• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
godfather90

Livrare Astra H

9 posts in this topic

Salut.

Sunt nou pe forum si imi cer scuze daca nu trebuia sa postez aici.

Pe 23 aprilie am dat comanda la G&P Iasi pentru un Opel Astra H (sau Classic III cum e acum). Am platit un avans de 948 euro (masina o achizitionez cu banii cash), am incheiat un contract, unde era stipulat ca termenul de livrare este de fix 2 luni. Adica pe 23-25 iunie ar trebui sa primesc masina.

La vreo o luna dupa comanda, am dat un telefon cu privinta la statusul masinii si mi s-a spus ca e in cod 25 - comanda pregatita pentru productie.

Ulterior, acum 2 saptamani am adus o parte din bani (30.000 RON / 7000 euro) si am cerut din nou detalii despre masina si mi s-a transmis ca e in cod 33 - am inteles ca e pe punctul de a iesi de pe linia de fabricatie sau ceva genul asta.

Cei care ati mai intampinat probleme cu dealerul sau ati dat comanda de Opel recent, puteti sa ma lamuriti? Stiti codurile astea de fabrica? Dealerul/dealerii din tara isi respecta termenul de livrare?

De abia astept sa imi vina masina, am facut o comanda preferentiala - cam cu tot ce trebuie pe ea!

Astept reply-urile voastre, daca mai vreti detalii vi le ofer si imi pare rau pentru post-ul un pic cam lung. :)

Edited by godfather90

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Dar de ce nu ii intrebi pe ei sa iti spuna ei ce inseamna ei codurile alea.Eu zic ca ii cel mai simplu.

Edited by chance

i-am intrebat si mi-au dat explicatiile care le-am precizat mai sus.

merci de promptitudine. :)

Atunci mai ai rabdare si tu un pic ca mai este pana in 25 iulie si daca 'este pe punctul de a iesi de pe linia de productie' eu zic ca o sa isi respecte contractul.Bafta asteptam pareri despre masina si bine ai venit pe astraclub.ro

Edited by chance

Merci de urari.

Am mai condus Astra H, dar benzina. Dar nu ma atrage. Mai detin o masina cu motor diesel si de acolo marea dragoste.

Opelul e un 1.7 CDTi 110CP, DPF, cu pachet electronic (clima, pilot automat, computer bord, radio CD30 MP3 cu 6 boxe+subwoofer), geamuri el. fata-spate, proiectoare ceata, ESP, airbag-uri cortina (pe langa cele standard), cheie pliabila, scut motor, roata rezerva normala, jante structurale pe 16", culoare Gri Technical.

Si am obtinut o reducere suplimentara de 5% pe langa tichetele REMAT + covorase Opel, pachet legislativ si prima revizie gratuita.

Ma mandresc cu ea. :D

am gresit in primul post - comanda in aprilie + 2 luni livrare = luna iunie, nu iulie cum am scris initial. scuze. :)

Salutare

cu privire la promtitudinea lor lasa de dorit eu am comandat un astra h la fel preferential comanda a fost data pe 22 iulie la radacinii motors Bvd timisoara bucuresti si dupa 3 saptamani mi s-a spus k abia imi intra in fabricatie asa ca nu am avut ce sa spun pt k in contract se stipuleaza un termen de livrare de aproximativ 3 luni asha bafta kilometrii multi cu masina fara probleme si bun venit pe club astra

O zi buna

Legat de G%P Iasi, e plin de "habarnisti" si de neica nimeni care arunca termene la plesneala, doar ca sa scape pe moment de clientul nemultumit. Problema pleaca de la head-manager, care are un plictis fenomenal si o nesimtire pe masura. Ca atare, angajatii nu au nici un pic de bun-simt si o durere'n cot (a se citi pe romaneste: c**). Daca nu faci scandal si nu-i bagi putin in carti la ANPC, nu misca un deget sa-si faca treaba. Daca le-ar da degeaba, as mai intelege, dar atat timp cat platim, nu inteleg atitudinea in sine. Iar termenul de livrare din contract e de 80 zile calendaristice. Daca inca nu ai masina, e grav. Daca au respectat cele 80 de zile, asta e, nu poti face nimic. Doar daca stii la ce se preteaza si negociezi din prima faza, termenul de livrare. De regula arunca pastile de genul " masina vine in maxim 2 luni, poate chiar mai repede", iar in contract ti se trece maximul de 80 zile. Si inca o magarie practicata de astia: au tupeul sa ceara 110 euro pentru numerele rosii si procesarea actelor, respectiv cartea de identitate (CIV) si mai stiu eu ce tampenii, in conditiile in care la RAR nu te costa nimic folia de securizare de pe CIV, numerele rosii sunt 50 lei, iar restul de taxe care trebuie platite la primarie, CEC si rutiera, exceptand taxa de poluare, nu se apropie nici pe departe de 110 euro. Dar probabil ca sunt si unii care pun botu' la teapa asta. In concluzie, la G%P Iasi, indicativul OKS (ochii cat sarmaua), pentru ca sunt tepari.

Edited by Azzarro

Salut.

Masina mi-a venit pe 6 august. Data normala de livrare era de 19 iulie, conform contractului. Ce am observat pe hartiile gasite in masina de la nemti, masina a iesit de pe poarta fabricii pe 4 iulie. De ce a ajuns asa tarziu in RO? Singura explicatie pe care mi-a dat-o un prieten, e ca importatorul asteapta sa se mai adune masini pt transport; nu le convine sa trimita un TIR cu 2 masini. Mi se pare destul de plauzibil motivul si cred ca masina mea a stat cateva zile prin parcare.

Ce pot sa spun despre masina: e formidabila, merge excelent, consumul si performantele ma uimesc de la o zi la alta!

am deja 2500 km cu ea intr-o luna! :)

Referitor la ce mi-ai spus Azzarro cu cei 110 euro, mi-au fost si mie ceruti si am fost de acord bineinteles ca sa scap de un stres.

Insa, lucrurile s-au schimbat radical o data cu modificarea TVA-ului. Eu am achitat masina integral inainte de 1 iulie si nu aveau cum sa elibereze factura si chitanta, cum ca s-a livrat masina. Si pana la livrare nu am stiut daca voi plati diferenta de 5% pt TVA (2650 RON).

Am platit-o dar cu urmatoarea negociere (un asa zis suport si din partea dealer-ului): scutirea platii actelor (cei 110 euro) si la alegere, alarma sau senzori de parcare cu montaj inclus. Am ales alarma, cu mentiunea ca alarma va fi comandata de pe cheia masinii.

Saptamana trecuta am trecut pe la G&P si i-am intrebat de alarma. A venit, sa imi fac o programare, dar surpriza cand am intrebat despre functionarea ei, mi s-a spus ca e cu telecomanda separata !

Nu prea imi doresc alarma cu telecomanda separata! Culmea idioteniei e ca tipul de la receptie service mi-a spus ca vor merge ambele telecomenzi (cheia cu inchiderea centralizata si telecomanda doar cu alarma).

Ma gandesc sa ii amenint cu ANPC si ca imi voi face reviizile la alt service autorizat, cu toate ca am prima revizie gratuita. :D

Imi cer scuze pt povestea cam lunga.

Astept reply-urile voastre cu eventuale lamuriri. :)

Multumesc.

salutare

faza cu livrarea masinii sta in felu urmator 1 la mana intradevar se asteapta sa se umple o platforma de masini catre un anumit dealer 2 la mana dureaza formalitatile foarte mult drum,receptii,transferuri catre din etc si multe altele si faza cu alarma nus ce sa iti zik nomrla din kte shtiu eu cei de la opel pun alarme viper pe cheia masinii nicidecum cu telecomanda separata mare grija la alarmna sa nu iti puna vreo ieftinatura incearca sa discuti ca de la om la om cu dealerul dak nu merge anpc si se potoleste

seara buna