Sign in to follow this  
Followers 0
mikken

Distributie Opel Astra 1.7 Dti - Y17dt

70 posts in this topic

Salutare. Am si eu o intrebare: la cati km trebuie schimbata cureaua de distributie la un opel astra G din 2003, motor 1.7 DTI - 75 cai, nr km: 127.000? Mentionez ca nu a fost schimbata niciodata pana acum. Cam cati km tine, risc mult daca nu o schimb imediat? Multumesc frumos!

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

in mod normal la 2 ani sau 50.000 km. Dar pe curele de origine se poate si pe la 75.000

pe la 150.000-200.000 se verifica si intinzatorulsi sau se schimba pentru o mai mare siguranta

la 1,7 dti cureaua se schimba la 150.000km scrie si in manualul tehnic.

Vedeti si raspunsul oficial de la Opel aici.

Schimb-o cat mai repede ca sa nu plangi mai tarziu .

In cartea masinii producatorul german recomanda la 150.000 km sau la un anumit nr de ani (nu imi mai aduc aminte exact acum care este). in Romania mecanicii lui peste "recomanda" la 60.000 ceea ce este o gogoasa, drept dovada ca masina ta a rezistat 127.000 fara schimb.

eu ti-as recomanda sa nu o schimbi chiar la 150.000 ca sa nu ai vreo surpriza dar cateva mii poti sa mai faci pana pui banii deoparte ptr distributie (daca ai acum e mai bine sa o schimbi poate la 140.000 o sa fii in criza de bani, mai stii? )

Poate cineva sa-mi spuna la cati km se schimba cureaua de distributie la Opel Astra 1.7 DTI ( Y17DT).Manual tehnic pe care il am este in limba olandeza.

Daca nu ma insel la 60.000 km sau la doi ani de la fabicatie..darnu sunt sigur s-ar putea sa mearga si la 130-150.000km

Se muta la Astra G(classic) Motorizari Diesel, dupa tipul de motor inteleg ca ai G si potul ta este la astra H, poate acolo iti vo spne posesorii

in cartea mea de la un caravan (ce detin..) scrie la 120000km!!!! am schimbat-o eu la 116000 si era cureaua originala de isuzu!! ce nu am reusit sa mai gasesc ca piesa... :(

Edited by alllexandru

Distributia la motorul 1.7 dti se schimba la 150.000 km sau la 10 ani, depinde ce proprietar si de drumurile pe care le face acesta, cel putin asa scrie in manualul de service (a nu se citi cartea tehnica a masinii).

Daca vrei alte informatii despre motorul 1,7, cu mare placere !

La o masina noua, motor de 1,7(y17dth) distributia se schimba la 60000km, altfel se pierde garantia la motor.

Pentru siguranta, distributia trebuie verificata la 60.000 km , 120.000 KM si tot asa, se inlocuiesc toate rolele, cureaua sau numai ultima din lista, depinde de cati banuti aveti in buzunare si de riscurile la care doriti sa va expuneti.

Eu am o Astra G 2000 Edition ( Y17DT) si 158.000 km si ma pregatesc sa schimb doar ce este neaparat necesar , daca se poate doar cureaua ar fi ok ! Voi vedea cand ajung la un service autorizat dar cu preturi mai acceptabile.

post-828-1155902083_thumb.jpg

nu-ti da nimeni garantie daca schimbi doar cureaua.

O sa intreb duminica la un sevice care s-ar putea sa iti schimbe doar cureaua si sa-ti dea garantie dupa o verificare a rolelor.