• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
boggy

tetiera fata

9 posts in this topic

salut,

imi poate spune cineva daca tetiera fata (tetiera activa, fiind) (evident la astra j) se poate scoate din scaun??????

am citit cartea tehnica , dar descrie doar modul de reglare pe intaltime a acestora, respectiv modul de scoatere a tetierelor din spate.

si daca tot sunt la acest subiect, dar canapeaua (pe care stai cu sejutul )canapeaua, cum se scoate? am observat ca are 2 inele in fata si alte doua in spate.

multumesc.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Am si eu aceeasi problema, am vrut sa scot tetiera dreapta fata ca sa las spatarul in jos ca sa transport niste tuburi lungi, dar nu s-a putut. Am fost si la dealer, si dupa ce-au tras si ei de ele mi-au dat verdictul fatal: nu se pot scoate! Ca sunt active, ca ptr. securitate, bla,bla, ca sunt prinse in interior, etc. Doar cele de spate se scot, au un mic buton. Totusi poate stie cineva cum s-ar putea debloca cele din fata, fara a strica sistemul, sau cum se demonteaza dinauntru, ca doar n-au crescut acolo... Cred ca spatarul ala de scaun e-o mica uzina inauntru.

Si cum scoti scaunul fata? Vad doar 2 suruburi negre cu cap imbus pe sina in spate, dar in fata n-are. Banuiesc ca scoti suruburile din spate si tregi de sina cu totul inspre spate sa iasa sina dintr-un ghidaj de fixare dinspre fata, dar n-am incercat. Culisarea scaunelor la maxim in fata e

prea mica si nu permite sa reglezi spatarul la orizontala. Vad ca masina asta sta cam prost la versatilitatea scaunelor, daca vrei sa cari ceva mai lung, mai buna-i Dacia Break. :Just Kidding:

Eu zic ca masina nu a fost facuta pentru carat :)

Tetierele active n-au nici-o treaba cu scaunele, ele doar sar din carcasa aia de plastic sa nu iti rupi gatul. Deci normal ar trebui sa mearga sa le scoti. Sistemul activ nu are nici-o treaba cu scaunul. Cred ca ti-au zis asa sa scape de tine si sa nu se faca de tot de ras. O sa incerc si eu sa vad care e treaba si o sa iti dau verdictul :D

Eu zic ca masina nu a fost facuta pentru carat :)

Tetierele active n-au nici-o treaba cu scaunele, ele doar sar din carcasa aia de plastic sa nu iti rupi gatul. Deci normal ar trebui sa mearga sa le scoti. Sistemul activ nu are nici-o treaba cu scaunul. Cred ca ti-au zis asa sa scape de tine si sa nu se faca de tot de ras. O sa incerc si eu sa vad care e treaba si o sa iti dau verdictul :D

Salut,

Mi-am luat huse ca sa protejez scaunele de praf murdarie etc si cand sa le montez pe scaun fata m am lovit de aceeasi problema cum sa scot tetierele fata. Cartea masinii nu spune decat de reglarea pe inaltime Am fost la reprezentanta din zona si raspunsul a fost ...nu se pot scoate, deci ma apuc de croitorie :D

Bafta

am gasit acest thread si am zis sa nu mai deshid si eu unul..sper ca pot posta aici chiar daca nu este chiar acelasi subiect.

aveti idee cat m'ar costa o tetiera fata originala? am astra j enjoy si nu este dotata cu tetiera

cum sa nu fie dotata cu tetiera? si essentia vine cu tetiera.. e imposibil sa nu aiba tetiera.. ai o poza sa vedem si noi cum arata fara tetiera

greseala mea scuze.oboseala isi spune cuvantul eram cu gandul la cotiera eu.o sa postez unde trebuie

L.E:am o problema mereu cand vine vorba de cotiera zic tetiera..am si dat search pentru acest subiect. ma simt penibil :unsure:

Edited by silviu.

cotiera gasesti si la reprezentanta aftermarket.. dar nu o sa se vada la fel ca la cea originala..

tetiera se scoate dar cu tot cu brate. nasol este ca are pe unul din brate un fel de cablu sau sufa metaica acoperita cu plastic care nu stiu de unde se desprinde.

tetiera cu tot cu brate are niste cleme in scaun si sunt exact sub acele inele de plastic. se apasa cu ceva pe clemele acelea si se scoate tetiera.

eu am din fabrica un umeras metallic bagat prin bratele tetierei pe care nu il pot scoate :(