• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Para81

O parere deste Generali

7 posts in this topic

Salut, am si eu un opel gtc 2007 care este asigurat pe 43000ron. Problema este ca nu stiu daca voi primi dauna totala:

1- casco am la generali

2- accidentul nu a fost din vina mea, am asigurarea aluia care a fost vinovat

3- am deschis dosar la generali pt a decurge mai repede lucrurile, casco sa ia bani de la asigurare

4- devizul de plata nu stiu inca cat este

5- pisele sunt urmatoarele care trebuiesc la masina:

# -galerie evacuare-prindere rupta-necesita inlocuire; nu, rep

# -compresor AC-spart-necesita inlocuire; ok, cu recuperare

# -conducta gemeni AC-sparta-necesita inlocuire; ok

# -electrovalva distributie variabila-sparta-necesita inlocuire;ok, cu recuperare

# -electroventilator racire+caracsa-sparte-necesita inlocuire; ok

# -electroventilator racire mootr+supoti superiori+tampoane-sparte-necesita inlocuire; foto clar

# -furtun racire de la termostat la radiator-spart-necesita inlocuire; ok

# -vas spalator parbriz+pompa+furtun-fisurate-necesita inlocuire; ok

# -centuri pretensionare-sarite-necesita inlocuire; ok

# -radiator apa-spart-necesita inlocuire; ok

# -cap lonjeron stg+dreapta-defromati-necesita inlocuire; ok

# -lonjeron stg fata-deformat-necesita inlocuire; foto clar

# -ochelar far stg+dreapta+traversa superioara radiator-defromati-necsita inlocuire;ok

# -armatura bara fata-defromata-necesita inlocuire; ok

# -proiector stg+dreapta-sparte-necesita inlocuire; ok

# -grila proiector stg+dreapta-lipsa+deformata-necesita inlocuire; ok

# -aripa dreapta fata-defromata+cutatat-necesita inlocuire; foto clar

# -balamale capota motor-defromtate-necesita inlocuire; ok

# -absorbant soc stg+dreapta bara fata-lipsa-neecita inlocuire. ok

6- tin sa mentionez ca au sarit ambele airbag-uri (am inteles ca costa foarte mult, trebuie schimbat si bordul etc.)

7- daca suma reparatiei este aproape de valoarea masini atunci este dauna totala? sau trebuie s-o depaseasca.

8- cine a avut daface cu generali pe aceasta tema? sa-mi spuneti si mie cum naiba se decurg lucrurile ca am auzit tot felu de zvonuri (cum ca mi-ar da o suma de bani si masina sau suma de bani integrala si cand vinde ei epava primesc si retul etc.)

Astept raspunsurile voastre.

Multumesc.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

7.Din cate am auzit si eu, daca suma reparatiei depaseste 90% din valoarea masinii e dauna totala, dar mai au fost cazuri care au primit dauna totala si cand reparatia depasea 75%. Dar asta e doar din auzite.

Mai trebuie inlocuit si calculatorul airbag-urilor, mai costa si ala o caruta de bani.

Din ce vad eu in lista cred ca e dauna totala. Modalitatea de achitare a daunei trebuie sa fie specificata in contract.

Am cautat in contract si nu scrie decat suma pe cat este asigurata. Casco "complet" in rest numai legi :(

Edited by Para81

Contractul trebuie sa aiba niste cluze cu privire la dauna totala si ce se intampla in cazul unei daune totale, daca ai fransiza sau nu, ce suma primesti etc. acum din ce stiu eu asiguratorii nu prea vor sa plateasca daunele totale si chiar daca reparatia se apropie de valoarea asigurata a masinii vor spune ca se repara, ca ei stabilesc daca e sau nu dauna totala, cel mai bine ar fi sa gasesti o relatie la ei care sa te ajute cu dosarul de dauna ca altfel risti sa te plimbe foarte mult pana iti vei lua banii stiu persoane care au stat mai bine de un an pana le-au rezolvat dosarele sau in alte cazuri au refuzat sa plateasca, deci ai mare grija cu ei, ca pe cat de usor iti iau banii pe atat de greu ti dau.

Devizul de plata este de 4800 ron si masina este asigurata pe 43000 ron. Deci dauna totala dar nu stiu daca sunt despagubit total sau partial si epava :(. Am inteles de al anumite persoana ca 90% + epava sau 100% si epala la ei...etc. Stie cineva cum este la generali?