• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
MihaiCD

Opel Astra Next Generation vs Fiat Bravo

14 posts in this topic

Hello,

De curand am comandat de la Autoglobus Timisoara un Opel Astra 1.6 115CP, care m-a dus, cu tot cu optionale si discountul oferit, la 15.000 eur.

Uitandu-ma acum la oferta imi dau seama ca, la aceiasi bani, imi puteam lua un Fiat Bravo Sport, 1.4 si 150 CP, aceleasi dotari in pret.

Am facut o alegere proasta oare? La nivel de sportivitate e clar ca Fiat-ul depaseste Astra, dar la ceilalti parametri cum sta?

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Astra J ? superba ....de departe cea mai buna alegere pe care ai putut sa o faci din cele doua ...am prieteni la reprezentata Fiat care mi-au indicat sa nu cumpar vreodata ceva de la ei..

Parerea mea este k nu ar trebui sa regreti niciodata alegerea facuta !

In primul rand ... sa nu mai compari niciodata o masina nemtreasca cu una italiana .... da a fost o vreme cand oamenii isi luau masini gen fiat/alfa romeo pt ca aratau intr-un mare fel pentru vremea lor dar in ziua de azi toate masinile arata lafel pt ca toti s-au inspirat de peste tot ca sa zic asa ... Ideea de baza este ca: Desi ai cu 35 cp mai putin fiatul nu o sa egaleze prea curand (asta k sa nu zic niciodata) opelul la capitolul calitate.

Si ca sa fi deplin multumit (sper sa nu vb prostii pt ca nu stiu daca exista deja pt astra j) cauta sa i faci o resoftare la EDS prin care sigur vei castiga cativa cai in plus daca asta este singura chestie care te deranjeaza .

Desi as putea fi catalogat subiectiv datorita masinii din semnatura...o sa incerc sa raman obiectiv.

Am cateva argumente si pro si contra:

- multitudinea de topicuri cu probleme la opel si la fiat. Ambele marci sufera la "imagine" din acest punct de vedere. Un alt exemplu ar fi faptul ca desi este "best in class" golf-ul are poate mult mai multe probleme tratate pe forumurile VAG. Alt exemplu este honda. Intra pe forumurile lor si ai sa vezi ca "suprematia honda din punctul de vedere al fiabilitatii" e de mult apusa. Un recall ar putea fi la ambreajul civic 5D, dar importatorul nici nu vrea sa auda. Sunt mult prea multi care se plang si incearca sa faca ceva in privinta asta.

- acum ceva vreme se vehicula ca opel ar putea fi cumparat de Fiat. Cu toate astea Opel pare ca si-a revenit.

- marea majoritate a motoarelor opel sunt fiat

- fiecare reprezentanta cu problemele ei (tot romani lucreaza in ele) si lista poate continua.

Una peste alta MihaiCD a ridicat o problema faina: raport calitate/pret, sau ce primesc pentru acesti bani.

Eu spun ca a ales fain...

Opel Astra J - anost la exterior, superb in interior, motorul 1.6 este aspirat (adica un motor normal pt un om normal, fara asteptari prea mari)

Fiat Bravo - Foarte frumos la exterior, super reusit in interior, functie servo CITY isi merita toti banii, motorul 1.4 este turbo, ofera ceva palpitatii, plus ca la motorul asta vine cu pachet sport la exterior si interior.

Am avut placerea sa merg cu ambele, deci vorbesc din proprie experienta.

PS: De cativa ani, Fiat- urile sunt facute cu piese Opel si vice-versa ;)

deci daca inteleg eu bine, la Astra J punem un motor de 1.6 aspirat... ca doar suntem oameni normali,

iar la fiat trebuie sa punem un motor turbo ca altfel comparam 2 lucruri identice.

bine gandit :Shame On You:

Eu sint de parere ca nu performantele primeaza, ci fiabilitatea...dar e parerea mea.

P.S.

Parerea nemtilor in ceeace priveste Fiatul (daca nu stiati :D ) este urmatoarea:

FIAT=Fehler In Allen Teilen

Esti tu asa de sigur ca Opelul e mai fiabil?

Ne uitam pe topicurile cu probleme la Opel?

De obicei cea mai buna masina este cea pe care o ai :P .

Cind am facut afirmatia de mai sus, am cam facut media parerilor auzite despre ambele masini si rezultatul l-ai vazut in postarea de mai sus.

Nu incerca sa-mi schimbi parerea, ca nu o sa reusesti.

:hi:

Nu! Doamne fereste!

Era poate mai bine sa pun la semnatura alta masina si poate altfel era raspunsul tau...

De obicei cea mai buna masina este cea pe care o ai :P .

...

:hi:

Am vazut ce masina ai...sa-ti traiasca si multi km fara incidente!!!

Raspunsul meu era acelasi, indiferent cu ce marca "votezi".

Ne uitam pe topicurile cu probleme la Opel?

ne uitam doar daca le ignoram complet pe cele cu probleme la Fiat :Talking Ear Off:

Din propie experienta, cu masini ma ocup de felul meu, am avut un fiat stilo care e cam tot aia cu Bravo. La putere sta mai bine Bravo decat astra da. Dar Opel este superior fiat-ului. Gandestete numa la piese, deoarece pe fiat pica mai repede, costurile sunt mai mari, intretinerea mai mare, consumul era mai mare la fiat-ul pe care vreai tu sa-l achizitionezi in comparatie cu astra si pot spune ca si la sigurantza are ceva avans opelul. Eu spun ca ai facut o alegere buna !!! Te salut !