• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
bugzi

A pus cineva GPL pe Astra?

26 posts in this topic

nu e exclusiv urban, as zice mixt, eu locuiesc la 14 km de biroul din centrul orasului, si zilnic ii fac dus intors cu masina, din astia as zice vreo 5 km extraurban,

hmm se pare ca totusi ar fi abia 35% extra si 65% urban

hai va rog ziceti-mi cum vi se comporta comp de bord cand mergeti pe gaz ???

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

salut tuturor

la distantza de aproape un an vad ca multa lume a decis sa isi instaleze gpl pe masina ...ma bucur foarte mult ca lumea in romania incepe sa se gandeasca si la economie cu preturile care sunt la benzina si sa se gandeasca si la ntura ..adica sa polueze mmai putin

eu sunt unu dintre primi care am instalat ...defapt sunt primul caare am instalat pe o astra H BRC la vernesti daca va uitazi pe fotografile cu cu instalar o sa vedeti un astra h 1.8 negru cu instalatia montata la eu ...

vreau sa va zpun sa eu traesc in italia si aici sunt foarte multi care folosesc GPL aproximativ 35-40 % din masini sunt alimentate cu GPL sau GAZ METAN LICHEFIAT ....acela care il avem in apartamente ...si cu care gatim ...

vreau sa va spun ca acel gaz metan este su mai avantajoc decat GPL .... dar din pacate la noi in tzara nu este omologat ...ptr ca cei de la companile metroliere nu mai pot vinde nimic dupa aceia .... ganditiva ca acoel gaz metan nu poate suferi scumpiri si ca nu cumprinde in pretz nici un fel de taxa si acciza ....in moldova ..bulgaria ...polonia se foloseste de foaarte mult timp ......anumiti constructori de masini au inceput sa construiasca din fabrica masini direct pe gaz metan ....

sper ca si la noi in tzara sa reusim sa omologam acest tip de combustibil si atunci o sa vedetzi ce mai mare economie care o puteti face

va dau aici cateva exemple de masini care vin direct din favrica cu instalati de gaz metan :

1.Grande Punto Natural Power

2.Fiat Panda Natural Power

3.Fiat Multipla Natural Power

4.Opel Zafira ecoM

5. Citroen C3 Bi Energy

6. Volkswagen Touran

7. Volkswagen Passat

8. Citroen C4

9. Mercedes Classe B

10. Fiat Doblò

si acum diferentza de preturi :

Benzina: € 1,574/litro

Gasolio: € 1.442/litro

GPL: € 0,765/litro

Metano: 0,868/kg (1 kg de gaz metan echivalent a 1,5 kg di benzina)

ACESTE PRETURI SUNT ACTUALIZATE ASTAZI 24.05.2011

SI ACUM SA VEDETI PTRETZURILE DE ACUM 2 ANI 05.05.2009

Benzina: € 1,194/litro

Gasolio: € 1.061/litro

GPL: € 0,540/litro

Metano: 0,867/kg

EU ZIC CA DIFERENTZA ESTE DESTUL DE MARE ....

eu va multumesc ptr atentia acordata si asi vrea sa fie si la noi in tzara cineva cu un cap limpede sa poata sa puna pe picioare acest fel de conbustibil

cea ce sigur se poate face cu bani europeni ....

cea ce am uitat sa va spun ca in frantza masinile se alimenteaza cu gaz metan direct in garajul personal cu ajutorul unu compresor care baga gazul direct in rezervor .!!!

daca vreti mai multe amanunte sa stiti ca va pot ajuta ....

va doresc o zi buna !!

Edited by neamtzu_ro

Buna , nu exista nici o metoda de a alimenta cu gaz metan in tara asta ? Am o Zafira ecoM , aici in tara nu se poate gasi compresoare de acel fel ca in Franta cum a-ti dat exemplu, din pacate m am interesat si mi-au zis ca nu pot folosi instalatia de gaz si sa trec cumva prin mici modificari la GPL ,, trebe mi au zis sa imi monteze totul din nou . E greu avand rezervorul de benzina doar 15 litri trebe sa alimentezi foarte des .

nu e exclusiv urban, as zice mixt, eu locuiesc la 14 km de biroul din centrul orasului, si zilnic ii fac dus intors cu masina, din astia as zice vreo 5 km extraurban,

hmm se pare ca totusi ar fi abia 35% extra si 65% urban

hai va rog ziceti-mi cum vi se comporta comp de bord cand mergeti pe gaz ???

SAL

SAL

AM UN ASTRA H SEDAN 1.6 115 CP CU GPL SECVENTIAL MILANO MONTAT DIN IULIE 2009AM FACUT CAM 32000KM PE GPL SI NU AM ABSOLUT NICI O PROBLEMA.MASINA MERGE EXCELENT

CONSUM EXTRAURBAN 8 SI URBAN MAXIM 12 LA UN REGIM DE MERS CAT DE CAT OMENESC.MAI ARE SI REPRIZE DE MERS MAI RAPID DAR NU IMI PLACE SA O BRUSCHEZ IN GENERAL.CAT DESPRE PROBLEME LEGATE DE SUPAPE SAU SEGMENTARE NICI VORBA

LA CRAIOVA MULTE ASTRE CARE SUNT PE TAXI SI AU F MULTI KM NU AU NICI O PROBLEMA LEGATA DE MOTOR

INSTALATIILE SECVENTIALE NU SUNT INSTALATII CARE SA LE MAI REGLEZI CA LA DACIE

TOTUL SE FACE CU CALCULATORU

Salutare.Am un opel astra h 1.6 twinport benzina/gaz de aproape 5 luni.

Constatari:

*motorul are un alt sunet cand merge pe gaz

*raportat la benzina sau diesel,consumul e super ok si asta doar din cauza pretului.

*se reduce putin puterea motorului;prima data am crezut ca e doar o impresie gresita dar abia dupa cateva depasiri am realizat ca intr-adevar motorul nu trage la fel de bine ca pe benzina.

*dupa mii de km, uleiul e la fel de curat ca in prima zi(am ramas foarte surprins)

*nu e nici un miros de gaz in masina dupa cum am auzit de la unele persoane

*BC-ul imi afiseaza corect consumul si pe gaz si pe benzina dar se incurca uneori cand ii cer Range-ul.

*ai gpl, nu ai roata de rezerva.(fireste ca am patit-o...o adevarata placere sa mergi noaptea pe autostrada ca melcul din cauza unei pene de cauciuc;cred ca toti ingerii si arhanghelii i-am coborat din ceruri :'> de nervi ce aveam)

*mai e varianta:ai gpl,ai roata de rezerva dar nu ai portbagaj si te alegi si cu un plus bun de greutate la masina.

*iarna am avut ceva probleme in sensul ca la ralanti se oprea motorul uneori(nu stiu din ce cauza).

Un service specializat in marca opel mi-a indicat sa folosesc functionarea pe gaz si pe benzina in aproape egala masura pentru a fi sigur ca nu se vor provoca daune motorului pe viitor.Astea fiind spuse, se cam reduce din economie.Eu chiar vreau sa vad cu ochii mei o masina a carui motor a fost distrus din cauza gpl-ului, deoarece is satul de povesti...

Concluzia mea,nici pro,nici contra gpl:

*banii investiti in instalatia gpl ii recuperezi garantat in timp scurt(mai ales daca folosesti masina zilnic)

*la drumuri lungi economisesti mult

*ar fi bine sa ai anvelope runflat ca sa scapi de belele.

*poti merge oriunde fara grija de a ramane fara combustibil.(ar fi culmea sa faci pana prostului cu doua rezervoare de combustibil :Tounge: )

*gazul se tot scumpeste si nu stiu cat de rentabil va fi mai incolo.

Edited by Tbi

mai nou,gazul s-a ieftinit,si benzina s-a scumpit. gpl era akm 2 luni 3,15 si akm gasesti cu 2,95

Am pus GPL pe ASTRA H pe la mijlocu lunii mai 2013 - motorul A16XER - Tomasetto stag 4 qbox toroidal 56 litri (48 litri efectiv) 2.700 lei.

Pana acum am parcurs aprox 4.000 km - merge excelent - consum extraurban 10%, urban 13%. Eu unul nu simt nicio diferenta de putere intre benzina si gaz.

Am montat o instalatie gpl landi renzo si nu-mi mai indica benzina

Am facut montajul la mavexim.mi-au spus ca ptr modelul meu de motor nu exista emulator.am astra h xer 115 cai.a mai patit cineva? Daca ati avut aceasi problema si ati rezolvat as vrea sa stiu si eu.va multumesc.astept pareri,sfaturi

..

Am montat si eu o instalatie landi renzo si de atunci indicatorul de benzina indica doar cand alimentez,iar dupa doua-trei zile scade acul la minim ca si cum nu ar mai fi benzina deloc.a mai patit cineva la fel? Si cum ati rezolvat? Multumesc.am motorul a16xer,115 cai.

Revin... am 50.000 km pe gpl, in total 67.000 km. Functioneaza excelent. 10% extra si 13% urban. Acelasi stag 4 qbox, doar revizii anuale si gpl de la lukoil. Daca gazul e prost, face figuri. Indicatorul de benzina e ok, arata bine, dar computerul de bord nu mai e de folos.

Salut am astra h caravan 1.4 am instalatie Tomaseto stag 300 isa 2 rezervor toroidal de 48l intra efectiv 37,5 l la fiecare 1000 km efectiv imi ramane 100 lei daca merg pe gpl instalatia a costat in 2015 2750lei am facut 48000 km fara probleme doar filtre schimbate anual si sprei de curatat instalatia si butelia. In concluzie sunt super multumit