• Announcements

• administrator

VA RUGAM CITITI

Va rugam inainte de a posta cititi Regulamentul. Va rugam ca inainte de a deschide un topic nou sa cautati daca mai exista un alt topic deschis cu acelasi subiect sau subiect asemanator. Va rugam pentru a usura lectura unui topic sa nu mai citati un post anterior utilizati functia "fast reply". Va rugam inainte de a posta sa cititi cu atentie titlul topicului pentru a vedea daca va incadrati in acel titlu. Va rugam cititi REGULAMENTUL Noi membrii : Va rugam inainte de primul post sa cititi regulamentul cu atentie, dureaza 5 minute. Va rugam de asemenea sa cititi cu atentie si rubrica Anunturi Importante de la Discutii Generale.
    • administrator

Va rugam cititi !!!

Va rugam cititi regulamentul sectiunii de Publicitate inainte de a deschide un nou topic sau a posta. Moderatorii pot sterge fara nici un fel de avizare orice topic sau post care nu este conform regulamentului de publicitate.
Sign in to follow this  
Followers 0
mikken

Distributie Opel Astra 1.7 Dti - Y17dt

70 posts in this topic

Poate cineva sa-mi spuna la cati km se schimba cureaua de distributie la Opel Astra 1.7 DTI ( Y17DT).Manual tehnic pe care il am este in limba olandeza.

mecanicii care se pricep mi au spus ca e bine schimbata la 60000 km am vazut cureaua de la opelul meu dupa 60000 de km parcursi si prezenta uzura avansata

Vezi ce zic pe aici baietii astia, ca par ca stiu ce spun....

schimbat curea+role, kit contitech 420RON +150 manopera la particular(Ploiesti). Curea pe care am dat-o jos era isuzu si arata bine,zic eu, nush daca ulterior se mai pot pune marca asta sau era originala. Masina are acum 170k si am schimbat-o mai mult de frica, pentru ca in cartea tehnica nu scria ca s-ar fi schimbat vreodata.

ok...de unde din Ploiesti ai luat kitul de distributie la pretul de 430 ron pentru ca eu sunt din Bucuresti si nu prea cunosc Ploiestiul

merci

in spatele primariei ploiesti este un magazin cu piese numai de opel (e intr-un gang). iti dau numele pe privat daca vrei si gasesti pe net nr de tel de acolo sa intrebi. Bafta

in spatele primariei ploiesti este un magazin cu piese numai de opel (e intr-un gang). iti dau numele pe privat daca vrei si gasesti pe net nr de tel de acolo sa intrebi. Bafta

Te rog da-mi si mie pe PM numele firmei si nr mecanicului care ti-a facut operatia .

Multumesc anticipat !

ce ziceti de oferta asta sa iau acele piese sau sa comand altceva ??

Opel AstraH serie sasiu W0L0AHL4845217749

1 Buc. Curea distributie 124,95 124,95

Producator STOC 11 Supermarket Militari

1 Buc. Rola ghidare curea distributie 156,51 156,51

1 Buc. Rola intinzatoare curea distributie 170,74 170,74

motor Y17DT,Z17DTL dupa serie328705

(531 0535 20)

1 Buc. Pompa apa dupa serie motor 073533- 186,30 186,30

1 Buc. Inlocuire/verificare distributie - 441,78 441,78

Grupa 3 - motoare diesel fabricatie

dupa 01.1998 - fara demontarea

ansamblului componente fata

------------------

Total cu TVA RON 1.080,28

La o masina noua, motor de 1,7(y17dth) distributia se schimba la 60000km, altfel se pierde garantia la motor.

Nu este de speriat. Pe mine (aceeasi motorizare )m-a costat 500 ron curea + role + 180 ro manopera.Bafta

Am loat si eu o astra caravan 1.7 DTI model 2001 oare ce putere are ... are si turbina iar din cate am observat nu am gasit pe acest forum date tehnice despre motoarele 1.7DTI cu turbina si as fi interesat . Astept un raspuns va rog mult un pdf .

Din cate stiu distributia la un DTI 1.7 se schimba la 150 de mii de km si dupa aceea la 120 de mii.

Vad ca parerile is impartite...astra-ul meu are 82k km ... si ar cam trebui schimbata distributia...acuma...evident ca ma rod buzunarele (ca pe toata lumea...doar ca pe mine acuma ma rod mai rau :P ) si ma gandeam la o chestie... rolele alea se uzeaza asa rau incat trebuiesc schimbate sau se schimba ptr ca isi iau forma dupa curea (ceva gen la bicicleta...lant + pinioane + foi... ) ... intrebarea ar fi: Pot sa schimb doar cureaua ca sa nu-mi fie frica de faptul ca ar putea sa se rupa oricand sau ceva de genu sau trebuie sa schimb si rolele neaparat (Daca nu le schimb acuma...cat as mai putea sa merg cu rolele astea)

Cheers.

Pentru drumurile straine se schimba dupa 120k km iar la noi la 60k km.

Eu am schimbat luna trecuta la Y17DT si era originala si a facut aproximativ 220k km. Bravo ei, dar ma lasa daca mai mergeam 3-4k km.

Odata cu ea si rolele, le învârtea mecanicul si se simteau cum nu mai au mersul normal dupa sunetul pe care-l scoteau - un fel de suierat. Asa ca eu zic sa schimbi cu totul si stii ca nu mai ai treaba 60k km în privinta asta.

Cat mai costa schimbatul distributiei la 1.7 cdti ?

Ma apropii de 60k si nu prea stiu la ce sa ma astept dpdv. financiar.

P.S. Masina are mai mult de 2 ani. A iesit din garantie... pot sa fac revizia de 60k dar fara sa schimb si distributia ?

se poate repara cu 150EURO

Vedeti si raspunsul oficial de la Opel aici.

la 1,7 dti cureaua se schimba la 150.000km scrie si in manualul tehnic.

Conform cartii tehnice doar cea originala (cea montata in fabrica)se schimba la 150.000 km, urmatoarele se schimba la 90.000 km.

Conform cartii tehnice doar cea originala (cea montata in fabrica)se schimba la 150.000 km, urmatoarele se schimba la 90.000 km.

La fel cred si eu...nici la golf 2 din 83 nu schimbam la 60000 km.

In plus imi place tare cand se spune ca in alte tari se schimba la 150000 km dar la noi la 60000 km. Da ce este la noi fratilor? ...zona crepusculara?

Au si ei trafic greu, au si ei semafoare, sunt zile cand stai bara la bara si pe autostrada! ...asa ca....

Am loat si eu o astra caravan 1.7 DTI model 2001 oare ce putere are ... are si turbina iar din cate am observat nu am gasit pe acest forum date tehnice despre motoarele 1.7DTI cu turbina si as fi interesat . Astept un raspuns va rog mult un pdf .

Din cate stiu distributia la un DTI 1.7 se schimba la 150 de mii de km si dupa aceea la 120 de mii.

Motorul are 75 CP. Uita-te pe talonul masinii. Daca spune ca ai 55 kW inseamna 75 CP