• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
claurusu

AUX IN LINE IN CD30MP3

118 posts in this topic

Am incercat si eu cu un prieten pe un cd30mp3 Blaupunkt si a mers perfect pt aprox 30 de sec . Nu imi dau seama daca a fost o chestie de timp , sau ca am apasat butoanele bass treble . Are cineva idee de ce merge bine intai si dupa distorsionat cu pocnituri si incet ?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Am incercat si eu cu un prieten pe un cd30mp3 Blaupunkt si a mers perfect pt aprox 30 de sec . Nu imi dau seama daca a fost o chestie de timp , sau ca am apasat butoanele bass treble . Are cineva idee de ce merge bine intai si dupa distorsionat cu pocnituri si incet ?

Este posibil sa fi încălzit prea mult procesorul si să-l fi stricat... Poate ai stat cu pistolul prea mult pe procesor si sa se fi stricat!

Nu stiu ce sa zic , acum am dezlipit tot , am refacut numai o punte , cea dintre pinul 1 si 3 . a iesit ceva fum la inceput , dar acum a merge totul ca inainte sa fac modificarea .Tot ma refer la cd si radio , am abandonat temporar idea cu Aux .

Edited by Alex Fl

Salut!

cum se fac tăieturile? cu un 'fir' între pct. indicate?

îmi ex. cineva ?

... cablul cu jack are 3 'fire'... negru, roșu și alb ... care e pt.R. repectiv L. și Ground

... sunt ignorant in 'ale electronicii' :)

Mulțumesc ...

Felicitari mie :clapping5jp:. Am reusit sa-mi lobotomizez aparatul incercand sa-i pun mufa aux in! Cred ca am prajit integratul principal dupa cateva tentative de lipire si am reusit sa dezlipesc si vreo 2 condensatori SMD. Acum desi gaseste posturi de radio, nu se aude nimic iar CD-uri nu mai vrea sa accepte. Mai incerc sa-l repar zilele astea, desi cred ca procesorul e dus si n-am nicio sansa.

Intrebarea mea e cam asa: Ce ar merita mai mult sa fac in situatia asta? Variantele fiind:

1) Caut pe la dezmembrari un alt CD-30 MP3 identic. Problema ar fi ca, cel putin la cel care a venit pe masina mea, se aude destul de prost, egalizarea e praf iar orice CD bag, il zgarie de la prima folosire. Mi-era si frica sa bag CD-uri originale. Daca si altele sunt la fel de proaste calitativ, mai bine iau unul aftermarket.

2) Iau ceva aftermarket cu 2DIN (ma gandeam la un Pioneer sau JVC). Dezavantajele: Pierd functionalitatea calculatorului de bord, posibilitatea de a regla ceasul din display etc; Va trebui sa scot ecranul aftermarketului de fiecare  data pentru ca nu am garaj si in zona se practica ciordeala la nivel olimpic; Trebuie sa macelaresc firele sa le pun mufa 2DIN standard, pierzand harness-ul original, astfel nemaiputand folosi, la nevoie, nici macar CD-30-ul stricat care, cel putin, inca poate controla computerul de bord.

3) Las CD-30-ul zombie in consola si trag fire direct de la difuzoare la un mp3 player / telefon vechi / radio pe baterii in torpedo. Improvizatie stupida dar ieftina.

EDIT: o a 4-a varianta) Am gasit la maica-mea un casetofon vechi de masina. Il montez ala si o ard anii '90 cu casete cu Valahia si BUG Mafia.

Multumesc in avans pentru sugestii.

Edited by danesandragos

Pioneer are vreo 2 aparate 2din care iti vad si computerul de bord ... preturile sunt pe masura si au si fata detasabila chiar daca il fura prostul o face degeaba

4 hours ago, B64ZTV said:

Pioneer are vreo 2 aparate 2din care iti vad si computerul de bord ... preturile sunt pe masura si au si fata detasabila chiar daca il fura prostul o face degeaba

Da, asta am observat, dar acelea au o gramada de functionalitati pe  care nu le folosesc si oricum n-as da atatia bani pe un radio de masina. Si exact despre detasarea ecranului la aftermarketuri vorbeam. N-am chef sa il scot de fiecare data... Pana una-alta, am gasit o solutie provizorie :D

VIDEO0145.mp4_snapshot_00.18_[2016.12.16_20.04.04].jpg

Nu se detaseaza ecranul se detaseaza doar partea cu butoane ... exact ca la fata unui mp3 obisnuit. Dar da preturile sunt foarte mari... si eu urmeaza sa schimb vechiul pioneer si nu pt ca nu se aude excelent doar pt faptul ca bluetooth numai functioneaza si nu am unde sa il repar

Ok, am alt set de intrebari:

1) Daca cumpar un CD-30 MP3 pentru Corsa, ca acesta https://www.olx.ro/oferta/player-cd30-mp3-cu-aux-in-si-cablu-aux-cu-jack-3-5-opel-corsa-d-ID6GE0O.html#71c0e14534

care, aparent, are intrare AUX, va fi compatibil? Pana acum aveam modelul asta https://www.olx.ro/oferta/vand-cd-30-mp3-cu-mid-pentru-opel-astra-h-zafira-b-corsa-d-ID3OJbU.html#68c62c678d

2) Daca iau un CD-30 MP3, indiferent de model, va trebui decodat sa functioneze pe masina mea? Cam la ce pret ajunge o decodare?

On 12/16/2016 at 3:39 PM, B64ZTV said:

Salut, care sunt modelele respective caut de ceva vreem o astfel de solutie dar nu am gasit. Nici pe site ul lor nu vad sa scrie ca ar avea o asemenea functie.

Ms

Posted (edited)

On 6/3/2015 at 0:55 PM, al3x_xct said:

Salut,

Pana la urma, aceasta modificare se poate face si pe CD30 MP3 - Delphi Grunding?

Salut,

Ai reusit sa aflii daca se poate realiza modificarea si pe Delphi ? sau ai facut modificarea ?

Edited by daxy2001ro

Posted (edited)

Salut, nu stiu daca mai este activ topicul dar vin si eu cu urmatoarele intrebari:

1.pentru Delphi Grundig a reusit cineva sa faca auxiliar sau sa gaseasca vreo schema?

2. Rsa l si rsa r pentru ce sunt ca nu am gasit nimic pe nicaieri explicat. 

Multumesc anticipat

Link cu poza https://imageshack.com/i/pnYM8j3zj

Edited by nbratu