• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
B123BGD

Astra J - 1.6 - A16XER

12 posts in this topic

Detalii pentru motorul 1.6 - A16XER

Putere: 85 kW/115 cp @ 6000 rpm

Cuplu: 155 Nm @ 4000 rpm

Transmisie: MT-5/AT-6

Urban: 8.3/9.8 l/100km

Extra-urban: 5.1/5.6 l/100km

Combinat: 6.3/7.1 l/100km

Emisie CO2: 147/167 g/km

Viteză maximă: 188/182 km/h

Acceleraţie 0-100 km/h: 11,7/13,3 s

----------------------------------

Cum stati cu consumul ? si alte detalii legate de aceasta motorizare...

Dupa 2700 km consumul arata in felul urmator.

In oras 11.5

In afara 7.6

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

La ''ridicarea'' masinii ce bani ai platit? Maine sau poimaine vine si mult asteptata - intarziata mea. Multumesc!

si eu care ma plangeam de consum....la mine la 1.6 turbo am un consum de 10-11 iar afara un 7.5-8

Salutare tuturor,

Ma cam bate gandul sa iau o Astra J cu motor de 1.6 115 CP varianta Enjoy si vreau sa stiu daca e ok masina. Mentionez ca nu vreau motor de F1 (pentru asta s-au inventat alte marci), ma intereseaza strict un motor decent care sa poata fii folosit atat urban cat si extra. Acest A16XER este un motor OK sau nu? Am citit si pe alte forum-uri pareri impartite si m-ar interesa una sincera de la posesori. Mentionez ca sunt din CT si as face cam 50 KM in medie zilnic si toti ar fii extra (mai putin 5-6 prin oras).

Numai bine!

daca nu ma insel eu foarte tare, A16XER este un Z16XER cu ceva modificari pt norma de poluare.

e5 vs e4

din cate stiu de la amicii mei care au Z16XER pe Astra H (adica cam acelasi lucru),

este un motor decent care nu ridica mari probleme.

citeste ce scrie despre Z16XER in sectiunea Astra H ;)

A16XER e un motor decent fara pretentii de performante.

Sa nu va asteptati la un consum mediu sub 8 indiferent in ce oras locuiti.

E recomandat sa incercati un motor mai nou tehnologic: 1.4 turbo.

Consuma similar sau mai putin dar ofera performate mai bune.

Bye

Spre deosebire de voi care aveti Astra j, eu am astra classic 3, aceiasi motorizare A16XER, pana acum 1800 Km, consumul mediu este de 8.4, mentionez ca 1200 - 1300 au fost in afara localitatii. La un mers lejer....max 130 - am avut si consum de 6.5, dar si 8.5 in conditii mai dure 150...etc. Oricum fata de versiunea Z16XE pe care am avut-o inainte e mult mai silentios...deocamdata sper sa se mai lase....nu arata cei 115 CP...o sa mai poste z pe la 5000 Km...

Eu am un motor de 1.6 turbo si nu inteleg cum scoateti voi consum mediu sub 8. eu si daca resetez comp de bord imi incepe consumul de la 8.

Eu am un motor de 1.6 turbo si nu inteleg cum scoateti voi consum mediu sub 8. eu si daca resetez comp de bord imi incepe consumul de la 8 si oricum sub 11 nu scade... asa k...

si eu am o astra clasic 3 cu motorul a16xer de care ma declar multumit atat la consum , cam 10 in oras si 7,4 in regim autostrada , cat si pentru cum merge masina in general. nu e o masina sportiva, dar nici lenesa nu pare. deocamdata doar 14 000 km.

eu ma declar multumit, pentru sportivitate exista masini specifice.

Salut.Are cineva GPL pe Astra j 1.6 115 CP?Cum se comporta?M-ar interesa pareri avizate.Ms

Salutare,

De curand am cumparat un Opel Astra J A16XER (2010) si as avea o nedumerire. Este normal sa arate motorul asa dupa numai 88.000 km de parcursi? Sau este posibil sa aiba mai multi KM? Masina este cumparata din Germania, de la o reprezentanta VW. Aveti idee cum as putea sa desurubez acel surub? Este de la galeria de evacuare. Ma gandeam sa le schimb pe toate care arata asa, nu as vrea sa am prb mai tarziu.

motor2.png

motor1.png

motorz.png

Edited by morpheusst

Salut, eu am 60.000 km tot j din 2010 luata noua de la dibas si surubul ala arata destul de rau, nu ca la tine dar tot urat arata... probabil cand se va umbla acolo il taie si pune altu...