Sign in to follow this  
Followers 0
AstraG BDY

Problema astra G 1.7 DTi

6 posts in this topic

Salutare baieti!Azi am fost cu masina mea ASTRA g 1.7 dti cod motor (y 1.7 dt)in service ptr ca mi-a aparut masina cu cheita in bord !!!am pus testeru pe ea si la erori mi-a dat urmatoarele coduri:p0100(maf) mass air present flow or volume air flow sensor circuit malfunction

P0380 Glow Plug heater circuit not present a circuit malfunction

p1125 Critical sistem not malfunction

p0400 Exhaust Gas not recirculation-present flow malfuncion

Este ceva grav?Tin sa precizez ca martorul masina cu cheitza mi se aprinde doar cand motorul este rece iar dupa ce se incalzeste se stinge iar masina parca numai trage ca inainte.In afara de astea ar mai fi o problema am depistat niste scursuri (pare a fi antigel am dat cu degetu si am pus pe limba pare a fi dulce)pe baia de ulei ce sa fie oare !!!!Va multumesc frumos astept raspunsurile voastre!!!!masina are 167mii!!!

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Pai nu inteleg :Raised Eyebrow: ...ai pus masina pe tester si cei care au facut diagnoza nu stiu sa-ti citeasca erorile? In mod mormal cel care iti face diagnoza iti spune ce are masina.

Edited by tudor_mtp

Trebuie schimbat debitmetrul de aer si curatat EGR-ul

.

si una sau mai multe bujii arse. pt a verifica care e arsa tb sa scoti fisa bujiei, si sa vii cu un fir conectat la borna "+" a bateriei si sa atingi usor capatul de sus a bujiei(ai grija sa nu atingi cu firul la masa). daca face scantei e buna, daca nu - nu. pt a o demonta iti tb o tubulala de 12 lunga(interiorul). ca o recomandare personala ar fi ca daca ai mai mult de o bujie arsa sa le inlocuiesti pe toate.

bujiile le-am verificat si fac toate scantei nu poate sa fie releul de bujii?de curatat egr cum se face se poate face aksa sau la service?mersi mult

la TUTORIALE CUM SA ,iti explica cum sa faci este simplu daca ai un pic de habar de mecanica.