de km si cand am ajuns cu ea la mecanic mi`a zis ca am avut noroc ca nu a patit nimic masina.de consumat consuma ulei la fel si inainte.O sugestie,va rog?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

stai linistit ca nu esti singurul cu aceasta problema am aceiasi motorizare z16xe 16 v 101cp din 2002 cand am luat o totul ok apoi dupa primul schimb de ulei a inceput nebunia cu papatul tot 10w40 i am bagat si eu castrol magnetec si la inceput nu scotea nici a mea fum am luat o prin august anul trecut apoi am avut aceiasi problema ca si tine se auzea un zgomot ciudat mai mult a diesel consumase destul de mult ulei la fel de norocos am fost si eu apoi am schimbat semeringurile de la supape si tot la fel consuma parca si mai mult acum imi da si eroare la senzorul de oxigen de la sonda lambda cred ca e plin de ulei ars acum o sa o duc sa i desfac motorul iar si sa i fac inclusiv o segmentare sper sa ma ajute Dumnezeu mai tinem legatura oricum nici cu segmentarea nu prea sunt sigur i am facut un test de compresie si e ok iar ca demaraj si astea te baga n scaun. daca mai e cineva care a avut o asemenea problema asteptam raspunsuri

Ramon iti multumesc pentru raspuns si sincer chiar m`am tot conversat cu diversi mecanici pe tema asta.Chiar i `am intrebat pe colegii nostri opelisti de pe forumul marii britanii si nu au avut nici ei vreun raspuns.Ca idee eu am pus `o pe rampa si m`am uitat sub ea si nu curge nimic.Sonda lambda la mine(cea dinainte de catalizator) e schimbata din vara (8 milioane ! ) si asta din prostia mecanicului.Baietii din marea britanie ziceau ca nu e ceva neobisnuit la motorul asta sa pape ulei in prostie si sa nu scoata fum.Interesant e ca si pe carte scrie(si sper ca e o greseala de tipar) ca poate consuma pana la 0,6l de ulei la (si atentie) 1000 de km.Adica intre revizii eu ii schimb uleiul de cateva ori.Sper sa iti rezolvi problema macar prin segmentare daca nu prin altceva mai simplu si mai putin costisitor.Astept o continuare in care sa imi povestesti ce ai rezolvat.Servus

ok am inteles si eu ca e trecut consumul ala in carte si tot la fel sper sa fie o greseala de tipar

cam exagerat 0.6l/100km eu sincer de cand am schimbat simeringurile la supape parca papa mai mult(5l/3500km) :)) maine o sa i fac o segmentare si o sa trec pe 10w60 de la mobil 1 rs am inteles ca ar fi cel mai greu de consumat deoarece are punctul de ardere la 21 fata de 10w40 care zice ca l-ar avea la 14 la vascozitate e la fel deci nu strici nimic oricum nu ma astept sincer ca dupa ce fac astea sa reduc definitiv consumul de ulei dar parca acum la mine e prea de tot bag ulei odata cu benzinasi ma cam arde si la buzunar.

in legatura cu sonda lambda si la mine are o erooare la ea mai exact la senzorul de oxigen dar asta e din cauza fumului si nu trebuie sa schimb sonda.

promit ca o sa te tin la curent cu ceea ce am rezolvat.

a... si mai am o opinie daca va hotarati sa umbllati in motor pt simeringurile la supape eu zic sa faceti si o segmentare ca sa nu patiti ca mine sa desfaceti motorul de 2 ori, noroc ca mecanicul care mi a facut schimbul simeringurilor acum nu imi mai ia manoopera pt ca mi a promis atunci ca nu o sa mai pape ulei deci segmentarea ma va duce acum in jur de 250 de lei(piesele-segmentii g.chiuloasa, g.capac motor) si plus uleiul care e vreo 230 4l .

urati-mi succes :-))

bafta :Praying:

a trecut deja o saptamana decand am facut segmentarea si am facut 400 km cu masina ce pot sa spun e ca sunt multumit deplin de alegera facuta masina merge ceas nu mai scoate pic de fum si uleiul e momentan neschimbat(mentionez ca inainte in 400 km imi papa cel putin juma de litru) segmentii erau varza in ea cel putin cei de ungere erau blocati am vazut o cu ochii mei pt ca am asistat la toata operatiunea ce a durat vreo 8 ore sper sa fie bine si de acum inainte o sa va mai tin la curent dar parerea mea e ca daca aveti pb cu consumul de ulei la acest tip de motor segmentii si simeringurile la supape schimbate si e ca nou cel putin in cazul meu se pare ca de aici era problema si mai e una de precizat aveti grija si ce ulei folositi eu in acest moment am in ea mobil1 rs 10w60 recomandat turatii mari si motoare uzate ca viscozitate e aceiasi treaba doar ca e mai bun dpdv al indicelui de ardere ceea ce reduce consumul de ulei la motoarele cu pb e un pic mai scump decat 10w40 dar face toti banii iar in leg cu pretul pt ceea ce am facut eu , pe mine personal m a costat aprox 1000 ron (cu tot cu ulei) dar am luat piesele cu discount si mecanicul ... baiat bun cunostinta personala 300 ron manopera oricum in cel mai scump caz nu cred ca sare de 1 600 ron

Ramon ma bucur pentru tine...mult mai bine acum cu masina in ordine decat sa umbli cu canistra de ulei dupa tine.Iti voi urma exemplul si ma voi da si eu la o segmentare.Asta dupa ce repar masina ca maica`mea a avut lipici la o alta astra si mi`a lasat`o cam pe`o parte.Impresii dupa segmentare?se simte mai sanatoasa...trage mai liniar?Sa auzim numai de bine

Salut am citit si am vazut ca ai avut acelasi probleme ca si mine in ceea ce privea consumul ridicat de ulei!! Asa am avut si eu am rezolvato cu o segmentare,schimbat segmenti etc.Si am bagat un ulei 10 w 40 Aral.dar nu stiu de ce dar deja am facut cu masina de la schimb ( reparatie adica segmentare) aprox 4000 de km si am facut o completare deja de aprox 1 litru de ulei. Nu scote fum,de tras trage.Sa fie uleiul Problema??Am un stil de condus usor sportiv,urc un pic in ture! Astept un sfat.

Acelasi motor il am si eu z16Xe , 110 k Km , si recent facut schimb de ulei 10w40 valvoline maxlife , iar dupa 1000 de km , uleiul e la fel , poate un pic sub ultima linie .Intentionez sa tin acest ulei cam 5000 km , iar dupa sa trec pe 5W50 de la Mobil 1.

Am astra g motor de 76kw 103 CP.(2003)..nu mai stiu ce s-a fac cu masina ma bate gandu sa o vand dar merge ff bine doar ca-mi consuma destul de mult ulei la aproximativ 550 km  joja e la jumate...ce parere aveti trebuie segmentat motoru,precizez ca nu scoate fum alb...aproape ca nici nu se vede fumu pe parcurs mersului scoate fum normal...astept parerii..

Un an cat mai bun sa aveti!

Am uitat sa precizez ca am bagat ulei GM 5W30 cand i-am schimbat distributia si toate filtrele am schimbat si uleiu, mecanicii mi-au zis sa bag GM 5W30 e pentru opel si uleiu e mai subtire masina are 177580 km...