• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
emrsn

Izolare praguri si aripi pentru iarna

13 posts in this topic

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre un service/tinichigerie in Cluj unde as putea sa imi izolez pragurile si aripile pentru iarna? Am intrebat in cateva locuri dar nu se ocupa cu asa ceva (ciudat devreme ce fac lucrari de tinichigerie).

O alta varianta ar fi sa o izolez eu dar toate rampele pe care le stiam s-au desfiintat. Stie cine unde as putea gasi una "la liber"?

Merci de ajutor.

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

si cum vrei sa le izolezi?..explica-te...

chiar sunt si eu curios cu ce vrei sa le izolezi, :laugh: cu banda izolatoare :D

acum serios vorbind cred ca ai vrut sa spui antifonare si de facut poti sa o faci si tu si nu neaparat pe rampa, faci rost de niste capre mari pe care sa pui masina, dar te duci inainte la spalatorie si ii pui pe baieti sa spele cu jetul cat se poate de bine pe sub masina, pasaje roti, etc mai cureti si tu unde vezi ca mai e mizerie si apoi faci rost de niste pensule, antifon si treci la treaba. :beerchug:

si cum vrei sa le izolezi?..explica-te...

chiar sunt si eu curios cu ce vrei sa le izolezi, :laugh: cu banda izolatoare :D

acum serios vorbind cred ca ai vrut sa spui antifonare si de facut poti sa o faci si tu si nu neaparat pe rampa, faci rost de niste capre mari pe care sa pui masina, dar te duci inainte la spalatorie si ii pui pe baieti sa spele cu jetul cat se poate de bine pe sub masina, pasaje roti, etc mai cureti si tu unde vezi ca mai e mizerie si apoi faci rost de niste pensule, antifon si treci la treaba. :beerchug:

Termenul corect este "TECTILIZARE" (a nu se confunda cu antifonarea)

Tectilul sau "uleiul de tectil" (tectyl) este un produs petrolier, de consistenta vaselinei topite. Se aplica cu un aparat special de pulverizare care incalzeste substanta facand-o mai fluida, cand se raceste devine ca si consistenta ca parafina.

Foarte interesant !! Daca gasesti pe cineva care face treaba asta sa ne anunti si pe noi. Operatia asta prelungeste mult viata caroseriei !

Edited by PZS

Cu cativa ani in urma erau multe service-uri care faceau tectilizari, acum majoritatea producatorilor auto galvanizeaza caroseriile, drept urmare nu mai e nevoie de protectii suplimentare. Intr-adevar pentru masinile ceva mai vechi e foarte bun un astfel de tratament.(sau pentru gama Dacia care are caroseriile partial galvanizate)

Edited by alexx1402

sa intelegem atunci ca BMW X5 si aceal A4 din filmulet nu au caroseriile galvanizate ?

Eu spun ca e benefic pentru orice masina, chiar si Astra G galvanizata-unde e tabla subtire (gen pasaje spate- incep sa apara pete de rugina).

Ce am facut eu, am reparat pasajele spate-curatate cu smirghel, 2 straturi spray zinc, 2 straturi vopsea, dupa care o protectie de ulei data cu un spray pentru gemauri in care am turnat ulei nou si motorina ca sa il fac mai fluid...

Se pastreaza mult mai bine caroseria asa

Edited by George.V

Daca as sta in Norvegia (acolo e facut clipul), cu siguranta mi-as face si eu asa ceva la masina, indiferent de marca.

Ba sunt galvanizate, cu siguranta. Masinile din clipul respectiv sunt mai mult pentru reclama dar au si legatura cu clima Norvegiei... La noi daca ai o masina de genul... si vrei s-o pastrezi pana devine piesa de muzeu, poti s-o faci dar pentru durata medie de viata a unei masini cu caroserie galvanizata, nu merita deranjul (12 ani au garantie la caroserie) . Oricum... eu vroiam sa subliniez motivul pentru care nu se mai incurca nimeni cu tectilizari.

Edited by bizu19
quote la postul precedent.

eu cred ca e impropriu spus tectylizare, Tectyl fiind o marca inregistrata a firmei Valvoline, sub aceasta denumire firma producand vopsele si produse anticorozive, deci mai corect ar fi sa-i spunem intregului procedeu - tratament anticoroziv caroserie sau ceva de genul asta. Oricum dupa cum ati vazut cei care ati urmarit filmuletul, sau folosit 2 substante prima de culoare maro fiind un fel de ceara anticoroziva ( exista multi producatori de asa ceva ) care a fost data prin cavitati si in zonele unde caroseria nu avea decat grundul ala din fabrica, iar a doua substanta de culoare neagra e tot un fel de antifon ( insonorizant), oricum daca ati vazut atent filmuletul ati observat ca nu prea au izolat baietii nimic pe dedesubt nici arcurile, nici amortizoarele, au dat in dusmanie peste ele, singurul lucru bun a fost ca macar au spalat bine caroseria, deci si pe la altii se mai fac lucruri de mantuiala nu doar noi :D , oricum una peste alta nu strica sa faci asa ceva la masina chiar daca e mai noua si are tabla de calitate, eu unul am dat la mai multe masini si cu ceara de cavitati si cu insonorizant si daca faci toata operatia asa cum trebuie nu vei mai avea probleme cu rugina. :beerchug:

Edited by wheelman2009

TECTÍL, tectiluri, s.n. (Auto) Gudron negru folosit pentru antifonarea și protecția anticorozivă a caroseriilor.

TECTILIZÁ, tectilizez, vb. I tranz. (Auto) A aplica tectil pe suprafeţele interioare şi pe cele mascate ale elementelor de caroserie. – Din tectil + suf. -iza.

Edited by bizu19
quote la postul precedent.

cred ca ai vazut ca sau folosit 2 substante diferite, deci nu au folosit doar gudron ( tectil ) deci raman la parerea mea si consider ca tot tratament anticoroziv al caroseriei ar fi mai potrivit sa fie numit intregul procedeu :beerchug: .

daca voi imi aratati service in romania unde imi demonteaza toate "minunile" de pe masina si mi le si pun inapoi si nu le pierd pe drum eu il mananc. la noi si cele mai pretentioase reprezentante fac traba de mantuiala, lasa plasticele in aer ca merge si asa. poti tu sa stai langa ei sa ii atingi cu diverse atentii, sigur daca demonteaza ceva pus inapoi o sa vina stramb (dus la opel sa dea jos protectia de sub stergatoare sa inlocuiasca clapeta de recirculare, si am luat masina cu plasticul ne prins in cleme - l-am impins eu cand am vazut masina si se vedea din avion ca e ceva ciudat - sa nu explodezi de nervi ?!?).

as face si eu o operatie de genu dar numai in conditiile de profesionalism existent pe afara pe bani seriosi - sau poate sa ma inarmez singur cu rabdare, scule, diverse consumabile de schimb (cleme, prinderi, suruburi de plastic, etc) si sa fac asta singur.

ar fi frumos sa dam cu asta pe masini, mai ales iarna cand arunca astia cu te miri ce pe strazi. dar as da poate numai cu ce se poate aplica fara a dezmembra ceva - fie ea si o ceara de mantuiala care tine macar 1-2 luni.

Salut,

Ma poate ajuta cineva cu informatii despre un service/tinichigerie in Cluj unde as putea sa imi izolez pragurile si aripile pentru iarna? Am intrebat in cateva locuri dar nu se ocupa cu asa ceva (ciudat devreme ce fac lucrari de tinichigerie).

O alta varianta ar fi sa o izolez eu dar toate rampele pe care le stiam s-au desfiintat. Stie cine unde as putea gasi una "la liber"?

Merci de ajutor.

Pentru cei care sunt interesati de o astfel de operatie se poate face la Norberti Service, Marasti, Str. Calan nr.9. Sper ca nu se considera reclama dar nu am alta legatura cu ei decat cea de client si in aceasta calitate ii recomand cu placere.

Pana la urma acolo mi-am antifonat (izolat pentru astia ca mine cu mai putina scoala) pragurile si aripile pentru ca mi-au inspirat incredere de la inceput. Patronul este o persoana serioasa si am fost foarte multumit de lucrare.

Operatii efectuate:

- izolare/antifonare exterior praguri cu insonorizant. In interior se pare ca ar trebui izolate in momentul montarii pentru ca dupa e un pic mai greu. In consecinta am renuntat la aceasta operatie pentru ca mi se parea oarecum tardiva.

- izolare/antifonare exterior aripi (oala rotii) spate cu insonorizant

- izolare/antifonare aripi spate, prin portbagaj, cu o ceva asemanator cerii

Toata treaba asta m-a costat 250 lei si am luat masina dupa 2 zile. Nu au fost necesare alte lucrari de tinicherie pentru ca deja schimbasem pragurile si segmentele de aripa spate la un carpaci din Floresti care nu s-a obosit sa sudeze peticele din oala rotii ci le-a prins cu suruburi.

Initial mi s-a parut scump dar dupa ce am vazut ca tot ce se demontase era pus perfect inapoi plus remedierea unor mici defectiuni (fara costuri suplimentare) nu mi-a parut rau de loc. Daca mai pui la socoteala si ca respecta termenele date e chiar foarte bine.

Idem pentru lucrarile de mecanica.

Pentru cine intereseaza se ocupa si de tuning.

Edited by emrsn