• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
gabryel21

caraie cand bag in marsarier

14 posts in this topic

Salut! Sunt propietarul unui Opel Astra Essentia 1.6 benzina. am o problema!Imi caraie cand bag in marsarier cand bag rapid.Daca fac manevra usor imi merge bine. Este normal? Mai este cineva cu o astfel de masina si are aceeasi problema? Este un defect?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

salut! cat de rapid bagi in marsarier? poate nu apesi suficient pedala :Thinking: parerea mea :'>

Introduc normal,1 secunda. Daca dupa ce apas ambreajul nu astept macar 2 secunde caraie.Am fost cu ea la service si mi-a zis ca este ceva normal la motorizarile pe benzina, dar nu-mi vine sa cred

In primul rand treapta de marsarier nu este sincronizata, deci cat timp va exista o diferenta mai mare intre turatia arborelui primar si arborelui secundar cutia va caraii. In carte scrie ca daca opresti si vrei sa bagi in marsarrier trebuie sa astepti 3 secunde pana sa schimbi treapta ... timp in care turatiile celor doi arbori ajung la valori cat mai apropiate.

Daca nu vrei sa astepti 3 sec atunci poti sa faci dubla debraiere (calci ambreiaj, scoti la punctul mort, eliberezi ambreiaj, calci ambreiaj, schimbi treapta, eliberezi ambreiaj) si atunci nu mai are voie sa caraie.

Edited by Johnny83

parerea mea este ca nu e normal sa patesti asa!eu am avut probleme cu viteza 1 si acum e ok!depinde la ce service ai dus masina!eu la problema cu ambreiajul am primit masina inapoi dupa o zi si s-au jurat ca e ok masina si au reglat problema!dar dupa 2 zile...surpriza!asa k am mers la di-bas!iti recomand sa mergi la ei!bafta!

si la mine se mai intampla uneori treaba asta... asa-s facute :))

Salut! Sunt propietarul unui Opel Astra Essentia 1.6 benzina. am o problema!Imi caraie cand bag in marsarier cand bag rapid.Daca fac manevra usor imi merge bine. Este normal? Mai este cineva cu o astfel de masina si are aceeasi problema? Este un defect?

Nu este o problema. Asa lucreaza. Din pacate trebuie sa astepti 2-3secunde. Eu m-am obisnuit. Johnny83 are dreptate.

am si eu o mica problema sau cel putin asa cred:).cateodata cand schimb viteza din 1 in 2 am senzatia ca nu aluneca cum trebuie schimbatorul de viteza si imi e sa nu se frece pe acolo de ceva.e posibil sa mai trebuiasca ulei sau ceva de genul asta?aaa,sa nu uit am 8500 km cu ea

apasa pana jos ambreajul ! Sau zic altceva roaga un coleg sa poti incerca un alt opel J sau H sau G. Daca fac la fel nu e problema. Daca nu, e problema !

Kat,nu crezi că din 2011 și până acum a descoperit ce și cum?poate că nici nu mai are mașina! :pope:

P.S-scuzați de offtopic :Worried:

Edited by Adrian Frigo

da, alta-data ma uit si la data postului. Era printre ultimele - nici nu am crezut ca nu e recent !

Salutare la toti! 

Am cumparat un astra j cu motor pe benzina a16xer. Masina are 90.000 km reali, dar am o mica problema. Cand bag in marsarier si debraiez, masina se simte ca si cum ar merge in hopuri. Voi v-ati lovit de o problema asemanatoare? Daca debraiez complet, la un moment dat, nu se mai simte prb asta, iar aceasta prb se manifesta doar in marsarier.

Multumesc!

Edited by morpheusst

Trage frana de mana baga in masalier sau 1'a lasa masina la relanti si da drumul usor la ambreiaj. Daca da sa moara ambreiajul e ok. Daca nu ... trebuie schimbat sau cel putin pe cineva sa se uite la el. In timp ce faci manevra asculta vezi daca se aude ceva

Am incercat cu treapta a doua si pot spune ca motorul dadea sa moara chiar daca acceleram, banuiesc ca inca mai duce discul de ambreiaj. Sa fie ceva prb din cutia de viteze, ori o fi din ambreiaj? Daca ar fi fost din cutie, ma gandesc ca ar fi facut asa si cand debraiam complet. Poate o fi ceva din kitul de ambreiaj, dar inca mai merge...