• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
Gix

Uleiul Aral e prost calitativ?

6 posts in this topic

Salut ....se apropie timpul sa schimb uleiul la un astra f motor 1.4, 60cai:D si 158mi km si eu pana acum foloseam Aral 10w40 de care am fost multumit (adica nu completam niciodata un gram...mentionez ca nu am depasit 10 000 km fara sa schimb uleiul); si acum nelamurirea....un prieten cu o masina identica ca a mea cand a vrut sa isi schimbe uleiu (el folesind tot Aral 10w 40) cei de la service i-au recomandat Castrol 10w40 spunand ca Aralul 10w40 e prea subtire si nu face ungerea cum trebuie (cica aral se pune la dacie adica e prost calitativ)....deci ar trebui sa trec si eu pe Castro 10w40 tinand cont ca eu cu aral nu am avut nici o problema? Iar cei care i-au recomandat prietenului meu Castrol , mi-ai recomandat mie Aralul acum 3 ani cand am cumparat masina....oare e mai prost facut Aralul in ultima vreme sau....nu stiu ce sa zic.

Va multumesc anticipat :hi:

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

Banuiesc ca cei de la service erau distribuitori Castrol :He He:

Daca amindoua uleiurile sint 10W40, trebuie sa aiba aceiasi viscozitate.

Eu, ca utilizator de Aral, iti recomand Aral,dar ca sa iti faci o idee despre uleiuri citeste topicului dedicat uleiurilor si uita-te si la rezultatul poll-ului. Daca atitia oameni folosesc Aral si spun ca e bun, nu vad de ce nu ai folosi si tu, mai ales ca esti multumit de el.

Si inca o mica adaugire, nu am spus ca uleiul Castrol este prost :whistle3: .

mie sincer imi pare rau ca am trecut pe castrol.bineinteles....poate am nimerit un stoc prost...DAR...cu Aral bluetronic 10w40...parca era un pic mai linistit motorul.asta parca e cam apos si se cam consuma.acum ca am pus si gazul...sa vad cati km o sa am cand o sa ies din iarna,dar as vrea sa il schimb mai devreme.si cred ca ma voi intoarce la Aral.asta e sfatul meu ca utilizator al ambelor marci.castrol e "piratat" mai mult decat aral.

Mutumesc pentru raspunsuri :hi: .......si am sa raman pe ARAL

ARAL 10W40 e mai bun decat G/M 10W40 pentru un opel astra G 1,6 16W 180 km...mentionez ca acum am G/M 5W30 si consuma destul de mult sa zic 1L la 1000km ,vreau sa-l schimb cat mai repede,ce-mi recomandati...Astept pareri multumesc!

Eu am folosit Ravenol de care am fost multumit si acum am in motor Liqui Moly. Am folosit si Aral si a fost bun insa de GM am fost dezamagit. Nu il consider un ulei de calitate.