• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
sniper

Tratarea Bordului Cu Silicon

77 posts in this topic

Inainte sa merg la un service unde am aflat mai multe detalii tot dadeam cu silicon pe bord.Cei de acolo au zis ca nu face bine,ba mai rau,ajuta la degradarea bordului.In cazul meu(astra G)mi-au zis ca vor aparea crapaturi si ca se va vedea f urat.Voi ce parere aveti?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Si eu am auzit zvonuri de genul asta. Eu foloseam destul de mult la fosta masina ( Skoda Fabia ) silicon si nu pot sa spun ca am avut probleme. Bordul arata si acum dupa 5 ani si jumatate de folosinta impecabil. Acum difera si calitatea materialelor folosite si ma gandesc ca in cazul unui plastic mai prost calitativ pot aparea asemenea fenomene ( crapare, decolorare ) datorita folosirii unor silicoane indoielnice sau a faptului ca masina a stat prea mult timp in soare. Totusi eu iti spun sa nu mai crezi chiar tot ce auzi in service-uri. Eu in trecut foloseam atat de mult silicon incat se facea ceata in masina :blush: si nu s-a crapat nimic. :)

Edited by zed

Cei de acolo au zis ca nu face bine,ba mai rau,ajuta la degradarea bordului.

Ti-au propus altceva in schimb ? Sau face rau si gata....asta e....?

Cred ca depinde de tipul de silicon. Eu am patit o faza destul de urata la fosta masina, evident tot Opel:). Am dat cu un silicon care avea si ceva ceara cred in el si evident aceasta a intrat printre neregularitatile din material. In final ramasese o mare pata alba care era imposibil de sters. De atunci am renuntat la aceste solutii, mai ales ca sa fim seriosi, nimeni nu tine o masina 10-15 ani ca sa apuci sa ti se crape bordul. Daca il feresti de soare este arhisuficient.

Si atunci ce recomandati pentru intretinerea bordului? Scuze daca sunt OT :blush:

La Astra G nu se recomanda folosirea siliconului pentru bord datorita texturii lui , bordul este mat prin excelenta ... ;)

In general siliconul imbatrineste plasticul , vinilinul si cauciucul , mai ales aplicat in cantitati generoase ...

Folosirea unui detergent lichid diluat aplicat cu o perie de haine face minuni in cazul incarcarii cu praf .

nu prea inteleg eu de ce vreti voi sa dati bordul cu silicon.

in afara de ce a scris ISO, un alt efect neplacut al siliconului este luciul mizerabil al bordului. care reflecta lumina in parbriz, afectand vizibilitatea.

referitor la titlul topicului, nu cred ca este necesara tratarea bordului in vreun fel. eventual cu un spray special pt praf si pete (a se citi jeg), care lasa un aspect mat, ca atunci cand masina era noua :)

exista si produse de ingrijire a bordului fara silicon care fac bordul sa arate exact ca nou avand efect antistatic si de protectie UV. Produsele Formula 1 sau Liqui Molly sunt excelente si eu le-am folosit. Nu folosesc produse cu silicon pur mai ales cele care imi lasa bordul slinos si dau acel aspect de Dacie tiganeasca data cu silicon pe bord. Produsele pe care le folosesc fie ca sunt MAFRA sau FORMULA 1 au proprietati de ingrijire si nu de lustruire sau luciu.

Pentru protejarea de soare folositi mai bine un parasolar. Eventual cu Looney Tunes (inca o data mii de multumiri lui Tudor!!!).

iso a zis cel mai bine.M-am interesat mai bine si pt modelele G nu se recomanda a se folosi nk datorita materialului din care este facut bordul.se duce naibii ca nu e plastic ca pe H

Pentru protejarea de soare folositi mai bine un parasolar. Eventual cu Looney Tunes (inca o data mii de multumiri lui Tudor!!!).

OT - cred ca pana la urma toti o sa avem parasolar cu looney tunes :roll24eb:

Dee,

Intrebare pentru tine: de unde se cumpara Formula 1 sau Liqui Molly ?

Si de ce firma sunt facute, sunt speciale sau greu de gasit? Un pret aproximativ, sau daca preferi mai mult pe unul dintre cele doua?

Multam

B-man

Edited by B-man

trebuie sa contrazic adversarii siliconului!

la 2 luni dupa ce mi-am cumparat masina un sofer de la compania unde lucrez mi-a uns tot bordul si toate elementele de cauciuc cu silicon. a tecut aproape un an si nu am observat nici un efect neplacut.

Mie mi/a cumparat sotia niste servetele umede, intr/n ambalaj cu capac ce se lieste dupa utilizare. Sunt foarte bune si nu lasa urme. Miine, pe lumina ma uit cum le cheama, fac eventualsi o poza, si le postez. Depre silicon, eu personal am o amintire tare neplacuta: l-am dat nu din flacon ci din spray (aveam Cilelo pe atunci) si mi-a imbicsit totul; cel mai grav a fost ca s-a dpus pe geamuri si pe parbriz si nu s-a putut spala cu nimic (detrent, diluant( vreme de 6 - 7 luni. Cum se umezea vremea, se aburea parbrizul si numai eu stiu cite cucrubee am vazut.

Cred ca ma duc la nani ca am inceput sa scriu aiurea!